Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Şahtere Çayının Faydaları

Şahtere ya da bir başka ismi ile sarılık otu olarak bilinen bitki Şahterec, Fumaria, Fumeterre sınıflarından Şahteregiller familyasına ait bir tür pembe ya da beyazımtrak, düzensiz ve küçük çiçeklere sahip olan otsu bir bitki türü olarak karşımıza çıkar. Tıbi şahtere yurdumuzda yetiştiği için ayrıca bir öneme sahiptir. Tıbbi şahtere genellikle yol kenarlarında 20 ve 60 santimetre boyutlarında yıllık otsu bir bitki olup mor renkli çiçeklere ya da yeşil ve mavimsi yapraklara sahip olup 50’ye yakın çeşide sahiptir.

Bitkinin içerisinde fumar, fumarin, şeker ve tanen asitleri yer alır. Bu otun ana vatanı Kuzey Afrika, Güney Avrupa ve Türkiye’nin Türkistan ve Horasan bölgeleri olup günümüzde Avustralya ve Kuzey Amerika’da yetiştirilir. BU otun gölgede kurutularak kullanıldığı da bilinen bir başka gerçek olarak karşımıza çıkar.

Bir diğer adının sarılık otu olmasından da anlaşılacağı üzere karaciğer ve karaciğerden kaynaklanmakta olan hastalıkların tedavi edilmesinde kullanılan şahtere otu aynı zamanda alerjik tepkimelerin tedavisinde de kullanılır.

Şahtere Çayı Nasıl Yapılır?

Şahtere otundan çay yapmak isteyen kişilerin bitkiye ait yaprakları ya da toprağın üst bölümünde kalan parçaları kurutmaları gerekir. Kurutulmuş bir bikiyi merhem haline getirebilir ya da sıcak suda haşlayarak kullanabilirsiniz. Bu bitkinin bu kadar çok fayda sağlamasının tek sebebi öz suyudur. Şahtere otunun öz suyunu, herhangi bir tarif kullanmadan cilt rahatsızlıklarınızın üstünde kullanabilmeniz de mümkün olur. Bunun için dört beş dakika kadar kaynatarak saçlarınızdaki kepekten arınmanız mümkün olur. Fakat bu bitkiyi alışkanlık haline getirmemeniz gerektiğini de aklınızdan çıkarmayın!

Şahtere otu çayını yapmak için yarım litre suyun içine bir çorba kaşığı kadar şahtere otunu koymalı ve daha fazla yapmak istiyorsanız da orantısal bir şekilde malzemelere arttırmalısınız. Bu karışımı beş dakika kadar akynar suda kaynatmalı ve günde dört taneyi aşmamak koşulu ile tek içişte en fazla bir çay bardağı kadar içerek tüketmelisiniz.

Şahtere Çayının Faydaları Nelerdir?

1. Mide Dostu Bir Bitkidir

Kronik kabız hastalığından maruz olan kişilerin kullanması gereken bu bitkinin fazla oranda alınması halinde müshil görevi gördüğü bilinir. Aynı zamanda iyi bir idrar söktürücü olan bu bitki, kabızlık tedavisinde kullanılırken mide ağrılarına da sebep olabilir.

Mayıs ve Ekim ayları arasında toplanan şahtere otunun tamamı değil kökleri, çiçekleri ve yaprakları ayrı ayrı bir şekilde kurutulur. Bağırsak tembelliği sorunu ile karşı karşıya kalan kişilerin de düzenli bir şekilde tüketmesi halinde hastalıklarına şifa kaynağı bulması mümkün olur. Uygun dozajda kullanılması halinde mide ağrılarına karşı da oldukça iyi gelir.

2. Cilt Problemlerine İyi Gelir

Şahtere otu karaciğerden üretilen ve yağ sindiriminde büyük bir role sahip olan safra akışını düzenler, bağırsak spazmlarına iyi gelir, konjuktivit ve deri problemleri söz konusu olduğu zaman oldukça önemli bir bitki olarak karşımıza çıkar. Şahtere otunun konu cilt problemleri olduğu zaman akne, kaşıntı, psioriasis ve egzama gibi cilt problemlerinin tedavisinde kullanılır. Antibakteriyel özelliğe sahip olduğu için de gram pozitif isimli bakterilere karşı koyar. Yüz ve vücudun herhangi bir yerinde beliren sivilcelerin tedavisinde kullanılır. Diğer yandan egzama tedavisi yapılırken şahtere otunun yanına kekik ekleyerek kaynatabilir ve bal ile tatlandırdıktan sonra soğuk bir şekilde iterek şifasından faydalanabilirsiniz.

3. Karaciğeri ve Safrayı Korur

Fareler üzerinde yapılmış olan araştırmalara göre karaciğer tümörüne karşı iyileştirme etkisine sahip olduğu için, kemoterapi ajanı ve tümör baskılayıcı olarak kullanılmasında da fayda olduğu tespit edilmiş bulunuyor. Vücutttaki tüm toksinleri bir araya toplayan ve daha sonra bu toksinleri vücuttan atan karaciğer, safra ile birlikte çalışmakta olup şahtere otunun kullanılması halinde bu toksinler vücuttan daha kolay atılır. Böylelikle de karaciğer sağlığı korunmuş olur. Karaciğer tıkanıkları söz konusu olduğu zamanda bu otun kullanılması gerekir. Bu ot ile birlikte ayrık otunu karıştırarak çay yaptıktan sonra karışıma bal ekleyip soğuk bir şekilde tüketebilirsiniz. Diğer yandan safra salgılarını arttırdığı için safra kesesi sorunlarına karşı da iyi bir yardımcı olur. Ayrıca bu bitkinin sedef hastalığına karşı da iyi geldiğini aklınızdan çıkarmayın. Bir karaciğer hastalığı olan sarılığa karşı da şahtere çayını kullanabilirsiniz.

4. Tonik Olarak Kullanılır

Yüz temizleyicileri kullandıktan sonra ciltteki kir, yağ ve makyaj çözülse dahi cildiniz yine de tamamen arınmış olmaz ve bu noktada tonik devreye girerek temizliği tam anlamıyla yaparak sonlandırır. Aynı zamanda bu işlemler sırasında açılan gözeneklerin kapanmasını sağlayan tonik böylelikle cildin görünmeyen derinliklerine doğru pislik ve kirlerin girmesini engellemiş olur. Şahtere çayının da tonik olarak kullanılması mümkün olur. Bunun için bu çayı demlemeli ve daha sonra soğuk bir şekilde içmelisiniz.

5. Damarlara İyi Gelir

Normal şartlarda esnek bir yapıya sahip olan atardamarlar vücut yapısına göre şekillenir ve kimi zaman daralıp kimi zaman genişler. Buna göre de damarlardan akan kanın miktarı belirlenmiş olur. Fakat damar sertliği durumunda vücutta kalıcı hasarlar ortaya çıkabilir ve hatta bu durum kişiyi ölüme dahi götürebilir. Beyin kanaması ve kalp krizi gibi hastalıkların da başlangıcı olarak bilinen damar sertliğine karşı şahtere otu ve şahtere çayını kullanabilirsiniz.

6. Yüksek Tansiyonu Düşürür

Bulanık görme, çift görme, kalp ağrısı, baş ağrısı, nefes darlığı, kulak çınlaması, burun kanaması ve düzensiz kalp atışları gibi belirtilere sahip olan yüksek tansiyonun üstesinden gelmek için şahtere çayını kullanmanızda fayda var.

7. Kan ve Böbrekleri Temizler

Böbreğin vazifesini tam olarak yerine getirebilmesi için temizlenmesi gerekir. Zira kan üreten böbrek, temiz olmayan kanı vücuda pompaladığı takdirde vücudun birçok bölümünde sorunlara yol açabilir. Bu sebeple de böbreğin iyi bir şekilde çalışmaması halinde toksinler birikecek ve vücut birçok açıdan zehirlenecektir. Bu sorunun önüne geçebilmek ya da bu sorun için bir takviye alabilmek için şahtere otunu kullanabilirsiniz.

8. Çapak Giderir

Göz çapaklanmasına sebep olabilecek birçok şey bulunur. Alerjik bir reaksiyon, göze yabancı bir cismin batması, göz enfeksiyonu, soğuk algınlığı ya da grip gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkan göz çapaklanmasıın önüne geçebilmek için şahtere otu kullanılarak demlenmiş olan bir çayı gözünüze pansuman olarak kullanabilirsiniz. Bunun için şahtere otunu iyi bir şekilde süzmeyi unutmayın.

Şahtere Otunun Zararları Nelerdir?

Şahtere otunun birçok konuda şifa vermesinin aksine pek fazla belirgin bir zararı görülmese de özellikle hamile kadınların bu çayı ya da otu tüketmeden ya da kullanmadan önce bir doktora başvurması gerekir. Şahtere otunun belirli ölçülerde tüketilmesi ve bu sınırların dışına çıkılmaması gerekir. Bu otun aşırı kullanımı halinde olumsuz sonuçlara yol açtığı bilinir. Fransız sağlık yetkililerinin sindirim ve böbrek işlevlerini iyileştirmek için kullanılan ve sindirime yardım eden bir ilaç olarak kabul edilmiş olan bu bitki, Almanya tarafından onay almış ve Birleşik Krallık satış listesine girmeyi başarmıştır.

Kısa süreli ve önerilen miktarda kullanılması halinde güvenli bir bitki olan şahtere otu uzun süreli kullanımında konvülsiyon, titreme ve ölüme sebep olacak kadar etkilere sahip olur. Bu nedenle de şahtere otu kullanılırken bu duruma mutlak surette dikkat edilmesi gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.