Son yıllarda gittikçe popüler hale gelen uzun sakallar erkeklere hem seksi hem de maskülen bir hava katıyor. Ben Affleck, George Clooney ve Hugh Jackman sakal bırakma trendinin Hollywood’taki öncülerinden. Saç tarzının tamamlayıcısı olan sakal erkeklerin vazgeçilmezi!

Rönesanstan günümüze kadar, sakal bırakmanın 16 yüzyıldan sonra yaygınlaştığını görmek mümkündür. Ancak sakal bırakmaya tarih boyunca farklı anlamlar yüklendiğinden kimi zaman tıraş olmak aristokrat bulunurken kimi zaman uzun sakallar bilgeliğin simgesi olmuştur.

Sakalın erkeklere kattığı çekiciliği bir kenara bırakıp biraz da sakalla ilgili bilimsel gerçeklerden bahsedelim.

Sakalsız Erkekler ‘MRSA’ya Yakalanıyor!

Sakalsız erkekler ‘MRSA’ ya yakalanıyor!

‘Journal of Hospital Infection’ dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre; sakalsız erkekler hastanelerde bulaşan MRSA enfeksiyonuna karşı daha savunmasızlar. Boston Brigham and Women’s Hastanesi’nde gerçekleştirilen çalışma, hastane çalışanlarının da enfeksiyon taşıyabileceği düşünülerek, 408 erkek hastane çalışanı ile birlikte yürütülmüştür. Katılımcılar sakallı ve sakalsız olarak 2 gruba ayrılmış, her iki gruptaki katılımcıların yüzlerinden kültür örneği alınmıştır. Yapılan testler sonucunda sakalsız erkeklerin, sakallı erkeklere kıyasla 3 kat daha fazla MRSA enfeksiyonu taşıdığı tespit edilmiştir. MRSA enfeksiyonu; kalp, kemik, akciğer ve deride ciddi tahribatlara neden olduğunda maalesef ölümle sonuçlanmaktadır.

MRSA Nedir?

MRSA nedir?

‘Methicillin-Resistant Staphylococcus aureus’, kısaca MRSA; enfeksiyonlara karşı kullanılan bir antibiyotik türü olan Metisilin’e karşı dirençli Staphylococcus aureus bakterilerinin neden olduğu bir enfeksiyondur. Bu bakteri deri üzerinde sıkça görülebilir. Ancak deride kesik gibi açıklıklar olduğunda yara veya çıban gibi görülen enfeksiyonlara yol açmaktadır. Bu bakteri antibiyotiklere karşı dirençli olduğundan öldürülememekte ve başka hastalara da enfeksiyon bulaşmasına neden olmaktadır. Bağışıklık sistemi zayıf durumda olan yaşlı hastalar bu bakteriye daha sık maruz kalmaktadır. Zaman zaman kan zehirlenmelerine neden olan MRSA kronik ve ciddi enfeksiyonlara neden olduğunda ölümcül hale gelir.

Sakalsız erkeklerin MRSA’ya yakalanma riskinin 3 kat daha fazla olduğunu biliyoruz. Peki, ya sakal bırakmanın başka faydaları da var mı? Sizler için sakal bırakmanın faydalarını araştırdık. İşte yıllarca bakteri barındırdığına inanılan sakalın faydaları;

1. Alerjileri Azaltır

1. Alerjileri azaltır

Sakal bırakmak ciltte meydana gelecek olası alerji riskini azaltır. Tıpkı burun içi tüyler gibi sakallar da alerjiye neden olan toz ve polenlerin solunum yoluyla alınmasını engeller. Sakallar toza karşı tıpkı bir filtre gibi çalışır. Özellikle astımınız varsa ya da mevsim geçişlerinde sık sık alerji oluyorsanız sakal bırakmayı deneyin.

2. Cildin Nemini Korur

2. Cildin nemini korur

Tıraş olduğunuzda cildiniz kışın soğuğa ve yazın güneşin zararlı UV ışınlarına daha fazla maruz kalmaktadır. Bu etkenler cildinizin hızlıca kurumasına neden olur. Daha da kötüsü UV ışınları cilt kanserini tetiklemektedir. Yapılan bilimsel çalışmalar sakalın UV ışınlarını % 95 oranında bloke edebildiğini kanıtlamıştır. Sakalların hemen altında ciltte nemi tutmakla görevli olan yağ bezleri tıraş oldukça aşınır. Bunun sonucunda cildiniz kurur ve tahriş olur. Sakal bırakmak cildinizin nemini korumaya yardımcı olur. Özellikle hassas bir cildiniz varsa sakal bırakmak sizin için etkili bir çözüm olabilir.

3. Enfeksiyonları Önler

3. Enfeksiyonları önler

Düzenli tıraş olan birçok erkek ciltte pul pul dökülme problemi yaşamaktadır. Sakalsız erkekler enfeksiyon riskine karşı daha savunmasızdır. Tıraş olmaktan vazgeçerseniz, cildinizde oluşacak herhangi bir folikülit ya da bakteriyel enfeksiyon için endişe etmenize de gerek kalmaz.

4. Cildi Pürüzsüzleştirir

4. Cildi pürüzsüzleştirir

Tıraş sonrası ciltte beliren kızarıklıklar, lekeler ve zaman zaman kesikler erkeklerin en sık yaşadığı sorunlardır. Pürüzsüz bir cilde sahip olmak için sık sık tıraş olmayı bırakın.

5. Hastalıkları Önler

5. Hastalıkları önler

Sakallarınız sizi soğuk algınlığı ve öksürük gibi kış hastalıklarına karşı korur. Sakallar boyun bölgesine gelecek rüzgarı perdeleyerek vücut ısısının sabit kalmasını sağlar. Soğuklara karşı yalıtım işlevi olan sakal trendi kışın da yükselişte!

6. Genç Kalmanızı Sağlar

6. Genç kalmanızı sağlar

Sakal ve yaşlanma konusu tam bir paradokstur. Aslında sakal bırakmak doğal yaşlanma belirtilerini gizlemek için harika bir yöntemdir. Sakalın erkeği daha olgun gösterdiğine dair genel bir kanı olsa da, sakal sizi güneşin zararlı UV ışınlarından koruyarak cildin genç kalmasını sağlar.

Son olarak; faydaları bilimsel olarak kanıtlanan sakalların temizliğine özen göstermeniz gerektiğini hatırlatalım. Sakallarınızda kalan yiyecek kırıntıları enfeksiyonlara yol açabilir. Bu yüzden saçlarınıza olduğu kadar sakallarınıza da özen göstermelisiniz.