Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sakız Çiğnemenin Zararları

Sakız aslında sadece bizim zamanımızda üretilen bir ürün değil, tarihi antik çağlara kadar uzanan bir üründür. Ağaçlardan üretilen sakızlar yüzyıllardır insanlar tarafından tüketiliyor. Ancak sakızın patentini 19. yüzyılda bir Amerikalı diş doktoru almıştır. Ardından başka bir Amerikalı girişimci 1928 yılında balonlu sakızı icat etti. Ağaç reçinesinden üretilen sakız hamuru ile sakız imalatı yapılır. Ancak günümüzde plastik ve kauçuk karışımından yapılan sentetik sakızlar piyasada yer alıyor. Sakızlara glikoz şurubu gibi birçok madde eklenir. Piyasadaki sakızlarda xylitol, sorbitol ve maltitol gibi maddeler tatlandırıcı olarak kullanılır. Sigara bağımlıları için nikotinli sakızlar, diş temizleme özelliğine sahip sakızlar gibi birçok farklı üretimi yapılan sakızların çiğnenmesi vücudumuza ne gibi etki verir, sakız çiğnemenin zararları üzerine bu yazımızda sizi elimizden geldiğince bilgilendirmeye çalışacağız.

Hangi Sakızlar Çiğnenmeli?

Öncelikli olarak her şeyin fazlası zarardır. Sakız çiğnemenin elbette faydaları vardır ancak zararları da bulunur. Sakız çiğnerken dikkat etmeniz gereken çiğnediğiniz sakızın türü ve içerisinde barındırdığı maddeler ve çiğneme süreniz ile çiğneme şekliniz olmalıdır. Öncelikli olarak kesinlikle tatlandırıcı kullanılmış sakızları çiğnememeli ve şekerli sakız olarak bilinen sakızlardan uzak durmalısınız. Özellikle çocuklarınızı mümkün olduğunca şekerli sakızlardan uzak tutmalısınız. Şekersiz, doğal olan sakızları tercih etmelisiniz. Anadolu bitkilerinden kenger otu kullanılarak üretilen kenger sakızı doğal bir sakızdır. İçerisinde herhangi bir katkı maddesi bulunmaz ve dişlerinizi beyazlatır. İnternet üzerinden kenger sakızı bulabilirsiniz. Sakızınızı su içerisinde muhafaza ederek 5-6 ay kullanabilirsiniz. Bu sakız doğal olduğu için diş fırçası görevi görür. Kenger sakızı bulamıyorsanız marketlerde satılan sakızları almadan önce içerisindeki maddeleri okuyunuz. Ardından herhangi bir tatlandırıcı içermeyen ve diğerlerine nazaran daha az kimyasal barındıran sakızları tercih edebilirsiniz.

Sakız Çiğnemenin Yararı Var mı?

Elbette ki sakız çiğnemenin de faydaları vardır. Özellikle yukarıda belirttiğimiz kriterleri barındıran sakızları çiğnerseniz birçok faydasını görebilirsiniz.

Sakız çiğnemek sürekli çene hareketi sağladığından dolayı hafızanızı güçlendirir. Sürekli hareket sağlayan çene beyne giden damarlarda açılmaya ve daha fazla oksijen taşınmasına yol açar böylece hem hafızanız hem de beyin sağlığınız artmış olur.

Kalori yakımına faydası olduğu gibi sindirim sistemine de etkisi olur. Ağız kuruluğuna karşı iyi geldiği için reflü gibi hastalıkların da önüne geçer. Ayrıca ağız temizliği sağlayarak dişlerinizin daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Sakız çiğnemenin psikolojik olarak stresi azalttığı ve insanları mutlu ettiği uzmanlar tarafından paylaşılır.

Genelde sakız çiğnenmeye başlanıldığında bir saate yakın süre ortalamasıyla çiğnenir. Sakız çiğnemenin ideal süresi 20 dakikadır. Bu süreyi geçtiğinde sakız çiğnemek size herhangi bir yarar sağlamaz tam aksine vücudunuza zarar vermeye başlar.

Sakız Çiğnemenin Zararları Nelerdir?

Sakız çiğnemek yararlı olduğu gibi zararları da mevcuttur. Özellikle çiğnediğiniz sakızın türü, sakız çiğneme şekliniz ve sakız çiğneme süreniz bunları etkileyecektir.

1. Diş Sağlığına Zarar Verir

Çiğnediğiniz sakız içerisinde bulunan bazı maddeler diş etlerinize ve diş minelerine zarar verebilir. Şekerli sakızlar glikoz şurubu ile tatlandırıldığı için dişlerde çürüklere sebep olur. Özellikle çocuklarınızın şekerli sakız çiğnemesine asla müsaade etmeyin. Çiğneyeceğiniz sakızın doğal olmasını ya da en azından yapay tatlandırıcı barındırmamasına dikkat ediniz.

Ayrıca dişinize daha önceden yaptırmış olduğunuz diş tedavilerine de zarar verebilir. Örneğin diş dolgunuz uzun süreli sakız çiğnemelerde düşebilir.

2. Çene Yapısını Bozar

Sakızı özellikle belirli bir yerde tek taraflı çiğnemek örneğin sürekli sağ tarafta ve uzun süreli çiğnemek çene yapınızda travmatik sorunlara yol açabilir. Örneğin sürekli kullandığınız tarafta hem diş hem de çene yapısında kayma meydana gelebilir ayrıca yüzünüzün simetrisi de bozulur. Uzun süreli tedavilerle ancak düzeltilebilecek çene yapısı düzensizliklerine sebep olur. Bu rahatsızlık yani çene  eklem rahatsızlığı kadınlarda daha sık görülür.

3. Yüz Kaslarını Etkiler ve Kırışıklığa Sebep Olur

Yüzünüz çok erken sarkmasına sebep olur. Kırışıklı yapıya sahip bir cildiniz olur. Uzun süreli ve devamlı sakız çiğnemek yüzünüzdeki deri yapısını bozar. Gergin bir cilt yerine çok çabuk kırışıklıkların oluştuğu bir cilde sahip olursunuz.

4. Vücut Kimyasını Bozar

Hem sakızı uzun süre çiğnemek hem de çiğnediğiniz sakızın barındırdığı farklı maddeler kalp krizi başta olmak üzere birçok hastalığa yol açacak kimyasal maddeler bulundurur. Vücut bu kimyasallara aşırı maruz kaldığında müdahale edemeyerek, kalıcı hasarlara sebebiyet verebilir.

5. Mide Hastalıklarına Yol Açar

Sakızda bulunan Mannitol gibi birçok madde aşırı alındığında mide hastalıklarından kalp hastalıklarına kadar birçok kötü sonuca sebebiyet verebilir. Sakızlarda aşağıdaki kimyasal maddeler bulunduğu için ya doğal sakız tüketilmeli yada çok fazla çiğnememeye ve ideal süreyi geçmemeye dikkat edilmelidir. Sakızın içerdiği kimyasal maddeler: Maltitol, Mannitol, Akasya sakızı, Acesulfame Potassiu BHT, Kalsiyum kazein, Pepton, kalsiyum fosfat ,Candelilla Wax, Sodyum Stearate ve Titanyum dioksit.

6. Kötü Nefes Kokusuna Sebep Olur

Sakız çiğnemenin bu zararı hepinizi şaşırtmış olmalıdır. Özellikle naneli sakız çiğnediğinizde ağzınızın temiz kokmasını beklersiniz. Elbette kısa süreli çiğnemede bu gerçekleşir. Ancak sakızı uzun süre ve devamlı olarak çiğnerseniz ağız kokunuzu yenseniz bile kötü bir nefes kokusuna sahip olursunuz. Sürekli sakız çiğnemek mide ve bağırsak enzimlerinin sürekli salınmasına sebep olur bu nedenle çok kötü bir nefes kokusu ile karşılaşırsınız.

7. Şişkinlik Yapar

Uzun süreli sakız çiğnemek sürekli olarak ağız yoluyla aşırı havanın vücuda girmesine imkan tanır. Böylece midede aşırı bir şişkinlik oluşur. Bu da sizde hem fiziksel hem de psikolojik bir rahatsızlık ve strese girmenize sebep olur.

8. Sindirim Sistemini Düzensizleştirir

Sakızdaki maddeler ağız duvarları tarafından emilir ve normalden çok daha hızlı kana karışır sindirim işlemine zarar verir.

9. Açlık Hissi Vererek Kilo Almanıza Yol Açar

Belirli sınırlar dahilinde sakız çiğnemek motivasyonu arttırır ancak bunun yan etkisi olarak artan motivasyon sonrasında şeker, cips gibi atıştırmalık abur cubur olarak nitelendirilen yiyecekleri tüketme isteği doğar. Bunun bir sonucu olarak sağlıksız besinlerin aşırı tüketilmesi ile vücut dengesi bozulur.

10. Baş ve Karın Ağrısı Yapar

Özellikle uzun süreli sakız çiğnemeler sonucu çene ve kemiklerde kronikleşmeye müsait eklem ağrıları meydana gelir bunlar da baş ağrısı yapar. Özellik çene yapısı oluşma süresi itibari ile 19 yaşından küçük olanlarda uzun süreli sakız çiğnemek baş ağrısına çok kolay bir şekilde neden olur. Ayrıca sindirim sistemini etkilediği için mide ve bağırsaklarda ağrı yapar. Ağzınızda sürekli çiğnediğiniz sakız midenize vücuda gıda alımı yapıldığına dair sinyal gönderir ve vücut kendini buna göre hazırlar. Vücudunuzda gereksiz yere sindirim enzimleri salgılanır. Bu enzimler vücudunuza gıda girmediğinde size zarar vermeye başlayacaktır.

11. Alerji Yapar

Bazı insanların vücutları belirli kimyasal maddelere karşı aşırı duyarlıdır. Sakız içerisinde bulunan bazı maddeler vücudunuza aşırı gelerek cilt ve akciğer rahatsızlıklarına sebep olabilir.

12. Aşırı Yorgunluk Hissi Verir

Bazı sakızlarda uyarı olarak “Laksatif Etki Yapabilir” ibaresi yer alır. Laktik asit aşırı hareket ettiğimizde vücudumuz tarafından salgılanan ve kaslara yeteri kadar oksijen gitmediği için bize durmamızı dinlenmemiz gerektiğini söyleyen yorgunluk hissi veren bir maddedir. Üzerinde böyle benzer bir uyarı olan sakızı aşırı tükettiğinizde yorgunluk, bitkinlik ve uykulu hal üzerinize çökebilir.

Sakız Yutulursa Ne Olur?

Özellikle şekerli sakızlar çocuklar tarafından sıkça yutulur. Yutulan sakızın şekerli olup olmaması ve içerdiği maddeler sakız yutulduğunda zarar verip vermeyeceğini bize söyler. Sakız yutulduğunda 2 ya da 3 günlük bir süre içerisinde vücudunuzun sindirim sistemine bağlı olarak vücuttan dışarı atılır.

Çocuklarda yutulduğunda ise ishal, şişkinlik ve gaz yapma gibi yan etkilere yol açabilir. Unutmayınız marketlerde satılan sakızların büyük çoğunluğu yapay tatlandırıcı ve kimyasal renklendiriciler içerir. Bu nedenle yutulması vücut için tehlikeli olabilir.

Bazı sakızlarda tarçın veya meyan kökü gibi farklı özler bulunur, bu sakızlar ağız yaralarına hatta ülsere dahi sebebiyet verebilir. Yutulmamalı ve dikkat edilmelidir. Hamile kadınların ise ne şekerli ne de şekersiz sakız çiğnememeleri uzmanlar tarafından dile getirilir. Şekerli sakızlarda bulunan kimyasal katkı maddeleri zararlı iken şekersiz sakızlarda bulunan aspartam, sukraloz gibi maddeler  yüksek kan basıncına sebep olduğu için zararlı kabul edilmekte hamilelere yasaklanmaktadır.

Eğer sakız çiğnemek istiyorsanız bu süre 20 dakikayı geçmeyecek şekilde ve şekersiz sakız olmasına dikkat edin. Sakız çiğnerken tek taraflı değil her iki tarafı kullanarak sakız çiğnemeye özen gösterin. Şekerli sakızları çocuklarınıza vermemeye dikkat edin. Aşırı tüketmelerini engelleyin. Eğer mümkün ise kenger sakızı gibi doğal olan sakızları bulup ideal şekilde tüketmeye çalışın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.