Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Şakak Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Başın her iki yanında bulunan alnın yan tarafındaki çukurlara şakak denir. Şakak ağrıları genelde sık rastlanılan bir rahatsızlık olarak bilinir. Bu rahatsızlık kişinin yaşamış olduğu sıradan bir baş ağrısı olarak bilindiği gibi pek çok rahatsızlığın da belirtisi olabilir. Şakaklarda ağrı uzun süreli olduğu zaman kişinin günlük birçok işinden geri kalması da söz konusudur. Bu yüzden nasıl geçtiğine dair bilinçlenmek gerekebilir.

Şakak Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Şakak ağrısı dendiği zaman akla ilk  olarak genelde migren rahatsızlığı gelir. Migrenin en çok ağrı yaptığı bölge şakaklardır. Migrende baş ağrısıyla beraber halsizlik ve ışığa karşı duyarlılık gibi belirtileri de kişi yaşayabilir. Çocukların migren ağrıları genelde yetişkinlerden farklı olarak baş kısmında görülür. Ancak yetişkinlerde ise bu ağrı tamamen şakaklarda hissedilir.

Şakak ağrılarının bir diğer nedeni de diş gıcırdatmasıdır. Bazı kişilerde özellikle sinirli olan kişilerde diş gıcırdatmak bir alışkanlık haline gelmiştir. Bazen kendi isteği dışında oluşan bu durum kasların spazm geçirmesine neden olur. Bu da şakaklarda olan ağrının artmasına yayılmasını tetikler.

Strese bağlı olarak da görülen şakak ağrıları genelde kişinin stresli olmasıyla ya da aşırı üzülmesiyle şiddetlenir. Bu kişilerde gerilimler de mevcuttur. Eğer stres yüzünde bu durumu daha öne yaşamışsanız şakak ağrılarının yanı sıra omuz bel boyun gibi kasların da kasılmasıyla oluşan gerilmeleri de hatırlarsınız.

Çene eklemi oldukça güçlü bir kemiktir. Aynı zamanda kemiğin kasılmasıyla şakaklarda da bir basınç hissedilir. Bu basıncın hissedilmesi bazen hassasiyet oluşturabilir. Çenede yaşanan herhangi bir rahatsızlık şakaklarda da kendini gösterir ve ağrılar neden olur.

Migrene benzeyen rahatsızlıklardan biri de vasküler tipi şakak ağrılarıdır. Bu ağrılar genelde kılcal damarların rahatsızlığıyla birlikte kişide görülür. Bu ataklar ciddi ataklardır ve yaklaşık üç saat sürer. Kılcal damarların hasar görmesi ya da damarların büzüşmesi bu duruma neden olur. Şakaklarda hissedilen bu ağrılar kişinin dayanamayacağı derecelerde de kendini gösterebilir.

Yanlış ilaç kullanımı günümüzde giderek artmakta ve insanlar yan etkilerini her geçen gün daha çok yaşamakta. Bunlardan biri de şakak ağrılarıdır. Özellikle sürekli olarak kullanılan ağrı kesiciler kimi zaman yanlış bir kullanım doğurabiliyor. Bu da şiddetli şakak ağrılarının başlangıcı oluyor.

Sinüzit ağrıları sinüslerin tıkanmasıyla birlikte ortaya çıkar. Özellikle kış aylarında görülen sinüzit ağız ve geniz akıntısını da beraberinde getiriyor. Belirtilerinden biri de şakaklarda ağrı olarak hissediliyor. Sinüzite yönelik tedaviden sonra bu şakak ağrıları da geçer.

Besinlerin içerisinde yer alan vitamin ve elementlere bizlerin ihtiyacı vardır. Eğer kişi yeterince potasyum kalsiyum çinko gibi elementleri alamazsa şakaklarda dahil olmak üzere daha birçok bölgede ağrı hissedilir. Kişinin düzenli olarak uyumaması ve fazlaca alkol sigara tüketimi damarlardaki dolaşımının yavaşlanması sinirlerin yıpranmasına neden olur. Bu da kuvvetli bir şakak ağrısı nedeni olabilir.

Şakak Ağrıları Nasıl Geçer?

Şakak ağrılarının sebeplerinin çeşitliliği aynı zamanda tedavi çeşitliliğini de bizlere gösterir. Öncelikle uzun süreli baş ağrısı yaşıyorsanız ya da kısa süreli ancak sık sık bu duruma maruz kalıyorsanız mutlaka uzman bir doktora başvurmanız gerekebilir. Çünkü pek çok hastalığın erken teşhisi kişinin yaşam kalitesini artırır.

Migrene bağlı olarak yaşanan şakak ağrılarında kişiye uygulanan iki tip müdahale olur İlkinde eğer kişi atak geçiriyorsa iğne yöntemi kişide kısa sürede etkisini gösterir. Bir diğeri de sık sık atak geçiren kişilere karşı uygulanan bir uzun süreli migren ilacı tedavisidir. Ataklar bu şekilde kontrol altına alınabilir. Bir de artık alternatif tıpta kendi alanında yaptıkları araştırmalarla doğal yöntemler sunuyor. Özellikle kronik bir ağrı olan bu ağrılara karşı biberiye kürlerinden de faydalanabilirsiniz.

Eğer kişide görülen ağrılar strese bağlıysa mutlaka bu süreçte ya da dönemde gün için rahatlayacak birkaç aktivite de bulunmaları gerekir. Gün içinde alınan ılık duşlar kişinin rahatlamasına yardımcı olur. Bunun beraberinde bitkisel çaylar da kişinin sinirlerinin gerilmesine iyi gelir.

Yanlış ilaç tedavilerinde görülen ağrılarda da kişi bu ilaçları kestiğinde ağrılar kendiliğinden gider. Ancak kalıcı bir hasara neden olup olmadığını da araştırmak gerekebilir. Bunun için ilacın sizlerde yarattığı etkiyi mutlaka doktorunuzla paylaşın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.