Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sahlep Tarifi

Soğuk kış aylarında hem direnci arttıracak hem de enerji verecek içecek ve yiyeceklere ihtiyacımız vardır. Bunları karşılayabilmek için döneminde tüketilecek meyve ve sebzelerden faydalanmak gerekmektedir. Sahlep de bu yararlı olan içeceklerden biridir. Kış aylarında oldukça sık karşılaştığımız bu içecekten düzenli olarak içmekte fayda vardır. Sahlep, Osmanlı Dönemi’ nden bu yana oldukça sık tüketilen ve günümüze kadar da ulaşan sıcak bir içecektir. Günümüze kadar kültürümüz her kış tüketilen bir içecek olan sahlepe her köşe başında tezgahtarlar sayesinde rastgelmemiz de mümkündür.

Günümüzde yaz aylarında da aslında fark etmeden sıklıkla tükettiğimiz sahlepe yaz aylarının vazgeçilmezi olan dondurmalarda da rastlamak mümkündür. Dondurmanın içerisinde bulunan sahlebin faydaları ise saymakla bitmez. Sahlebi birçok içecek ile birlikte karıştırarak da içebilmeniz mümkündür. Sahlep, Osmanlı döneminde padişah macunu olarak bilinmekteydi. Padişahlara sıklıkla ikram edilen sahlep aynı zamanda çocukların ve bebeklerin de kabızlık ya da ishal olduğu durumlarda kurtarıcı olarak bilinir. Sahlep Osmanlı dönemine ait olsa da en güncel kış içeceklerin başında gelir. Aynı zamanda tarçın ile ikram edildiği takdirde tarçının da eşsiz yararlarından faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda sahlepin farklı yörelerde birçok çeşidine de rastlamak mümkündür. Sahlep içerken dikkat edilmesi gereken bir husus da sıcaklığıdır. Eğer sıcaklığını iyi ayarlayamazsanız damağınız yanar ve tat alma duyunuzu bir süre engellemiş olur ve sahlepin o eşsiz tadına varamayabilirsiniz.

Sahlep kış aylarında soğuk algınlığına çok iyi gelmektedir. İçerisinde su ile şişen bir etken madde sayesinde sahlep antibiyotik özellik kazanır ve bu şekilde vücut direncini arttırarak kişiye dinçlik verir. Sahlebin süt ile karıştırıldığından dolayı aynı zamanda da mideye de oldukça faydası vardır. Mide ağrılarında, mide yaralarında oldukça tesirli bir madde olan sahlep oldukça tedavi edici bir özelliğe de sahiptir. Sahlep özellikle vücut direnci düşük kişilerin kış aylarında tüketmesi gereken bir içecektir. Orkide çiçeklerinin köklerinden elde edilen toz süt ile karıştırılarak ve sonunda kaynatılarak sahlep oluşur. Oldukça pahalı olan orkide çiçeklerini düşünecek olursak piyasadaki su ile karıştırılmış tatlandırıcı içeren sahlepleri tüketmemeniz de fayda olacaktır. Bu nedenden dolayı en sağlıklısı kendi sahlebinizi evde kendinizin üretmeniz olacaktır.

Evde Sahlep Tarifi

Malzemeler

  • 3 su bardağı süt
  • 1 su bardağı su
  • 4 tatlı kaşığı nişasta
  • 4 çorba kaşığı şeker
  • 1 çay kaşığı tarçın

Hazırlanışı

  1. Öncelikle büyük bir tencere seçin. Daha sonrasında bu tencerenin içerisine malzeme listesinde belirtilen süt, su ve son olarak da şekeri atın ve bu malzemeleri bir mikser yardımı ile önce düşük devirde sonra yüksek devirde çırpın.
  2. Ocağı orta dereceye ayarlayın ve tencereyi ocağın üzerine alın. Sürekli olarak bu malzemeleri karıştırmanız gerekmekte, daha sonra yavaşça içerisine nişastayı azar azar ilave etmeniz gerekmektedir. Ardından bu malzemeleri sürekli olarak çırpmaya devam edin. Bu karışımı sahlep kıvamına gelinceye dek çırpın.
  3. Kıvamından emin olduğunuz sahlebi bir fincana dökün ve üzerine de tarçın ekleyerek servisinizi yapın. Afiyet olsun.

Sahlebin Yararları

Sahlebin soğuk kış aylarının vazgeçilmez olmasının sebebi soğuk algınlığına ve gribe iyi gelmesidir. Genelde küçük yaşta astım sıkıntısı çeken çocuklarda kullanılır. Bu anlamda tedavi edici özelliği de bulunmaktadır. Aynı zamanda sahlep sindirim sistemi ile doğrudan bağlantılıdır. Sahlep ne kabız yapar ne de ishal. Tamamen sindirim sistemini olması gereken eşiğe getirir bu nedenden dolayı hem kabızlığa iyi gelmekte hem de ishal olan kişilerin tedavisinde etkili olmaktadır.

Yıllardır reklamlarda da rastladığınız sahlebin cinsel gücünü artıracağına dair de söylentiler bulunmakta, her ne kadar tıbbi bir açıklaması henüz bulunmasa da tarçın ile içilen sahlebin böyle bir etkisinin olabilmesi mümkündür. Çünkü tarçında afrodizyak etkisi mevcuttur bu nedenden dolayı da cinsel isteği artırır. Sahlebin içerisindeki kalsiyumu da göz önünde bulunduracak olursak gelişim çağında bulunan çocukların sıklık ile tüketmesi gereken bir içecek olduğunu söyleyebiliriz. Sahlep, kalsiyumun etkisi ile kemikleri güçlendirir ve aynı zamanda sağlam olan kemiklerin de uzamasını sağlar. Tabii bu gelişim çağında bulunan çocuklar için geçerlidir. Orta yaşlı kişilerde ise onarım işlemi görür.

Kadınlarda sıklıkla karşılaşılan bir durumda adet düzensizliğidir. Adet düzensizliğine neden olacak birçok sebep olsa da sahlep iyileştirici ve düzenleyici etkisini burada da göstererek kadınların adet döneminin düzene girmesini sağlar. Bağırsaklarımızda zaman zaman iyi yıkanmamış meyve sebze tüketiminden kurtlar meydana gelebilir. Bu kurtlar küçük olmak ile birlikte sizlere varlığını çok acı bir şekilde hissettirebilir. Bu küçük bağırsak kurtçuklarını düşürmek için de günde iki öğün sahlep tüketmenizde oldukça ciddi yararlar vardır.

Sahlebin Zararları

Her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi sahlep için de bu durum böyle, eğer fazla tüketilirse yararından çok zararı dokunmaktadır. Özellikle dışarıda satılan sahlepleri içtiğiniz takdirde hiçbir besin değeri olmadığını da göz önünde bulundurmalısınız. Sahlebi eğer fazla tüketirseniz bir süre sonra mide bulantısını hissedebilirsiniz. Sahlep içerken bir dikkat etmeniz gereken diğer husus da şudur; içerken damağınızı yakmamaya gayret edin aksi halde tat alma duyunuzu geçici bir süreliğine kaybetme olasılığınız yüksek. Eğer sahlep ve sahlebin içerisindeki herhangi bir maddeye karşı alerjiniz var ise mutlaka uzman hekime danıştıktan sonra tüketin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.