Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Şalgam Lekesi Nasıl Çıkar?

Şalgam tadıyla birçok yemeğin yanında tercih edilen yöresel bir içecek. Şalgam renginin kırmızı olmasından dolayı herhangi bir yere dökülme tedirginliği içerisinde içilir. Şalgam lekesi sanıldığı kadar zor ve uğraştırıcı bir leke değildir. Hemen pratik bir bilgi ve hızlı müdahale etmeyle işin üstesinden kolayca gelebilirsiniz. Her lekede olduğu gibi şalgam lekesini de anında temizlemek çok önemli. Çünkü leke kurudukça döküldüğü yüzeye yerleşir, daha belirgin bir hale gelir ve çıkarması bir o kadar zor olur.

Halıdan Şalgam Lekesi Nasıl Çıkar?

Nasıl Çıkar?

Şalgam lekesi özellikle renginden dolayı ev hanımlarının en korktuğu lekelerden biri. Beyaz bir zemin üzerine döküldüğü zaman daha korkutucu bir leke haline gelir. Ancak şalgam lekesini çıkarmak imkansız değil. Lekeye anında müdahale ederek, lekenin daha kısa sürede ve uğraştırmadan çıkmasını sağlayabilirsiniz. Halının üzerine dökülen şalgam lekesini çıkarmak için ilk olarak şalgam suyunu bir havluyla kurulayın. Daha sonra lekeli olan kısma limon suyu sıkın. Limonun içeriğinde yer alan yüksek oranda asit halının dokusuna işleyerek, lekenin çıkmasına yardımcı olur. Temiz bir bezle lekenin üzerini silin. Leke tamamen çıktıktan sonra suyla halıyı temizleyin ve kurumaya bırakın.

Koltuktan Şalgam Lekesi Nasıl Çıkar?

Nasıl Çıkar?

Şalgam suyunun rengi kırmızı olduğu için döküldüğü yüzeyde hemen belirgin bir hale gelir ve hızlıca yayılır. Şalgam lekesini çıkarmak için ilk olarak sıvı kısmı koltuktan çekmek için kuru bir havluyu bastırın. Sıvı olan kısmı temizledikten sonra, geriye kalan kırmızı lekesini temizlemek için ise bir kovanın içerisine bir miktar su ilave edin. Suyun içerisine aspirin ve karbonat ilave edin. Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra temiz bir bezle koltuk yüzeyini silin. Bir süre sonra şalgam suyu lekesi tamamen çıkmaya başlar. Tamamen çıktıktan sonra suyla tekrar temizleyin ve kuruması için bekletin.

Kumaştan Şalgam Lekesi Nasıl Çıkar?

Nasıl Çıkar?

Kumaştan şalgam lekesini çıkarmak için lekeye anında müdahale edip, temizlemeniz gerekir. Çünkü leke ne kadar çok beklerse, çıkması o kadar zor olur. Aynı zamanda şalgam lekesini kumaştan çıkarırken kullandığınız malzemenin, kumaşın yapısına zarar vermemesi gerekir. Kumaş yüzeyine dökülen şalgam lekesini çıkarmak için kuru bir bezle dökülen sıvıyı çekin. Daha sonra bir kovanın içerisine bir miktar su koyun ve içerisine 1 çorba kaşığı karbonat ilave edin. Tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra temiz bir bezle kumaşı silebilirsiniz. Bir süre sildikten sonra şalgam lekesi tamamen çıkar. Leke tamamen çıktıktan sonra temiz bir suyla silip, kumaşı kurutmak için bekletebilirsiniz.

Kıyafetten Şalgam Lekesi Nasıl Çıkar?

Nasıl Çıkar?

Şalgam lekesini çıkarmak için ilk olarak kuru bir bezle dökülen sıvıyı alın. Kıyafetinizin rengi ve dokusu lekeyi çıkarmada kullanacağınız malzemeyi belirleyici bir rol oynar. Eğer kıyafetiniz beyaz renge sahip ise, karbonatla lekeyi temizleyebilirsiniz. Bunun için kıyafetin şalgam lekesi olan kısmını suyla ıslatın ve üzerine biraz karbonat dökün. Bir süre karbonatı lekenin üzerinde bekletin. Şalgam lekesi kısa bir sürede kendi kendine çıkmaya başlar. Tamamen çıktıktan sonra kıyafetinizi bol su ile yıkayıp, kuruması için bekletin.

Kurumuş Şalgam Lekesi Nasıl Çıkar?

Nasıl Çıkar?

Şalgam lekesi siz farkında olmadan farklı yüzeylere dökülebilir ve o yüzeyde kuruyabilir. Kurumuş şalgam lekesini çıkarmak, lekeyi anında çıkarmaya çalışmaktan daha zor olur. Çünkü kurumuş bir leke olduğu için daha aşamalı bir çıkarma yöntemi denemeniz gerekir. Eğer şalgam lekesi fayans, parke ya da kolay silinebilir herhangi bir yüzeye döküldüğünde ıslak bir bezle silmeniz, lekenin çıkması için yeterli olur.

Ancak şalgam suyunun döküldüğü yüzey kumaş yapısına sahip ise, daha farklı yöntem ve malzeme kullanmanız gerekir. Kurumuş şalgam lekesini çıkarmak için ilk olarak bir kaşık yardımıyla lekeyi kazıyın. Lekenin kurumuş kısımlarını çıkardıktan sonra, geriye kalan kırmızı lekeyi çıkarmaya başlayın. Bunun için de bir kova suyun içerisine bir miktar karbonat ve 1 tatlı kaşığı sirkeyi ilave edin. Tüm malzemeler suda iyice eriyinceye kadar karıştırın. Daha sonra temiz bir bezi içerisine batırarak, lekeyi silin. Bir süre sonra leke tamamen çıkar. Bu aşamadan sonra temiz bir suyla yüzeyi durulayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.