Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Salatalığın Faydaları Nelerdir?

Salatalık, kabakgillerden, su kabağı familyasına ait bir sebzedir. Salatalığın üç türü bulunmaktadır. Bunlar, kahvaltılık salatalık, turşuluk salatalık ve dilimleme salatalıktır. Esas yetişme alanı Güney Asya olan salatalık, birçok coğrafyaya uyum sağlamış olan bir bitkidir. Salatalık, sarmaşık şeklinde toprak üzerinde, yerde yetişmektedir. Silindirik konik şekilde olan salatalık, 60 cm uzunluğuna kadar ulaşabilmektedir. Salatalığın çapı ise 10 cm uzunluğuna kadar ulaşabilmektedir. Koyu yeşil bir renge sahip olan salatalık, pürüzsüz bir bir yüzeye sahiptir. Çok çeşitli renk ve şekillerde yetişebilen salatalık, beyaz, sarı ve turuncu renklerde de olabilir. Ayrıca, genellikle silindir şekilli olan salatalık, küresel ve oval şekillerde de yetişebilmektedir. Yaklaşık olarak % 90’ı sudan oluşan salatalık, genellikle çiğ olarak tüketilen bir sebzedir.

Ana vatanı Hindistan olan salatalığın yaklaşık 3000 yıldan beri tarımı yapıldığı düşünülmektedir. Salatalığın Avrupa’ya girişinin ise, Yunan ya da Roma medeniyetleri aracılığı ile gerçekleştiği düşünülmektedir. Salatalığın, Fransa’da 9. yy’da, İngiltere’de 14. yy’da ve Kuzey Amerika’da ise 16. yy’da, tarımı yapılmaya başlanmıştır.

Günümüzde, ABD Florida ve Kaliforniya eyaletlerinde taze salatalık, Mart ve Kasım ayları süresince üretilmektedir. Meksika’da ise, genellikle Aralık, Ocak ve Şubat aylarında marketlerde satılmaktadır. Çin ise, dünya salatalık üretiminde birinci sırada bulunmaktadır. İran, Türkiye, Rusya, Mısır, İspanya, Meksika, Ukrayna, Japonya, Endonezya ve Amerika Birleşik Devletleri de salatalık üretiminde önde gelen ülkelerdir.

Salatalık, sağlığı destekleyen çeşitli bitkisel besin kaynaklarını içermektedir. Flavonoidler gibi bitkisel besin kaynakları bakımından zengin olan salatalık aynı zamanda, mükemmel bir K vitamini kaynağıdır. Salatalık, çok iyi bir pantotenik asit kaynağı olmakla birlikte, iyi birer, bakır, potasyum, manganez, C vitamini, fosfor, magnezyum, biotin ve B1 vitamini kaynağıdır. Tüm bunlara ek olarak salatalık, silis minerali de içermektedir.

Salatalığın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Çok lezzetli ve ferahlatıcı bir sebze olmasının yanı sıra salatalık aynı zamanda çok sağlıklı bir besin kaynağıdır. Salatalık sahip olduğu yüksek alkalin seviyesi sayesinde, vücudun ve kanın pH seviyesini düzenlemeye yardımcı olur ve asitliği nötralize eder. Gastrik hastalıklardan muzdarip olan kişilerin ise, düzenli olarak salatalık tüketmesi faydalı olacaktır. Salatalık, tansiyonu düzenler, kan şekerini dengeler ve vücuttaki bağ dokularının yapısını korur. Tendon, kas ve kıkırdak dokusunu destekleyen salatalık, vücut ısısını normalize eder. Özellikle salatalık suyu, böbrek taşı oluşumunu önlemektedir. Salatalık, ürik asidin etkilerine karşı koruyucudur ve anti-iltihap özellikleri sayesinde, eklem iltihabı, gut ve astım gibi hastalıkların gelişmesini önler.

Ayrıca salatalık, çok iyi bir cilt dostudur. Egzema, sedef hastalığı ve akne gibi birçok cilt sorununu gidermeye yardımcı olan salatalık, cildi besler ve nemlendirir. Tüm bunların yanı sıra salatalık, saçları besler ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.

1.Cilt

5-bi-kip-cho-da-mặt-dep-quanh-nam-

Salatalık silis bakımından oldukça zengin bir sebzedir. Silis minerali ise, bağ dokuların güçlenmesine yardımcı olmakta ve kasları, tendonları, kıkırdak dokuları ve kemikleri de korumakta ve güçlendirmektedir. Bundan dolayı doktorlar, silisin cilt sağlığı açısından önemli olduğunu ve özellikle salatalık suyunun cildi beslediğini düşünmektedirler. Salatalık, oldukça yüksek miktardaki su içeriği sayesinde, sağlıklı bir cilt ve ideal nemlendirme için iyi bir besin kaynağıdır. Özellikle çok kuru ciltler üzerinde faydalı etkileri olan salatalık, hem yenildiğinde hem de haricen cilt üzerine maske şeklinde uygulandığında, olumlu sonuçlar sunmaktadır. Diğer birtakım cilt problemlerini de gidermeye yardımcı olan salatalık, yüksek miktarda A vitamini içerdiği için, ciltteki kırışıklıkları önler, güneş yanıklarını ve cilt kabarıklıklarını iyileştirmeye yardımcı olur.

Askorbik asit ve kafeik asit gibi iki temel yaşamsal bileşenleri içeren salatalık, bu iki bileşen yardımı ile vücudun su kaybını önlemektedir. Su kaybı yaşamayan bir cilt ise, her zaman sağlıklı ve güzel olacaktır.

2.Böbrek Sağlığı

WDKHP-MENZIES-MORAPOI-Matt-Scurfield-17

Salatalık, su ve lif gibi bileşenlerin harmanlaşmış olduğu müthiş bir sebzedir. Bundan dolayı salatalık, kabızlık ve böbrek taşı gibi sağlık sorunlarını gidermeye yardımcı olmaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre, düzenli olarak, bol salatalık içeren salata tüketmek, vücut için gerekli olan lif alımı için en ideal yöntemdir. Öte yandan, salatalık yaklaşık % 96 oranında su içermektedir. Bundan dolayı salatalık, böbrek sağlığı için dost bir sebzedir.

3.Tansiyon

diabetes high blood pressure

Yapılan birtakım araştırmalar göre, düzenli olarak, magnezyum, potasyum ve lif bakımından zengin gıdalar tüketmek, tansiyon değerlerini düşürmekte ve normalize etmektedir. Salatalık ise, magnezyum, potasyum ve lif bakımından oldukça iyi bir besin kaynağıdır. Bundan dolayı salatalık, hipertansiyonun sebep olduğu yüksek tansiyon değerlerini düşürmeye yardımcıdır.

4.Kan Şekeri

diabetes-sugar

Diyabet hastaları için faydalı bir sebze olan salatalık, insülin üretimi sırasında beta hücreleri için gerekli olan hormona sahiptir. Glisemik içeriği hiç olmayan salatalık, glisemik içerik tarafından ölçülen karbonhidrat varlığını kontrol etmektedir. Karbonhidrat, glikoz seviyesinin artmasına katkıda bulunur. Fakat, salatalık içerisinde bulunan karbonhidrat, diyabet hastaları tarafından kolaylıkla sindirilebilmektedir. Bundan dolayı, salatalık tüketmek, glikoz seviyesinin denetiminde etkin rol oynamaktadır.

5.Vücut Sağlığı

6a00e550b8c3b58834017ee8219d60970d

Salatalık, yüksek su içeriği sayesinde, temizleyici özellikleri çok iyi olan bir sebzedir. Bundan dolayı salatalık, vücutta birikmiş olan zararlı maddeleri ve toksin maddeleri vücuttan uzaklaştırır. Salatalık, ürik asit atıcı özelliğinden dolayı, eklem iltihabı tedavisinde etkilidir. Salatalık, idrar torbasını optimize eden çok iyi bir sebzedir ve buna ek olarak salatalık; böbrek, karaciğer ve pankreas fonksiyonlarını büyük oranda olumlu etkileyen bir besin kaynağıdır. Özellikle salatalık suyu, romatizma kaynaklı sağlık problemlerini ve egzama gibi cilt problemlerini kontrol altına alan bir gıdadır. Karın bölgesi ve akciğer ile ilgili sağlık problemleri yaşayan kişilerin salatalık yemeyi alışkanlık haline getirmeleri tavsiye edilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra salatalık, kas esnekliğini destekler, içermiş olduğu magnezyum minerali sayesinde kan dolaşımını düzenler ve sinirleri yatıştırır. Birçok mineral bakımından zengin olan salatalık, özellikle silis içeriği sayesinde, tırnak sağlığını korur ve tırnakları güçlendirir.

Çok Fazla Miktarda Salatalık Tüketmenin Bir Zararı Olabilir Mi?

  • Bazı kişilerde fazla miktarda salatalık tüketmek, kusma, halsizlik, baş dönmesi ve ishal yaşanmasına sebep olabilmektedir.
  • Eğer, kendi bahçenizde kendiniz salatalık ekmek istiyorsanız, tohum satın alırken, dikkatli olmanız gerekecektir. Çünkü, bazı salatalık tohumları, salatalığa gaz ve acımsı tat veren özellikler gösterebilmektedir.
  • Hassas bir yapıya sahip olan ya da salatalığa karşı alerjisi olan kişilerde, salatalık tüketmek, ağız bölgesinde kaşıntı ve şişmeye sebep olabilir ve boğaz ile küçük dilde şişkinliğe yol açabilir. Bu gibi alerjik belirtileri yaşayan kişilerin bir doktora gitmeleri tavsiye edilmektedir.
  • Pazardan ya da marketten salatalık alırken, salatalıkların parlak görünmesi için üzerine sürülen cilalı bir kimyasal olup olmadığı kontrol edilmelidir. Çünkü, bu gibi kimyasallar sağlık için oldukça zararlıdır.

Besin Değerleri

100 gram salatalık için besin değerleri şu şekildedir;

Kaynak Besin Değeri Günlük Tavsiye Edilen Miktar
Enerji 15 Kcal <1%
Karbonhidrat 3.63 g 3%
Protein 0.65 g 1%
Toplam yağ 0.11 g 0.5%
Kolesterol 0 mg 0%
Lif 0.5 g 1%
Vitaminler
Folat 7 µg 2%
Niasin 0.098 mg <1%
Pantotenik asit 0.259 mg 5%
Pyridoksin 0.040 mg 3%
Riboflavin 0.033 mg 3%
Tiamin 0.027 mg 2%
Vitamin A 105 IU 3.5%
Vitamin C 2.8 mg 4.5%
Vitamin E 0.03 mg 0%
Vitamin K 16.4 µg 13.6%
Elektrolitler
Sodyum 2 mg 0%
Potasyum 147 mg 3%
Mineraller
Kalsiyum 16 mg 1.6%
Demir 0.28 mg 3.5%
Magnezyum 13 mg 3%
Manganez 0.079 mg 3.5%
Fosfor 24 mg 3%
Çinko 0.20 mg 2%
Bitkisel Besinler
Karoten-ß 45 µg
Crypto-xanthin-ß 26 µg
Lutein-zeaxanthin 23 µg

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.