Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sakız Yuttuğunuzda Midenizde Neler Oluyor?

Sakız yutmak hakkında bazı söylentiler duymuş ve buna bir çocuk saflığında inanmış olabilirsiniz. Sakız yutmak konusunda en sık rastlayacağınız söylenti ise sakız yuttuğunuzda midenizde yedi yıl boyunca kalacağıdır. Peki bu ne kadar doğru?

Söylentiler, yalan veya doğru bir şekilde yayılırken bilim bu konuda ne diyor? Amerikan Kimya Derneğinin bir video serisinde anlatılan gibi sakız çiğnemek vücudunuzun sindirim sistemine yardım eden, onun hayatta kalma yolunda attığınız bir adımdır. Bu söylenenlerin hiçbiri ilkokulda çiğnediğiniz bir sakızın hala midenizde olduğu anlamına gelmez.

mint

Sindirim sisteminiz çiğneyebildiğiniz her şeyi sindirmeye ayarlıdır. Ancak büyük parçalar yutarak onu biraz yorabilirsiniz. Sakız sindirim sisteminiz için tek seferde yuttuğunuzda büyük bir parça olabilmektedir.

Bu sistem tarafından sindirimi  olan elastomerler, reçineler, yağlar, emülsiyon yapıcılar ve mumların bir karışımı, bir sakız mayası içerdiği için sakız parçası sindirilmesi oldukça zordur. Sonrasında hazmı kolaylaştıran besinler tüketilmedir. Mide için  sakız reçinelerini sindirmek çokta doğru ve kolay bir hareket değildir ama sindirimi gerçekleştirmesi için elbette başka yolar var.

Sindirimin üç temel bileşeni vardır; ilki yediğinizi sindirmeniz için mekanik süreci yani çiğnemeyi içeriyor.

Alışılmış olarak dil ve dişlerimiz beraber çalışarak sindirimin ilk adımını atıyor. Sonrasında mide suyu, mide hareketleri ve kaslar yardımı ile sindirim işlemi devam ediyor. Bu oluyorken mide suyu , tükürük bezi ve bağırsak enzimleri yiyecekleri kimyasal bir sürece sokarak içindeki besinlerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Ardından mide suyu lapa haline gelmiş yiyeceği eriterek bağırsağa yönlendiriyor. Bağırsakta yiyecek adeta imha edilerek işlem tamamlanıyor.

Ama sakız sorunsuz düzenli bir gıda gibi vücut tarafından sindirilemez üzere tasarlanmamıştır.  Ona sakızlı kıvamını veren şey doğal veya sentetik kauçuktur. Sakızda yaygın olarak kullanılan kauçuk, (aynı zamanda lastik ve basketbol toplarında da kullanılıyor!), sakıza ideal bir çiğnenebilirlik sağlayan sentetik maddedir.

Sakızın dişleriniz tarafından parçalanamaz olduğunu farketmişsinizdir. Sakızı yuttuğunuz zaman büyük bir top gibi ağız yolunda ve yemek borunuzda yuvarlanarak midenize ulaştığını söyleyebiliriz. Enzimleriniz yağ, karbonhidrat içeren besinleri yakmaya görevlidir ancak sakız gibi kauçuk içeren maddelere alışık değildir ve böyle bir özelliği de yoktur.

Mide astiniz için bile bu sert karışım oldukça zor bir maçtır. Sonuç olarak sakız, midenizde sindirim sisteminizin tüm girişimlerini yıkmak üzere görevlendirilmişçesine davranır.

Ancak sakız yuttuğunuzu varsayarsak mideniz onu sindiremeyeceğine göre sizin bir şeyler yapmanız gerekecektir. Bu durumda yapmanız gereken en önemli şey bol lifli besinler tüketerek midenize sıkışıp kalan sakızı bağırsağınıza doğru hareket ettirerek ona kullanması ve vücudunuzu terk etmesi için doğru yolu göstermektir.

 

2876770.main_image

Sakız çiğnemek sindirim sisteminize yardımcı olur. Ona çalışması gerektiği alarmını verir. Ancak sakız çiğnemek ve yutmak arasındaki fark oldukça büyüktür. Sakız yutmamanızı özellikle beş yaşının altındaki çocuklarda daha dikkatli olunması gerektiğini özellikle vurgularken böyle bir durum başınıza geldiğinde bu sefer sindirim sisteminize yardım etme sırası size geçecektir.

Dünya üzerinde de oldukça yaygın bir söylenti haline gelen sakız yuttuğunuzda midenizde yedi yıl boyunca kalacağı söylentisi ise gerçekten sadece bir söylenti olduğunu bize kanıtlıyor. Sakız yutmak vücudunuzda asla böyle bir duruma sebep olmaz. Midenize giren bir madde mutlaka bir yolunu bularak vücudunuzu terk eder. Ancak bu durumu zor kılan maddeler içerek yiyecekler mutlaka vardır. Sakızda bunlardan biridir.

Sakız yutulması durumda özellikle çocuklarda çok dikkatli olunmalıdır. İleri yaşlarda üzerine yüksek lifli besin takviyesi ile bu durumu ortadan kaldırarak midenizi rahatlatmanız daha basitken çocuklara yüksek lifli besin yüklemesi yapmanız sakız yutması kadar olmasa da küçük bağırsaklarını yoracak bir işlem olacaktır.

Sakız yutmasından sonra mide şişkinliği yaşamanız ise olası bir durumdur. Hatta günlerce geçmeyen bir şişkinliğe sebep olabilmektedir. Bu durumunda bir an önce geçmesini sağlamak için yukarıda bahsedilen yöntemleri uygulayarak sakızı vücudunuzdan atmak olacaktır.

Mideniz sindiremediği bir madde ile karşılaştığı için daha çok asit salgılayacaktır. Bu durumda da mide yanmaları ile karşılaşabilirsiniz. Bunun için ise sakız yuttuktan sonra mide pH’ınızı dengeleyecek besinler tüketmek olacaktır. Ayrıca yine pH seviyesine dikkat ederek bol su içmenizde sindirim ve sakızın vücudunuzdan atılması ayrıca mide yanması probleminizden kurtulmanız için önemli bir adım olacaktır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.