Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Salçalı Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Kullanılan her şey zamanla lekelenir ve ya kirlenir. Önemli olan bu lekeleri, eşyaları çok da fazla yıpratmadan temizlemektir. Bu nedenle öncelikle ilk defa leke çıkaracak iseniz, lekeli olan eşyanızı en az görünen yerinde denemeniz, sizin için akıllıca olacaktır.

Salçalı yağı lekesi ya da salça sosu, dikkatsizlikten kaynaklanarak kıyafetlerimize, halımıza veya masa, ocak gibi yerlere kolaylıkla dökülebilir.

Halıdan salçalı yağ lekesi nasıl çıkar?

Salça yağı lekesi, halıya döküldüğünde istenmeyen bir leke konumundadır, çünkü temizliği zordur yağ lekesinin. Salça yağı halınıza döküldüğünde hemen müdahale etmeniz gerekmektedir, zaman geciktirmek, lekenin halıya işlemesini kolaylaştıracaktır.

Halıya dökülen salça yağının fazlasını halınız çekmeden bir havlu veya peçete yardımıyla alın, lekenin dağılmasından korkuyorsanız, salçalı yağın fazlalığını elektrikli süpürge ile de alabilirsiniz. Kalan leke için çok ıslak olmayan deterjanlı ılık suyla ıslatılmış bezle, dairesel şekilde bastırmadan silin. Temiz bir bezle iyice kurulayın. Halı yıkama şampuanı ile temizleyecekseniz suda köpürttüğünüz şampuanın köpüğünü kullanmalısınız.

Koltuktan salçalı yağ lekesi nasıl çıkar?

Her kumaşın temizleme yöntemi farklıdır. Koltuk kumaşları da faklı farklıdır. Eğer koltuk kumaşınız leke tutmayan bir kumaş ise, temizleme işleminizi, kumaş temizleme işlemlerindeki yöntemi kullanarak uygulayabilirsiniz.

Koltuklarınızdaki salçalı yağ lekesini çıkarmak için yapılacak ilk işlem fazla olan yağı almak sonrasında en etkili temizleme maddesi olan solvent denen, kuru temizleme temizlik ürününü kullanmanızdır.

Deri kumaştan salçalı yağ lekesi nasıl çıkar?

Deri eşyalardaki salçalı yağ lekesini çıkarmak için su kullanmanız önerilmez. Leke kurumadan nemli bir bezle yağın fazlalığını alarak silin. Leke kalıyorsa, bulaşık deterjanı yardımıyla silebilir, deterjanın fazlalığını temiz ve nemli bir bez ile alıp, kurulayabilirsiniz.

Elden salçalı yağ lekesi nasıl çıkar?

Elinize dökülen ya da bulaşan salçalı yağ lekesini, elinizi yıkayacağınız bulaşık deterjanı ile temizleyebilirsiniz.

Kumaştan salçalı yağ lekesi nasıl çıkar?

Kumaştaki yağ lekesini de temizlemek için kıyafetlerdeki salçalı yağ temizleme yöntemini uygulayabilirsiniz.

Kuruyan yağ lekeleri için limon gibi asit özler içeren bulaşık deterjanları değil, boya ve koku içermeyen normal deterjan kullanmalısınız.

Camdan salçalı yağ lekesi nasıl çıkar?

Camdan salçalı yağ lekesini çıkarmak için, ilk yapılacak işlem yine fazlalığını almaktır. Sonrasında deterjanlı su ile yağlı bölgeyi silip, durulayınız. Ardından kurulayarak temizleyiniz.

Eğer yağ lekesi yoğun bir şekildeyse bir miktar yağ çözücüyü, bulaşık süngerinize döküp yağlı kısmı silin, arkasından yine deterjanlı bir bezle silip, nemli bezle deterjan fazlalıklarını alıp, kurulayın.

Pencere camlarında ise, yine yağ çöz ile silip, sonra yumuşak bir beze dökeceğiniz sirke yardımıyla camınızı silip kurulayabilirsiniz.

Kıyafetten salçalı yağ lekesi nasıl çıkar?

Daha çok kıyafetlerimize dökülmesi muhtemel olan salça yağı lekesi, özellikle gömlek, etek ve pantolonlar için geçerlidir. Kıyafetlerde de tıpkı halıda olduğu gibi öncelikle fazla olan salça yağını ufak bir kaşık veya yağ bıçağı yardımıyla alabilirsiniz. Fazlalığını aldığınız salça yağı bulaşan kıyafetinizi ters çevirip, temiz olan kısımlara değmeyecek şekilde tersinden lekenin olduğu kısma su dökün, lekenin giysinizden çıkmasına yardımcı olun. Tekrar düz kısmını çevirdiğiniz lekeli kısmı, deterjanlı su da bir süre bekletin, sonra durulayın.

Fayanstan salçalı yağ lekesi nasıl çıkar?

Fayanstan salçalı ya lekesini çıkarmak oldukça kolaydır, nemli bir bezle silmeniz yeterli olacaktır. Salçanın lekesi kalıyor ise, önce bulaşık deterjanlı bezle silip sonra kurulayın.

Duvardan salçalı yağ lekesi nasıl çıkar?

Duvarlara sıçrayan salçalı yağ lekesini temizlemek biraz zahmetlidir. Yine salçalı yağın sıçradığında hemen temizlenmesi, yağın duvara işlememesi için önemlidir.

Ilık suya katacağınız bir miktar yağ çöz, bulaşık deterjanı ve çamaşır suyunu karıştırıp süngerle fazla bastırmadan silip yine bastırmadan kurulayabilirsiniz. Bastırarak silmek duvarınızda renk değişimine sebep olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.