Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Salçanın Bozulmaması İçin Püf Noktaları

Salça özellikle yaz aylarında kadınların evde kışa hazırlanmak için yaptığı yiyeceklerin başında yer alıyor. Salça neredeyse her yemeğe katılan çok lezzetli bir sostur. Tabi ki bu kadar kullanılan ve uzun süre beklemesi gereken salçanın bozulmaması için gerekli bazı püf noktalar vardır.

Salçanın Bozulmaması İçin Püf Noktalar Nelerdir ?

1. ZeytinyağıDoğal Tedaviler

Salçalarınızın tadının bozulmaması ve küflenmemesi için yaptığınız salçayı kavanoza koyduktan sonra üzerine bir miktar sıvı yağ koyun. Bu işlem domates salçasının bozulmasını ve küf oluşmasının önüne geçecektir. Daha sonra kavanozun kapağını güzelce sıkın. Sıkma işlemini gerçekleştirdikten sonra kavanozu ters çevirin. Domatesin havası içinde sıkıştıktan sonra soğuk ve nemsiz bir ortamda salçayı saklayın. Bu işlem için buz dolabı tercih edilmemelidir. Çünkü buz dolabında bekleyen salçada küf oluşumu olabilir. Kiler gibi soğuk ve güneş ışığından uzak bekleyen salça size uzun bir raf ömrü sağlayacaktır.

2. Küçük Kavanoz Tercihi

Büyük kavanozların içindeki hava çok olacağından küf oluşumunu hızlandıracaktır. Bu nedenle küçük kavanoz tercih etmek domates salçasının raf ömrüne ömür katacaktır. Bu küçük kavanozlardaki salçanın içine bir miktar tuz ve bir çay kaşığı sıvı yağ atmanız raf ömrünü bir seneye kadar çıkarır. Bu süre bir dahaki seneye kadar sizi idare edecektir. Salçayı yemeğinize kullandıktan sonra kavanozda oluşan kaşık büyüklüğündeki boşluğun içine daha fazla hava girecektir. Bu hava salçanızın raf ömrüünü kısaltır. Bu nedenle salçayı kullandıktan sonra kaşık yardımıyla düzleştirin.

4. Hazır Salçada Son Kullanma Tarihi

Markete gittiğinizde üst bölmedeki ürünleri tercih etmek yerine alt kısımdaki salçalardan almak daha mantıklı olacaktır. Bunu sebebi mağaza çalışanlarına verilen talimatlar sonucunda son kullanma tarihi yakın olan ürünler üst kısımlara yerleştirilir. Altlardaki ve arka kısımlardaki salçaları tercih etmek salçanın raf ömrünün uzun olmasını, daha geç bozulmasını sağlayacaktır.

5. Evde Salça Yaparken Diri Domates Kullanmak

Evde salça yapacağınız zaman en diri ve düzgün domatesi kullanmanızda fayda var. Bunun nedeni ezilmiş domateslerde çok fazla su olmasıdır. Bu su zamanla kendini salarak salçanızın sulanmasına neden olur. Bu sulanma da küflenmeyi ve bozulmayı hızlandıracaktır.

6. Katı Yağ Yöntemi

Yağ İçeren Besinler

Bu yöntem en etkili yöntemler arasında yer alır. Sana yağı veya tereyağı kullanabilrisiniz. Bu yöntemi uygulamak için bir tavada katı yağı eritin. Daha sonra sıvı haldeki yağı salçanızın üzerine dökün. Dökülen yağ bir süre sonra katılaşacaktır. Bu katılaşma domatesin hava almasını engelleyerek daha geç bozulmasına neden olacaktır.

7. Salça Kullanırken Temiz Kaşık Kullanmak

Salça alırken ıslak ya da yemek artığı olan kaşık kullanmak salçanın raf ömrünü birkaç güne kadar düşürebilir. Bu nedenle yemeklere salça koyarken dikkatli davranılmalı temiz ve kuru kaşık kullanmalısınız.

8. Buz Küplerini Salça ile Doldurun

Bu işlem için buzdolabınızdaki buz haznesinin yuvalarını salça ile doldurun. Daha sonra buzluğa geri koyun. Salça donduktan sonra bozulma şansı en aza inecektir. Donan salçaları yemeğinize tablet şeklinde atabilirisiniz. Bu işlem hem sizin zamandan tasarruf etmenizi hem de kolay bir şekilde yemeği salçalamanıza olanak sağlar.

9. Zerdeçal Yöntemi

Ev yapımı salçanın içerisine bir miktar zerdeçal atmak salçanın ömrüne ömür katacaktır. Bu mucizevi niteliğinde yöntem ile salçalarınızdaki küf oluşumunun önüne tamamen geçebilirsiniz.

10. Sarımsak Yöntemi

Doğal Tedaviler

Ev yapımı salçanını içine bir sarımsak koymak raf ömrüne katkıda bulunduğu gibi salçanıza tat katacaktır. Sarımsak ile beraber kullanacağınız zeytin yağı salçanın ömrünü uzatacaktır.

Salçada Küf Oluşumunu Engellemek için Püf Noktalar Nelerdir ?

Salçalı Yağ Lekesi Çıkar mı?

Salçada oluşan küf sorununun birçok nedeni olabilir ancak yazımızdaki bazı ufak ve kolay yöntemler ile bu sorunun önüne geçmeniz mümkün.

  • Salçalar soğuk ortamda saklanmalıdır.
  • Hava ile temastan kesinlikle kaçınmalıdır.
  • Hazır salça ise mümkün olan en kısa sürede tüketilmelidir.
  • Kullanım tanımatlarına uygun olarak saklanmalı ve güneş ışığı almayan karanlık ortamlarda tutulmalıdır.
  • Eğer teneke kutuda salça aldıysanız bu kutuların ağızları bir daha kapatılmaz. Bu nedenle küf oluşumu daha kolay olacaktır. Bazı özel fırmaların ürettiği salça saklama kapları bulunur metal kutudaki salçayı bu kaplara koyarsanız raf ömrü salçanın en az iki katına çıkacaktır.
  • Uzun süre bekleyen salçanın içinde buhardan kaynaklanan su oluşur. Belli periyotlarda bu suyu tahliye etmek salçanın ömrünü uzatacaktır ve küflenmeyi önleyecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.