Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sakal Ektirme

Erkeklerin makyajı olarak da tanımlanan sakal erkeklere göre çok önemlidir. Kimine göre erkeklerin daha karizmatik ve daha yakışıklı olması için belirlenen niteliklerden biri sakallarıdır. Yüzlerinde belli yaşlardan sonra ergenlik dönemi ile oluşmaya başlayan sakallar ilerleyen yaşlarda daha da çok önemsenmeye başlamıştır. Fakat bazı erkeklerde sakal oluşumu çeşitli sebeplerden dolayı çıkmayabilmektedir. Sakal oluşumunun azalması ve de gerilemesinden sonra artık günümüzde geliştirilen teknolojik çalışmalar ile sakal ekimi işlemi yaygınlaşmaya başlamıştır. Kelliğin çözümü saç ekiminden sonra artık sakal eklenmesi de artmaya başlamıştır. İnsanlar diledikleri zaman artık saç ekimi gibi çeşitli hizmetlerden yardım alabilirler.

Sakal Oluşumu Neden Azalır?

Ergenlik çağına gelen her erkek üç yıl boyunca sakal kılları kalınlaşır. Zaman geçtikçe uzamaya da başlar. Kesilen sakalların oluşumu artık böylece daha sert olmaya başlayacaktır. Aynı zamanda da sakalar da daha gür olarak çıkmaya başlar. Erkeklik hormonunun seviyelerinin de önemi büyüktür. Erkeklik hormonu ne kadar çok salgılanırsa sakal oluşumu da o kadar gür olur. Bu hormonsal dengenin daha az salgılandığı erkekler de sakal oluşumu çok yaşanmaz. Hormonsal dengesizliklerin oluşumunun ardından bu tablo kontrol edildiğinde sakal oluşumunda azlama meydana geldiği tespit edilir.

Sakal Ekimi Nedir? Kimler İçin Sakal Ekimi Yapılabilir?

Uluslararası Saç Cerrahisi Derneği’nin 2008 yılında yaptığı istatiistikler sonucunda saç naklinden sonra sakal ekimi çalışmaları da büyük bir hızla başlamıştır. O zamandan bu zamana da   sakal ekim işlemi daha da genişlemeye başlamıştır. Halk arasında daha çok köselik olarak da bilinen sakal yoksunluğu nedeniyle  bu sakal ekiminin önemi daha da artmaya başlamıştır. Sakal nakli için hormonların bazal seviyeye yerleştiği 20 ve 22 yaşlarından itibaren yapılabilir. Yer yer sakal azlığı sorunu yaşayan erkekler de bu sakal ekimi operasyonunu gerçekleştirebilir. Sakal ekimi için hazırlanan bu sistemi kullanarak kısa sürede sonuç alabilirler.

Sakal Ekimine Nasıl Başlanır?

Sakal ekimi işlemine başlamadan hemen önce ilk olarak sakal ekimi işleminin planlanması gerekir. Ne kadar sakal ne kadar bölgeye ekilecek, sakalların hangi açıdan ekileceği, sakalların ne sıklıkla ekileceği gibi soruların yanıtlanması gerekir. İyi bir programlama oluştuktan sonra kalem ile sakalın ekilebilecek olan yerler hekimler tarafından belirlenerek sakal ekiminin uygulanacka olduğu alanlar belirtilir. Bu şekilde sakal ekimine yüz hazır hale gelir. Artık bilgisayar ortamında da sakal ekiminin sonrasında nasıl bir yapıya sahip olabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Gerçekleştirilen teknolojik gelişmeler sonucunda da çeşitli programlar ile sakal ekimi işlemi başlayacaktır.

Sakal Ekiminin Yapılmasından Sonra Yüz Ne Kadar Zamanda Normal Görünüme Sahip Olur?

Sakal ekimi işleminin gerçekleşmesinden sonra iğne batıkları ciltte ilk olarak belli olacaktır. Çünkü bu etkinin belirtileri kırmızı kan lekeleri olacaktır. Sakal ekimi işleminin ardından da bu iğne izlerinden arınmak için sizler sakal ekiminden sonra ılık su ile duş alarak bu durumdan kurtulabilirsiniz. Ekilen sakal köklerinin iyi ve canlı görünümüne sahip olabilmesi için ise deride kanlanma oluşacaktır. Bu zaman süresinde sakal ekimi yapılan bölgeler kızarabilir. İşte bu kızarıklıktan sonra artık kendi sakal görünümünüze ulaşabilirsiniz. Bunun için gerekli olan zaman ise iki haftaık bir süreçtir. İki hafta da bu kızarıklığın oluşumunun geçmesi beklenir. Aksi bir durumda sakal ekimi yaptırdığınız yere gidip durum değerlendirmesi alabilirsiniz. 4 ve 8 ay içerisinde dökülen tüm sakallar ise yeniden kalıcı şekilde çıkmaya başlayacaktır. Bu konuda tedirgin olmanızı gerektiren herhangi bir durum söz konusu değildir. İşte bu tedavi yöntemi ile sakal oluşumunu kalıcı olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Sakal Ekimi Tedavisi

Estetik mucizeleri gün geçtikçe daha da katlanmaya başladı. Sakal, bıyık ekimlerine olan talep şuanda da günümüzde büyük artışa geçmiştir. Amerika başta olmak üzere geliştirilen pek çok teknikler ile artık erkekler sakal probleminden kurtulmuş olurlar. Sağlık Bakanlığı sayesinde de artık ülkemizde de yaygınlaşan bu sakal ektirme işlemi çok yaygın şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Erkeklerin hemen hemen her biri düzgün sakallara sahip olmak ister. Fakat ne yazık ki her biri bu imkândan yararlanamayabilir. Estetik yöntemlerin kullanımlarından sonra da erkekler istedikleri sakallara sahip olabilirler. Günümüzde tıp alanında ilerlemeler bir hayli artmaktadır. Ülkemizde kullandığı yöntemler sayesinde sağlık açısından güvenilirliği de tespit edildikten sonra gönül rahatlığı ile de kullanılabilir. Sakal ekim işlemi ile ilk etapta sakallarınızın dökülme riski ile karşı karşıya gelebilirsiniz.

Sakal ekimi yöntemi sayesinde erkekler sakallı bir görüntüye sahip olabilirler. Eskiden bugünlere dayanan sakal ekimi operasyonları sayesinde insanlar sağlıklı sakallara yapay yöntemler ile kavuşabilirler. Günümüzde artık bunu gerçekleştirmek daha da kolaylaşmaya başlamıştır. Uzmanlar tarafından öncelikle sakal ektirmek isteyenlerin yüzlerindeki sakal dağımları kontrol edilir. Sakal seyrekliğinin olduğu alanlar tespit edilerek o alanlar işaretlenir. İşaretli olan bu alanların kıl kökleri tıpkı saç kökleri gibi işlev gösterir. Bu işlevlerinin ardından kıl köklerinin içerisinde iğne ile bazı işlemler yapılır. Gerçekleştirilen bu işlemler bu köklerin güçlenmesini sağlar. Güçlenmesi gereken bu köklerine bu işlemler yapılır. Kıl kökleri belirlenerek sakal ekimi bu şekilde yapılır. Belirli bir zaman aralığından sonra da artık bu alanda sakalların belirmeye başladığı görülür. Bu sayede sakal kökleri korunmuş olur. Aynı zamanda sakalların daha çok oluşması sağlanır.

Kimler Sakal Ekiminden Yararlanabilir?

Sakal ekimi için başvuran kişilerin de mutlaka sağlayacak olduğu bazı etmenler vardır. Bu etmenlerin yerine getirilmesi sonucunda sakal ektirmek mümkündür. Yüz ve ense bölümünde tespit edilen seyreklik ve de azlık varsa sakal ekimi erkeklere yapılabilir. Ancak sakal ekimi için ergenlik yaşının doldurulmuş olması gerekir. Erkeğin yüzünde oluşabilecek olan tüm sakal oluşumunun tamamlanmasından sonra sakal ekimi yapılabilir. Bunun dışında henüz daha sakal çıkma dönemi bitmeyen erkeklere sakal ekimi işlemi uygulanamaz.

Sakal Ekiminde Ne Önemlidir?

Sakal ekim işleminden sonra da dikkat edilmesi gereken bazı etmenler vardır. Bu etmenlerin gerçekleştirilmesinin ardından da artık rahat bir şekilde bu yöntemi kullanabilirler.

1. İlk olarak sakal ekiminde dikkat edilmesi gereken bölüm yüz ve ensedir. Kökler yetersiz ise bu sakal ekimi işlemi başarılı olmaz.

2. Lokal anestezi uygulandığı için operasyon esnasında kesinlikle erkekler acı ve ya ağrı duymayacaklardır.

3. Sakal ekimi yapılacak olan alanın ortalama 4 ile 6 saat arasında işlem uygulanacaktır.

4. Sakal ekim operasyonundan sonra ciltte kırmızı küçük noktalar oluşabilir. Bu oluşan kırmızı sakal kökleri kan pıhtılarıdır. Kan pıhtıları sakal köklerinden beslenebilmesi için bir hafta beklemeniz gerekir. Bu konuda endişeye kapılmayınız.

5. Sakal ekiminden sonra hastanede yatmanıza kesinlikle gerek yoktur.

6. Sakal ekimi yaptıktan sonra geçen iki hafta sonucunda sakallar çıkmaya başlar ise bunları hemen tıraş bıçağı ile kesmeyiniz. Uzayan sakallarınız olursa bunu makas yardımı ile kısaltabilirsiniz.

7. Sakal ekim işleminden sonra ilk iki hafta içerisinde sakal dökülmesi de çok sık rastlanır. Bu durumda da paniklemenize gerek yoktur. Çünkü sakal ektirme işleminin ardından böyle var olan bir sakal dökülmesi olayı da oldukça normaldir. 4 ile 8 ay içerisinde ilk önce sakallarınız dökülüp kendini yenileyebilir. Ancak sonrasında mutlaka kökler kendini onaracaktır. Böylece yeni sakallar oluşmaya başlayacaktır.

8.  Yüzünüzde oluşabilecek olan bu tür etmenlerin sonucunda da eğer sakal ekimi yapan insanlarda farklı belirtiler meydana gelirse kısa sürede doktorlarına başvurmaları yeterli olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.