Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sahte İmplant Nasıl Anlaşılır?

Günümüz koşullarında her şeyin sahtesinin yapılması ve de piyasaya sokulması, özellikle sağlık sektöründe büyük sorunlara sebep olabilmektedir. Kopya ürün olarak üretilen diş implantları, zamanında anlaşılarak müdahale edilmediğinde kemik erimesine varan sonuçlara sebep olabilmektedir.

İmplant Nedir?

Herhangi bir nedenden kaybedilen dişlerin eksikliği hem estetik açıdan, hem de fonksiyonel açıdan kişiye rahatsızlık vermektedir. Bu rahatsızlığın giderilmesi amacıyla kişinin vücuduna uygun malzemelerden yapılarak çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökü implant olarak isimlendirilmektedir. İmplant tedavisi kaplama, damak protezler veya köprü ile karşılaştırıldığında çok daha kullanışlı olarak görülmüştür.

Yapay bir diş olmasına rağmen, implantlar çene kemiği içerisine yerleştirilerek doğal diş görevi görmektedirler. Aynı zamanda doğal dişlere de uygunluk gösteren implantların tercih edilme oranı sürekli artmakta ve de genellikle tedavi başarılı sonuçlanmaktadır.

Estetik görüntü olarak herhangi bir sıkıntı oluşturmayan ve de doğal dişlere uyum gösteren implantlar, titanyum malzemesinden üretilmektedir. Titanyumun doku uyumluluğu yüksek olduğundan, implantın doku tarafından reddedilmesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Kullanımları uzun ömürlü olup, kullanım süresi uygulayacak olan diş hekiminin bilgi ve tecrübesine de bağlı olmaktadır. Pek çok marka ürettiği implantlar için ömür boyu kullanım garantisi vermiştir.

İmplantlar genellikle vida şeklinde olduğundan halk arasında vidalı diş veya vida diş adıyla da bilinmektedirler. Bunun dışında çakma diş olarak da adlandırılmaktadırlar.

İmplant Operasyonu Nasıl Gerçekleştirilmektedir?diş implant

İmplant operasyonu lokal anestezi ile yapılmaktadır. Herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmemektedir. Tek diş eksiği veya çok diş eksiği olması herhangi bir fark oluşturmamaktadır. Sadece implant uygulanacak olan bölgede çene kemiğinin genişliği ve yüksekliği son derece önemlidir.

İmplantlar standart boyutlarda üretildiğinden, implantın yerleştirileceği yerde kemik eksikliği mevcutsa, implantın uygulanacağı bölgeye kemik eklemek ve de yumuşak doku greftleme teknikleri uygulamak gerekebilmektedir. Kemik üzerinde implantın yerleşeceği yuva özel alet ve tekniklerle açılmaktadır. Yuvaya implant yerleştirilirken de yine bu iş için özel olarak üretilmiş olan aletlerle implant çeneye yerleştirilir. Sonrasında implantın üzeri dikişle kapatılmaktadır. İmplantın yerleştirildiği operasyondan sonra, diş çekimine benzer bir ağrı hissedilebilmektedir. Ayrıca ağrı hissedilmesi, ödem oluşumu veya enfeksiyon gelişimi olabileceğinden operasyon sonrasında ağrı kesici ve antibiyotik kullanımı önerilmektedir.

Sahte İmplant Nedir?

İmplant tedavisinin kullanılan ürün maliyeti oldukça yüksektir. Bu sebeple de sadece fiyat odaklı düşünülerek sağlıklı malzeme kullanılmadan üretilen sahte implantlar, piyasada bolca bulunmaktadır. Büyük bir kısmı uluslararası patentli ürünlerin kopyalanması ile üretilen sahte implantlarda, titanyum yerine paslanmaz çelik kullanılmakta veya implantın içeriğindeki titanyum oranı düşürülerek kar marjı arttırılmaktadır. Orijinal implantlar üst çene bölgesine yerleştirilmişse 3 ay, alt çene bölgesine yerleştirilmişse 2 ay içerisinde kemikle kaynamaktadır. Ancak sahte implantlar içeriğinin farklı olması sebebiyle kemikle kaynamayarak çeşitli sorunlara sebep olmaktadır.

Sahte İmplant Nasıl Anlaşılır?

Sahte implant üretimi, orijinal olan uluslararası patentli implantların birebir kopyası halinde üretildiğinden ancak dikkatli incelemeler sonucunda sahte oldukları anlaşılabilmektedir. Sadece hastalar değil, bazen diş hekimleri de tedarikçiler tarafından kandırılabilmektedir. Diş hekimleri ile sahte implantlarla ilgili olarak yapılan görüşmelerde, uzun zamandır çalışılan distribütör firmaların sahte implantı orijinalmiş gibi hekimlere sundukları ve de hekimlerin hastaların şikayetleri üzerine implanttan şüphelendiği, ancak esas firmayı aramaları ve lot numaraları ile kıyaslama yapmaları sonucunda implantların sahte olduklarını öğrenebildikleri açığa çıkmıştır. Bazı hekimler ise, hastanın şikayetleri üzerine kontrol edilen röntgende görülen olumsuzluklar sebebiyle implantı araştırarak kullandıkları implantın sahte olduğunu anlayabilmiştir. Kısacası implantın röntgen görüntüsünde dahi sahte olup olmadığı anlaşılamamakta, sadece gelişen rahatsızlıklar sebebiyle yapılan araştırmalarla sonuca ulaşılabilinmektedir.

hafiza

  • Muayenehaneye gidildiğinde sadece fiyat odaklı düşünmek kişilerin sahte implantlara daha kolay inanabileceği ve de ilerleyen dönemlerde büyük sorunlar yaşayabileceği anlamına gelmektedir. Sadece ucuz olması implantın tercihi için yeterli değildir. Pahalı olması da orijinal olduğunu kanıtlamamaktadır. Bu sebeple kalite ön planda tutularak bir kıyaslama yapılmalıdır.
  • İmplantın uluslararası standartlara uygunluğunu gösteren belgelere sahip olup olmaması dikkat edilecek ilk nokta olmalıdır. Her implant markası ömür boyu garanti vermektedir ve de mutlaka garanti belgesi olan implantlar tercih edilmelidir.
  • Araştırma ve geliştirmeye büyük bütçeler ayıran implant markalarını tercih etmeniz, implantın uzun dönemde ve de kısa dönemde diğer markalara göre daha başarılı olacağını göstermektedir.
  • Marka üzerine piyasa araştırması yapmanız, sahte implanta denk gelip gelmediğinizi anlamanız açısından faydalı olacaktır. Yapacağınız araştırma sonucunda, piyasada markanın sahte implantlarına denk gelenlerin oranı sizin de sahte mi yoksa orijinal implanta mı denk geldiğiniz hakkında fikir yürütebilmenizi sağlayacaktır.
  • İmplantın üzerine yerleştirilecek olan ara parçaların her çeşidinin bulunmasına dikkat etmelisiniz.
  • İmplantın uygulanması kesinlikle sterilizasyon bakımından hiçbir şüpheye yer vermeyecek kadar steril olan yerlerde gerçekleştirilmelidir. Steril çalışmayan yerler, implantın orijinalliği konusunda da çok güvenilir olmamaktadır.
  • İmplantların kesinlikle uzman ve işinin ehli olan diş hekimleri tarafından uygulandığından emin olunuz.
  • Kullanacağınız implantın Ulusal Bilgi Bankası’na kayıtlı olup olmadığını kontrol ediniz.
  • İmplantın çevresinde gelişen enfeksiyonda acilen bir diş hekimine başvurunuz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.