Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sakız Yutmanın Zararları

Hemen hemen herkes hayatında bir defa da olsa sakız yutmuştur. Durum böyle olunca yıllardan beri kulağımıza gelen sakızın midede sindirilmesinin zor olması, hatta yedi yılda vücuttan atılması gibi söylentilerin gerçek olup olmadığı, sakız yutmanın başka ne gibi zararları olduğunu bizlere sorgulatır. Bu yazımızda sakız yutmanın zararları ile ilgili detaylı bilgiyi sizler ile paylaştık.

Sakızın Tarihçesi

Sakız her yıl 4 milyar adet tüketilen, hemen hemen her yaşta insanın kullanığı bir tür meşgaleden biridir. 2000 yıldır var olduğu bilinen sakız ile olarak 1848 yılında John B. Curtis tarafından yapışkan ve lastik deneyleri yaparken bulmuştur. Ardından iki yıl süren uğraşlar sonucunda Ladin ağacı reçinesi ile yaptığı başarılı deneylerle ilk olarak sakız üretimi tesisini kurmuştur. Bu sırada sakızın içine parafin eklenerek daha yumuşak olması sağlandı. 1890’lı yıllara gelindiğinde sakız yaygınlaşmaya başladı. Günümüzde artık sakızın birçok çeşidi bulunuyor. Meyve aromalılar, nane aromalılar, şekerli, şekersiz vb. türleri mevcuttur. Türlerinin yanında birçok marka ile sakız satışı sağlanmakta ve ekonomide de büyük yer almaktadır.

Sakız Yutmanın Zararları Nelerdir?

Sakızın yapısı, sakız mayası, koruyucu, yumuşatıcı, aroma, tatlandırıcı ve sakız reçinesinden oluşur. Sakızın içerisinde bulunan bu maddelerden reçine hariç diğerleri çok rahat bir şekilde sindirilir. Ancak reçine ise yediğimiz yiyecekler ile beraber bağırsakta ilerleyerek insan vücudundan dışkı yoluyla atılır ve uzun bir süreci kapsar. Fakat çocukluğumuzdan beri duyduğumuz 7 yıl gibi çok fazla bir süre değil yalnızca 2-3 gündür. Peki yanlışlıkla veya bilerek yuttuğumuz sakızların bizlere ne gibi bir zararları vardır. Bu zararları maddeleyerek sizlere aktaracağız.

1. Sindirim Sistemini Bloke Edebilir

Kısa zaman içerisinde büyük miktarlarda yutulan sakızlar bağırsakları tıkayabilir böylece sindirim sisteminin bloke olmasına neden olabilir. Böylesine bir durum nadir görülmekte ancak olmayacak bir şey de değildir. Çocuklar ve bebekler daha çok bu tehlike altındadır. Bu nedenle küçük çocuklara sakızın sadece çiğnenmesi gerektiğini kesinlikle yutulmamasını anlatmalı ve öğretmek gerekir.

2. Nefes Borusuna Kaçarak Boğulmalara Neden Olabilir

Yanlışlıkla ya da bilerek yutulan sakızlar ani bir şekilde nefes borusuna kaçabilir ve tıkanıklığa yol açtığından boğulmalara neden olur. Yine özellikle küçük çocuklar ve bebeklere sakız verirken dikkatli olmalı, verildiğinde ise büyük değil küçük ve yumuşak sakızlar tercih edilmeli.

3. Kabızlığa Yol Açabilir

Sakız yutulduğunda bazı yan etkiler yaşanabilir. Bu etkiler gaz, şişkinlik, ishal vb. şeklindedir. Bu etkiler hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülebilir. Bu yan etkilerin dışında ise çok büyük miktarda yutulan sakızlar kabızlığa yol açarak büyük sıkıntı yaşamanıza sebep olur.

4. Hamile Kadınlarda Bazı Şikayetlere Sebep Olabilir

Birçok hamile kadın sakız yuttukları zaman acaba zararı var mıdır sorusunu yöneltir. Yuttuğunuz sakız yapay tatlandırıcı içeriyor ise bazı özel durumlara sebebiyet verebilir. Bazı maddeler mideye dokunurken bazı maddeler ise kan basıncının yükselmesine neden olur. Bu durumlar sadece hamile bireylerde değil tüm bireylerde de görülür.

Yukarıda maddeler ile anlattığımız üzere çok miktarda ve sıklıkla sakız yutuyorsanız bu sizin için tehlikeli durumlar yaratabilir. Ancak kazayla veya nadiren bir iki sakız yutmak sizi bir zarara sokmayacaktır. Her ne olursa olsun kazayla yutmak dışında sakız yutmamak gerekir.

Sakızın Faydaları Nelerdir?

Sakız yutulmadığı sürece sadece çiğnenme işlevi yapıldığında bazı faydaları olduğu unutulmamalıdır. Bu faydalar şu şekildedir;

1. Kilo Kontrolünün Sağlanmasına Yardımcı Olur

Sakız hepimizin alabileceği düşük fiyatlı ve düşük kalorili bir maddedir. Şekerli veya şekersiz olması çok fark etmemekte ve şekerli sakızlar en fazla 5-10 kaloridir. Sakız çiğneyerek atıştırma yapmaktan uzak durulur ve kalori alımı doğal olarak engellenmiş olur. Sakız çiğneyerek bireylerin iştahı azalır böylece kilo kontrolü sağlanmasına büyük destek olur. Ayrıca uzmanların yapmış olduğu çalışmalara göre sakız çiğneyerek saatte 11 kalori yakıldığı hesaplanmıştır.

2. Beyne Giden Kanı Arttırır

Sporcular ve koçları oyunları sırasında gerginliklerini azaltmak ve sakin kalabilmek adına sakız çiğnemeyi tercih ettiğini çoğumuz bilmekteyiz. Yapılan araştırmalarda sakız çiğneyerek damarlara giden kan akımının %25 oranında artış gösterdiği sonucu elde edilmiştir. Öğretmenler de bu konu ile alakalı öğrencilerin sınav esnasında sakız çiğneyebilmelerinin gerektiğini böylece uyanıklıklarının ve konsantrasyonlarının artacağını savunmaktadır.

3. Nefesin Ferahlamasını Sağlar

Sakız çiğnemenin insan nefesinin ferahlamasına yardımcı olduğu kuşkusuzdur. Özellikle nane aromalı sakızlar çiğnendiği andan itibaren nefesi ferahlatır. Ayrıca sakız çiğneyerek vücudumuzdaki tükürük salgısı artarak savunma mekanizması da güçlenir.

4. Diş Sağlığının Korunmasında Yardımcı Olur

Diş BeyazlatmaÖzellikle şekersiz sakızlar ağız sağlığının korunmasına destek olur. Çürük ve plak oluşumunu engeller, dişte leke oluşmasının önüne geçer, diş minesindeki bozuklukları onarır. Ancak şekerli sakızlarda bu durumlar söz konusu değildir. Diş sağlığınızı düşünüyor iseniz şekersiz sakız çiğnemek sizin yararınıza olacaktır.

Yazımızdan da anlaşılacağı üzere sakız yutulmadığında, sadece çiğneme yapıldığında birçok yararı vardır. Zararları da bir o kadar önem arz eder. Kısacası sakızı yutmadan çiğnemek gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.