Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Salça Lekesi Nasıl Çıkar?

Yemekleri bu kadar lezzetli yapan kullanılan bazı malzemelerdir. Çoğu yemeği yaparken hem lezzet katsın diye hem de renk vermesi için salça kullanırız. Ama yemeği yaparken ya salçayı kıyafetlerimize, halıya veya örtüye dökersek o zaman ne yapmamız gerektiğini biliyor muyuz? Aslında salça lekesini çıkarmak basittir. Burada önemli olan lekenin nasıl ve hangi yüzeyde olduğuna dikkat ederek uygulanacak olan işlemi bilmektir. Çünkü halıdaki bir işlemle kıyafetteki işlem aynı olmayabilir. İşte bu yazımızda salça lekelerine karşı nerede hangi işlemi uygulamanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

Kıyafetten Salça Lekesi Nasıl Çıkar?

Öncelikle kıyafetteki lekeli bölgeyi kesinlikle hemen ovmuyoruz. İlk müdahaleyi doğru yapmak çok önemlidir. Çünkü leke kıyafete daha çok yayılabilir. Salça bulaştığı anda hemen bir kaşık yardımı ile salçayı etrafa bulaştırmadan sıyıralım ve o bölgeye biraz tuz dökelim (Salça kurumuşsa lekeyi tuzla ovmalıyız). Sonrasında kıyafeti ters çevirip salçanın döküldüğü alana biraz su damlatılır; ancak diğer tarafa nüfuz etmemesi gerekir.

Daha sonra kıyafeti düzüne çevirip lekeli bölgeye havlu koyup sıvı deterjanla yavaşça ovalım. Lekenin çıktığını gördükten sonra kıyafeti makineye atalım. Farklı bir çözüm olarak da kıyafetinize hiçbir işlem uygulamadan güneşe karşı asın ve 2-3 saat sonra alın. Aldığınızda lekenin çıkmış olduğunu göreceksiniz.

Halıdan Salça Lekesi Nasıl Çıkar?

Lekeli bölgeyi elektrikli süpürgeyle çekmeye çalışalım. Biraz toz deterjanla bir fincan ılık suyu karıştırıp o bölgeye yavaşça sürelim. Sonrasında lekeli bölge bir sünger yardımıyla kurutulur. Kuru bir bezle de kalan nem aldırılır. Kullanılan toz deterjanın içinde ağartıcı madde olmadığına emin olmalıyız. Eğer ağartıcı madde varsa halının rengini soldurabilir.

Ilık su içerisine bol miktarda sabun tozu katılıp köpürtülerek de leke çıkarma işlemi uygulanabilir. Bu suyla ıslatılan pamuklu bez yardımıyla halıdaki leke iyice silinir.

Sirke hem leke çıkarıcı hem de parlatıcı özelliği sayesinde lekenin kolayca çıkarılmasını sağlar. Sirkeyle çıkarmak istediğimizde halıdaki lekeli bölgeyi kabaca sildikten sonra sirkeden biraz damlatılır ve bir bezle silmeye devam edilir.

Farklı bir yöntemle de, lekeli bölgenin üzerini kapatacak miktarda karbonat döküp biraz limon suyu ekleyerek macun kıvamına getirilir. Hazırlanan karışımı salça lekesinin üzerine uygulayarak 30 dakika bekletilir. Sonrasında ılık suyla durulanır.

Açık renkteki halıya dökülen salça lekesini temizlerken öncelikle peçete yardımıyla leke halıdan yüzeysel olarak sıyrılır. O bölgeye limon kolonyasından bolca dökülür ve lekeli bölgenin üstüne peçete kapatılır. 10 dakika sonra leke kolonya sayesinde halının üzerine çıkarak peçeteye yapışmış olacaktır. Peçeteyi aldıktan sonra biraz bulaşık deterjanıyla halı temizlenir.

Masa Örtüsünden Salça Lekesi Nasıl Çıkar?

Masa örtünüze bulaşmış salça lekesi için eşit miktarda gliserin ve sıcak suyu karıştırın. Masa örtünüzü 1 saat kadar bu karışımda bekletin ve çıkardığınızda kullandığınız deterjanla yıkayın. Muşamba cinsi örtünüzde salça lekesi olmuşsa, asetonlu bez yardımıyla salça lekesi olan bölge silinir.

Koltuktan Salça Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuğunuzdaki lekenin kabası bir kaşık yardımıyla sıyrılır. Sonrasında nemli bir bezle bölgeye kompres yapılarak fazlalıkların beze alınması sağlanır. Deterjanlı ılık su ile bez ıslatılarak yavaşça ve dairesel hareketlerle koltuktaki leke silinir.  Peçete veya kağıt havlu yardımıyla o bölgedeki nem alınır. Salça lekesinde önemli olan lekeli alana erken müdahale etmektir. Çünkü leke kurudukça çıkarması daha da zorlaşacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.