Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

Günlük hayatta birçok lekeyle karşı karşıya kalmamız oldukça olağandır. Aynı zamanda bazen tuhaf lekelerle de karşı karşıya kalabiliriz. Bu lekeler genellikle zorlu bir leke olarak bilinir. Ancak bazı küçük pratik yöntemler sayesinde bu zorlu sakız lekelerinden kurtulmanız sadece  birkaç dakikanızı alacaktır. Sakız lekesinde yanlış yapılan bir müdahale yoktur. Genellikle sıcak su çözüm olarak görülür. Ancak su her ne kadar iyi bir çözücü olsa da bazı lekeler karşısında su da kifayetsiz kalabilmektedir. Sakız lekesi hiç beklenmedik anlarda sizleri karşılayabilir. Önceden yapışmış bir sakız lekesini sonradan fark etmeniz oldukça normaldir. Çünkü kokusuz olmasından kaynaklı olarak bu leke çok sonra fark edilir. Bu da ilk müdahaleyi geciktirerek lekenin daha da zorlu bir hale gelmesine neden olmaktadır. Her lekede olduğu gibi sakız lekesinde de önemli olan sakız lekesinin bulaştığı ürünün dokusuna ve boyasına dikkat ederek kontrol ederek çıkarmak zordur. Aksi halde diğer ağartıcılar sizlerin en zorlu lekesini çıkaracaktır. Ancak bu ağartıcılar kumaşın dokusuna oldukça hasar vermektedir. Paylaşacağımız bu yöntemler arasında sizlere vereceğimiz ufak bilgiler sizlerin kumaşını korumasına yardımcı olacak yöntemlerdir. Sakız lekesi özellikle kıyafetlerde ve kalın kumaşlı kıyafetlerde oldukça zor çıkabilen bir lekedir.

Kıyafetten Sakız Lekesi Nasıl Geçer?

Sakız lekesinde ilk yapılan yanlış müdahale genellikle sıcak su ile çitilemek olmaktadır. Bu yöntem oldukça yanlış bir yöntem olduğu gibi lekenin bulunduğu alanı da büyüteceği için lekenin daha zorlu bir hale gelmesine neden olmaktadır. Bu lekelerin en kolay yöntemi özellikle katı lekelerde, bu lekeyi kurutmak gerekmektedir. Bunu bir buz kütlesi ile yapabilirsiniz. Öncelikle lekenin bulunduğu kıyafetin üzerine bir buz küpü yardımıyla sakızı plastikize hale getirebilirsiniz. Eğer buz küpü yok ise kıyafetinizi alıp bir buz dolabı poşetine koyun ve ağzını sıkıca kapattıktan  sonra dondurucuya koyun. Bu da sakızı kurutacaktır. Daha sonra kuruyan sakız lekesini ardından bir keskin bir araç yardımıyla kazıyın. Ancak kumaşın dokusunu ve boyasını korumak için sert ancak keskin bir araç seçin. Bu bir kredi kartı olabilir. Bir kredi kartı yardımıyla kuruyan sakızı kumaştan ayırın. Eğer yeterince lekeden kurtulamıyorsanız lekeli kıyafeti tekrar buz dolabına koyabilir ya da bir buz küpü ile tekrar aynı işleme devam edebilirsiniz.

Mobilyadan Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

Sakız lekesinin sıkça bulaştığı bir diğer eşya da özellikle koltuklardır. Koltuklarda bulunan sakız lekesinden dolayı oldukça hoş olmayan görüntüler ortaya çıkmaktadır. Koltuklarda bulunan sakız lekesinden kurtulmak için öncelikle koltukların rengini koruyacak bir yöntem bulmak gerekmektedir. Koltuklarda bulunan sakız lekesinden kurtulmak için hem rengini koruyacak hem de bu lekeden sizleri kurtaracak olan saç spreyi oldukça kolay bir uygulamadır. Saç spreyi sakız lekesini plastik bir hale getirmek için oldukça kolay bir yöntemdir. Lekeli olan bölgeye saç spreyi sıkın. Saç spreyini bolca sıkmanız daha iyi olacaktır. Daha sonra sert bir cisimle bu lekeyi kazıyın. Lekeyi kazımak için yine bir kullanılmayan kredi kartı işinize yarayacaktır. Lekeyi kazıdıktan sonra eğer sakız lekesinden tam anlamıyla kurtulamadıysanız biraz daha saç spreyi sıkarak aynı işlemi tekrarlayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.