Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sağlıklı Yemek Pişirme Kuralları

Sağlıklı Yemek Nasıl Olmalı?

Mutfak özellikle ev hanımlarının en çok vakit geçirdiği yerdir. Bu nedenden dolayı mutfakta verimli vakit geçirmek ve yaptığınız yemeğin iyi bir sonucunu görme sizleri daha çok yemek yapma ve dışarıdan tüketimi azaltmaya sevk edecektir. Günümüz hastalıklarının birçoğu dışarıda tükettiğiniz yiyecek ve içeceklerden meydana gelmektedir. Tam olarak sebebi bu olmasa da bu ve buna benzer ürünlerin içerisinde yer alan etken maddeler kansere kadar sizlere zarar verebilir. Bu nedenden dolayı evde kendi yaptığınız yemeği yemek ve tüketmek en sağlıklısıdır. Ancak zaman zaman evde yani mutfakta yapılan bazı hatalar sizlere en az dışarıdaki yiyeceklerin ve içeceklerin verdiği zarar kadar zarar vermektedir. Bundan dolayı da her yemeğin kendine özel pişirme tekniklerini öğrenmeli ve buna göre hareket etmelisiniz. Aksi takdirde evde yemenizin hiçbir yararı olmayacaktır. Öncelikle mutfak temizliği oldukça önem verilmesi gereken bir husustur.

Türlü yemeklerin artıkları, pişen kızarmış yağlar ve diğer atıklar mutfağınızdaki kötü kokuların dolayısıyla bakterilerin oluşumuna sebep olmaktadır. Gün geçtikçe birçok hastalığın sebebinin dışarıda tüketilen ve yanlış pişirilen yemekler olduğu ortaya çıktı. Ayrıca günde milyonlarca insana sürekli yemek çıkaran bir yerden pek de hijyenik olmasını beklememek gerekir. En güvenilir yer kendi mutfağınızdır.

Mutfakta sizlerin de hijyenik olmanız gerekmektedir. En azından her yemek sonrasında mutfak bir kere temizlenmeli ve silinmelidir. Özellikle mutfakta oluşan lekeler yüzeye yapışınca çıkarmak oldukça zorlu olacaktır. Bu nedenden dolayı mutfakta çıkmasını istediğiniz lekelere ilk müdahaleyi mutlaka yapmış olmanız gerekmektedir. Bunun için ise zaman zaman lekelerin üzerine sıcak su döküp lekenin çözünmesini bekleyebilirsiniz.

Sağlıklı ürünler almak veya sağlıklı beslenmek her zaman vücudunuzu dinç tutmaz bunun haricinde hatta sizleri hasta bile edebilir. Genelde sağlıklı ürünler fazla pişirilmeye gelmeyen aksi halde protein yapısının bozulduğu ürünlerdir. Bu nedenden dolayı da bunları pişirirken ayrıca dikkat etmeniz gerekmektedir. Siz belki doyduğunuzu düşünürsünüz fakat başka bölgelerinizde vitamin eksikliğini gösteren bozulmalar meydana gelebilir. Dolayısıyla besin kaybına yol açabilir. Bunun için sizlere bu yazımızda sağlıklı yemek pişirme kurallarını paylaşmayı tercih ettik. Bu bilgiler sizlerin daha sağlıklı beslenmesine ve yediğiniz kadar da yarar görmenize yardımcı olacaktır. Her yemek pişiren kişinin bilmesi gereken bu kurallardan bazıları şöyledir.

Sağlıklı Yemek Pişirme Kuralları Nelerdir?

Bu başlık altında sizler ile en çok yapılan hataların doğrularını anlatmaya çalıştık.

1. Et

Et günlük hayatta mutlaka tüketmemiz gereken bir gıdadır. Bunun için ise oldukça dikkat etmemiz gereken bir pişirme kuralı vardır. Eti pişirirken mutlaka haşlama ya da kısık ateşte kavurma şeklinde tüketmelisiniz. Mangal ya da ızgara yapıldığında ise etin kötü bir yüzü ile karşılaşmanız mümkündür. Etinizi kömür ile pişirdiğiniz takdirde etin kanserojen bir yapıya dönüştüğünü göreceksiniz. Bu nedenden dolayı bu pişirme tekniğinden uzak kalmalısınız.

2. Tavuk

Tavuk içinde etin pişirme teknikleri geçerlidir. Izgara ya da kebap şeklinde pişirilen tavuk ve tavuk ürünleri kömür ile birleşerek kanserojen bir hal almakta yararından çok zararı dokunmaktadır. Bu sebepten dolayı tavuğu en sağlıklı pişirme kuralı haşlama ya da fırında pişirme yöntemidir. Izgara esnasında yüksek ısıya maruz kalan tavuğun içeriği nedeni ile protein yapısı bozulur ve bozuk protein tüketmiş olursunuz. Bu pişirme tekniğini kullanarak zehirlenen birçok kişiyi göz önünde bulunduracak olursak sizleri bu konuda dikkatli olmanızı öneririz.

3. Yumurta

Yumurta oldukça sağlıklı olan bir besindir ve her sabah neredeyse tükettiğiniz ürünlerin başında gelmektedir. Bu nedenden dolayı da yumurtanın pişirilmesine ayrıca dikkat edilmelidir. Yumurta protein yapısı sayesinde oldukça hassas bir besindir. Aynı zamanda oldukça da yararlı olan yumurta protein yapılı oluşundan dolayı fazla ısıya maruz kaldığında protein yapısı bozulmakta ve içerisinde trans yağ oluşumu gerçekleşmektedir. Bu trans yağ da uzmanların zararlı gördüğü bir trans yağdır. Trans yağın oluşumunu önlemek için ise yumurtayı pişirirken rafadan ya da kayısı kıvamında pişirmeye dikkat edin. Tam piştiği takdirde istenmeyen durumlar meydana gelebilir.

4. Patates 

Patates kızartmasını başta çocuklar olmak üzere herkes çok sever ve neredeyse her öğünün yanına yakışan patates kızartmasını kızartma olarak yemek oldukça sağlıksız bir beslenme çeşididir. Patatesi en sağlıklı hale dönüştürmek ve daha az yağlı bir patates kızartması yemek için ise fırında pişirin. Dilimlediğiniz patateslerin üzerinde yağı çok az gezdirin. Bu yağı gezdirdikten sonra ise biraz tuz ve dilerseniz de baharat atın. Bu şekilde hem daha hafif bir patates kızartması yemiş olursunuz hem de patatesi daha lezzetli bir hale dönüştürürsünüz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.