Hangi hastalığa hangi yiyecek iyi geliyor artık az çok fikir sahibiyiz. Doğa bize birçok faydalı besin sunsa da alerji ya da hassasiyet durumundan dolayı uzak durmamız gereken besinler söz konusu. Etkisi kişiye göre değişiklik göstermekle birlikte, bazı besinlerin spesifik hastalıklara neden olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Peki, hastalıkları tetikleyen besinlerin hangileri olduğunu biliyor musunuz?

Sizler için kalp hastalıklarından kansere, cilt problemlerinden migrene birçok hastalığı tetikleyen besinleri bir araya getirdik. İşte, hiç de masum olmayan 7 besin maddesi ve sağlığımız üzerindeki olumsuz etkileri:

1.Mikrodalgada Patlamış Mısır

1. Mikrodalgada patlamış mısır

Patlamış mısır hepimizin sevdiği, lezzetli bir atıştırmalık. Fakat paketler içinde satışa sunulan, mikrodalgada pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz patlamış mısır hastalık kaynağı olabilir. Patlamış mısır torbalarının içinde koruyucu amaçlı birçok kimyasal madde bulunur. Kanserojen olan perfluorooktonik asit ise bunlardan sadece bir tanesi. Bağımsız çalışmalar bu maddelerin kısırlık, tümör, gelişim geriliği gibi sağlık problemlerine neden olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle karaciğer, testis ve pankreas kanserlerini tetikleyen mikrodalgada patlatılmış mısırdan uzak durmalısınız. Bunun yerine koruyucu içermeyen mısırları, ocakta ya da mısır patlatma makinasında patlatabilirsiniz. Bu yöntemle sağlıklı patlamış mısırın keyfini çıkarırken içiniz rahat olsun.

2.Gazlı İçecekler

2. Gazlı içecekler

Gazlı içeceklerin sağlığınız için faydalı olmadığını hatta zararlı olduğunu kabul etmekle işe başlayabiliriz. Bu içeceklerden vazgeçmek sizin için çok zor olabilir. Ancak kanseri tetikleyen gazlı içecekler, mutfağınızdan derhal çıkarmanız gereken gıdaların başında geliyor. Üstelik karbonhidrat yüklü gazlı içecekler kilo almanızın da sorumlusu. İçerdiği renklendirici maddeler, yüksek fruktozlu tatlandırıcı şuruplar, metilimidazol olarak bilinen zararlı kimyasal maddelerdir. Gazlı içecekleri hayatınızdan çıkarmak için bitki çayları ya da ayrandan yardım alabilirsiniz.

3.Beyaz Un

3. Beyaz un

Kural: ‘Rafine’ kelimesini gördüğünüz besinlerden uzak durun! Maalesef beyaz un da bunlardan bir tanesi. Yaygın olarak kullanılan beyaz un, özellikle kadınlarda ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor. Cancer Epidemiology dergisinin yaptığı bir çalışmaya göre; beyaz un gibi düzenli olarak rafine karbonhidrat tüketimi meme kanseri riskini % 220 arttırıyor. Üstelik bu korkunç rakam diyabeti tetikleyen yüksek glisemik indeks için de geçerli. Yani rafine beyaz un hem diyabete hem meme kanserine yol açıyor. Kısacası beyaz undan kesinlikle uzak durmalısınız.

4.Kızarmış Yiyecekler

4. Kızarmış yiyecekler

Kızarmış yiyeceklerin ne kadar lezzetli olduğu konusunda hemfikiriz. Ancak sevdiğimiz birçok yiyecek gibi kızarmış ürünler de sağlıksız. Sodyum, yağ ve dolayısıyla kalori bombası kızarmış yiyecekler hem kilo almanıza neden olur hem de kolesterol ve trigleserid değerlerini yükselterek kardiyovasküler hastalıklara davetiye çıkarır. Yüksek tansiyonu da tetikleyen yağda kızarmış besinler yerine fırında pişirdiğiniz yiyecekleri tercih ederek sağlığınızı koruyabilirsiniz.

5.Konserve Ürünler

5. Konserve ürünler

Konserve ürünler fiyat olarak uygun olsa da sağlığımızı tehdit eden yiyeceklerden bir diğeri. Aslında sorun, konserve ürünlerin kalitesiz olması değil, içerdikleri bisfenol-A gibi koruyucu katkı maddeleridir. İşlenmiş konserve ürünlerdeki bu maddeler kanserojen etki gösterdiğinden kendi konservenizi evde yapmayı deneyebilirsiniz. Şimdilerde bir hobi haline gelen şık konserveler sayesinde cam kavanozda sağlıklı ve ekonomik besinlerinizi her mevsime özel olarak hazırlayabilirsiniz.

6.Rafine Şeker

6. Rafine şeker

Şekerin zararları hakkında birçok şey bildiğinize eminiz. Ancak hastalıkları tetikleyen besinler arasında rafine şekere yer vermemek olmazdı. Eczanenin yolunu unutmak için yapacağınız en iyi şey yüksek fruktozlu rafine şekeri hayatınızdan tamamen çıkarmak olmalı. Rafine şekerin bulunduğu hamur işleri, içecekler, tahıllar ve her türlü işlenmiş ürün ne yazık ki kansere ve diyabete neden olur.

7.Patates Cipsi

7. Patates cipsi

Patates cipsi işlenmiş gıdalar arasında belki de en tehlikelisi. İçerdiği yağ ve yüksek kalori sadece obeziteye yol açar sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Patates cipsi çok yüksek miktarda sodyum içerir. Bu da yüksek tansiyondan ödeme kadar birçok rahatsızlığa neden olur. Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını bozan patates cipsi bol miktarda koruyucu ve renklendirici katkı maddesi içerir. Kanserojen etki gösteren patates cipsinden uzak durmalısınız.

Bunlardan başka hastalıkları tetikleyen besinler..

Bunlardan başka hastalıkları tetikleyen besinler..

Migren: Şarküteri ürünleri, deniz mahsulleri, kafeinli içecekler, baharatlı yiyecekler, maya, her türlü işlenmiş gıda.

Egzama: Günlük besinler, yumurta, kuruyemiş ve tohumlar, soya ürünleri, buğday.

Gut: Deniz ürünleri, bira, kırmızı et, hindi, şekerli içecekler, kuşkonmaz.

Astım: Yumurta, inek sütü, yer fıstığı, soya, buğday, deniz ürünleri.

Reflü: Dana eti, tavuk nugget, çikolata ve cips gibi yağlı gıdalar, sitrik asit içeren portakal suyu gibi içecekler, kahve, alkol.

Akne: Çikolata, baharatlı yiyecekler, peynir, kuruyemiş, sushi, süt, pizza, patates kızartması.