Şalgam kökleri sebze olarak yenilen Turpgiller familyasından bir bitkidir ve kök sebzelerinin yaygın olarak yetiştiriliği ılıman iklim bölgelerinde görülmektedir. Özellikle acı tadı ile bilinen şalgam günümüzde hem insanlar hem de hayvanlar için üretilmektedir. İnsan yiyeceği olarak yetiştirilenleri yumuşak etli, hayvan yemi olanları ise sert etli yetiştirilmektedir.

Şalgam, ılık ve serin mevsimlerin bitkisidir, ancak soğuklara karşı diğer sebzelerden daha dayanıklıdır. Bu yüzden şalgam sıcaktan ve kuraklıktan hiç hoşlanmaz. Şalgamın en yaygın türü güneş ışığı düşmüş yumuşak topraklı zeminlerde yetişmektedir ve genellikle mor, kırmızı, beyaz ve yeşil renktedirler. Ancak iç eti tamamen beyazdır ve 50-120 santimetreye kadar boyları uzayabilir. Kökü ve yaprakları çok yüksek değerde besin ve bileşenler içermektedir.

Şalgamın kökenine bakacak olursak 15. yüzyıl Roma İmparatorluğu’na dayanmaktadır. Dönemin ünlü filozofu Pliny, şalgamı kendi zamanının en değerli gıdalardan biri olarak değerlendirmiştir. Günümüze gelindiğinde ise modern tıbbın şalgam üzerinde yaptığı araştırmalar Pliny’in görüşünü destekler nitelikte olmuştur.

Şalgamın içerisinde yüksek oranda A vitamini mevcuttur ancak sadece bununla da sınırlı kalmayıp E, K, C gibi vitaminlere re rastlanmaktadır. Bunlara ek olarak çeşitli mineral ve bileşenlere de ev sahipliği yapan şalgamda kalsiyum, demir, potasyum, fosfor, magnezyuma da bulunmaktadır. Bu yüzden şalgamın insan vücuduna oldukça fazla yararı vardır. Özellikle kış mevsiminde tüketimi artan şalgamın kışın ortaya çıkardığı olumsuz durumları ortadan kaldırmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

Şalgam, bazı çorba ve soslara katılarak kullanılır ya da yemeklere garnitür olarak ilave edilir. Çoğu zaman suyu severek tüketilmektedir. Özellikle şalgam suyu yapılarak satılmaktadır.

Yapılan çeşitli çalışmalarla da şalgamın sağlık üzerinde güçlü ve insan vücudu üzerinde yararlı etkileri olduğu ortaya koyulmuştur. Şalgamın kalp ve bağışıklık sistemini koruması, bağırsakları desteklemesi ve soğuk algınlığına karşı bir koruyu görev üstlenmesi gibi çeşitli faydaları bulunmaktadır. Bu bitkinin sağlık ve olumlu sonuçları açısından faydalarını 6 madde halinde yazımızın devamında açıkladık.

Şalgamın Faydaları Nelerdir ?

Şalgamın içerisinde bulunan birçok vitamin, mineral ve bileşenler insan vücuduna çok sayıda faydası vardır. Bunların genel başlıklarına bakacak olursak eğer damar sağlığından dolayısıyla kalp sağlına, kanser korucusu olmaya kadar bir çok alanda etkilerini görmek mümkündür. İçerisinde var olan Omega-6 ve liflerinde sayesinde bu faydaların sayısı da fazladır. Bilindiği gibi lifler sindirim sistemine yardımcı olmaktadır ve Omega-6 da saç ve cilt problemleri ile mücadele etmekte en büyük yardımcıdır.

1.Bağırsak

Digestive_Health

Şalgamın içerisinde bulunan Omega 3 yağ asitleri ve K vitamini anti-enflamatuar maddelerin kaynağıdır. K vitamini vücudu enflamasyon etkilere karşı korumaktadır. Yapılmış olan birçok çalışma sonucunda Omega 3 yağ asitlerinin, insan vücudunun enflamasyon sistemini desteklediği ve kronik sonuçların hastalık riskini azaltmaya yardımcı olduğu ortaya koyulmuştur. Bunun yanında sindirim sistemine de en büyük desteği vermektedir ve vücudu bağırsak hastalıklarına karşı korumaktadır.

2.Kanser

cancer-cells-may-grow-more-easily

Şalgam besin değeri ve antioksidan açısından oldukça zengin bir kaynaktır ve bu nedenle bilinen en temel özelliği kanser ile mücadelede en etkili besin olmasıdır. Ayrıca araştırmalarla da kanıtlandığı gibi içerisinde bulunan gliknozolit maddesi karaciğerde bulunan kansorejen hücrelerle mükemmel derece mücadele etmesidir. Bu bileşenler tümörlerin üzerinde de olumlu etkileri vardır sağladığı yarara göre tümörlerin büyümesine de engel olmaktadır. Şalgamın etkili antioksidanları bünyesinde barındırıyor olması nedeni ile serbest radikallerin vücuttan atılmasında etkili bir rol üstlenmiştir.

3.Kemik

ll

Şalgamın bir diğer faydasına bakacak olursak içerisinde bol miktarda bulunan kalsiyum ve potasyum miktarını incelememiz gerekmektedir. Özellikle kalsiyum birçok kemik hastalığına karşı önleyicidir ve osteorepoz ve kemik gelişimine etki etmektedir. Özellikle çocuklarda sağlıklı iskelet sistemine sahip olmak için bire bir etkilidir.

4.Kalp

d90bf0656fa714c7b091d1ecefaeb339_ways-to-lower-your-blood-pressure-lede-580x326-1_featuredImage

Şalgamın diğer bir faydasına bakacak olursak eğer kalp krizi ve kalp hastalıklarına karşı önemli bir koruyucudur. Dolaylı olarak bu nedenle kişilerin kolesterol seviyelerinde de dengeli olması konusun da yardım etmektedir, bunun en temel etkeni içerisinde yer alan folatlardır. İçerisindeki B vitamini seviyesinin yüksek olması nedeni ile birlikte kalp damarlarında da koruyucudur.

 5.Kilo

Side profile of the legs of a woman standing on a weighing scale

Şalgamın içerisinde yüksek miktarda diyet lifinin olması bağırsakların düzgün bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Bu durum kişilerin bünyesinde bulunan gereksiz maddeleri daha hızlı dışarı atmaya yardımcı olur. Bunlara ek olarak şalgam iyi miktarda su içerdiği için kabızlık sorununa da yardımcı olabilir.

6.Bağışıklık Sistemi

immunesystem110413

Şalgamın insanların bağışıklık sistemin üzerinde etkileri içerisinde bulunan çeşitli vitaminler sayesinde güçlüdür. Özellikle antioksidan bir özellik taşıyor olması da bu besinin kuvvetli etkiler yaratmasını da sağlamaktadır. Şalgam C, A ve E vitaminini bulundur anca özellikle C vitaminine bu besinin köklerinde oldukça fazla sayıda bulunmaktadır. C vitaminin insanların bağışıklık sistemi üzerinde ne kadar etkili bir vitamin olduğu bilinmektedir. Sadece bununla kalmayıp DNA hasarlarını da gidermektedir. Bu durum özellikle kış ayları rahatsızlıklarında kişilere yarar sağlamaktadır.

Şalgamın Fazla Tüketiminin Zararı Var Mıdır ?

Şalgamın sağlık açısından inanılmaz faydalarının olduğunu yazımızda ayrıntılı olarak ele aldık. Ancak şalgamın sağlık açısından birçok faydasının olmasının ölçülü tüketilmemesinden kaynaklanan zararları vardır. Bu zararların sayısı oldukça azdır.

Şalgamın zararı söz konusu olunca oldukça faydalı olan bu besinin tüketiminin fazla olması durumunda ortaya çıkan zararlar mevcuttur. Özellikle tansiyon hastası olan kimseler için şalgamın oldukça zararlı olduğu bilinmektedir. Bunun sebebi içerisindeki tuz oranıdır. Buna ek olarak hamile olan bayanlar tarafından da kullanılması önerilmemektedir.

Şalgamın bir diğer zararına bakacak olursak bu besin iştah açıcı özelliğe sahiptir. Tuzlu ve acı olması sebebi ile mide rahatsızlığı bulunan kişiler için bir zarar söz konusu olabilir. Ham maddesi mor havuç olan şalgam göz için oldukça yararlı olmakla birlikte aşırı tüketimi sonucunda göz tansiyonu gibi rahatsızlıklara da neden olabilir.

Çok tuzlu olması nedeni ile insan vücuduna verdiği zararlardan bir diğeri de böbreklerde rahatsızlıklara neden olmasıdır.
Bu nedenlerden dolayı şalgam tüketimi insan vücudu açısından oldukça önemlidir. Bu derece faydalı bir ürün tüketim miktarından oluşan hata nedeni ile faydasız hatta zararlı bir hal alabilir.
Yukarıda siz okurlarımız için paylaştığımız bilgilerde şalgamın temel özellikleri, faydaları, zararları, fazla tüketiminin yol açtığı durumları, hastalıklara ve vücuda olan etkileri hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca yazımızın devamında sizlere paylaşacağımız tablo aracılığı ile şalgamın besin değerlerine ait birtakım bilgileri kolay bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Şalgamın Besin Değeri

Tablo bir porsiyon yani 100 gr şalgam baz alınarak hesaplanmıştır.

 • Kalori (kcal): 28
 • Toplam yağ: 0,1 g
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 67 mg
 • Potasyum: 191 mg
 • Karbonhidrat: 6 g
 • Diyet lifi: 1,8 g
 • Şeker: 3,8 g
 • Protein: 0,9 g
 • A vitamini: 0 IU
 • C vitamini: 21 mg
 • Kalsiyum: 30 mg
 • Demir: 0,3 mg
 • D vitamini: 0 IU
 • Piridoksin: 0,1 mg
 • B12 vitamini: 0 µg
 • Magnezyum: 11 mg