Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Şalgamın Zararları

Turpgillerden olan şalgam bazı yörelerimizde yemek olarak, bazı bölgelerimizde de içecek olarak tüketilir. Bu bitki genelde kırmızı ekşi bir tada sahiptir. Bazıları acı bazıları ise acısız olarak yetiştirilir. Bu çeşitliliği ile birlikte halkın damak zevkine sunulur. Bazı yöresel lezzetlerin ayrılmaz ikilisi olan şalgam özellikle kebaplarında baş tacıdır.

Şalgamın Yapılışı

Şalgam yapmak için oldukça değişik işlemler mevcuttur. İki kademeden oluşan bu tarifi evinizde yapabilmeniz mümkündür.

Şalgam Malzemeleri:

  • Şalgam
  • Kırmızı Havuç
  • Bulgur unu
  • Tuz
  • Maya
  • Su

Hazırlanışı:

Öncelikle kişi bir kap seçmeli ve onun içerisine ekşi mayayı tuzu ve suyu karıştırmalıdır. Mayanın yeterince şiştiğinden emin olduğunuzda ise bulgur unu, tuz ve son olarak kırmızı havucu ilave edin. Daha sonrasında elde edilen bu karışımı su ile karıştırın ekstraksiyon yöntemi ile de şalgam özütünü elde edin. Ancak bu suyu elde etmeden önce karışımın fermente olabilmesi için hafif sıcak bir ortamda bir süre bekletin

Şalgamın Faydaları

Özellikle acılı olanı ile birlikte oldukça iştah açan şalgamın yemeklerin yanında tüketilmesinde fayda vardır. Özelikle kilo problemi yaşayan yani kilo almak ya da iştahını açmak isteyen kişiler şalgamı kullanır. İçerdiği fermente sonucu elde edilen asidik yapı kişinin daha çok yemesine neden oluyor. Bu sebepten dolayı fazla kilo problemi yaşayan kişilerin tüketmemesini öneririz.

Özellikle ağır yemekler ile sıklıkla tüketilen şalgam suyu sindirimi oldukça kolaylaştıran bir yapıya sahiptir. Lifli bir yapıya sahip olan sebzelerden elde edilen şalgam içeriği ile sindirim sisteminin kolay bir şekilde düzene girmesini sağlar. Ancak bu amaçla kullanacak olan kişilerin acısız olarak tüketmesi gerekir. Aksi halde kişi diğer sindirim rahatsızlıklarını çekebilir.

Ayırma işlemi ile birlikte vitaminlerin özleri alınır. Bu vitaminlerden biri de B vitaminidir. B vitamini sayesinde kişi yıpranan sinirlerin onarımını sağlar. Sinirli bir anda içilmesinde oldukça etkisi olduğu görülür.

Şalgam acılı ve acısız olmak üzere ikiye ayrılır. Acılı olanının da acısız olanın da kendine has yararları ve zararları vardır. Afrodizyak etkisi hem kişinin cinsel istek ve arzularını ortaya çıkarır hem de sağlık kazandırır. Bu bir yana şalgam ile birlikte kişi idrar yolu enfeksiyonu hastalığını kolay bir şekilde giderebilir.

Görüntüsü itibari ile de kanı hatırlatıyor olsa da aslında ona bu sıfatı yükleyen kırmızı havuçtur. Kırmızı havucun içerisindeki pigmentler ve kırmızı havucun içerisinde bulunan vitaminler kişinin vücudunda kan yapıcı hücrelerin artmasına ya da işlevlerinin geri kazandırılmasına yardımcı olur. Bu da kişinin düşük olan kan değerlerinin yükselmesini sağlar.

Şalgamın Zararları

1. Mide Rahatsızlıklarına Neden Olabilir

Şalgam suyu gerek yapısı gerekse içeriğiyle oldukça tuzlu ve acılı bir yapıya sahiptir. Acı olmayan çeşitlerinde bile ekşimsi bir acılık mevcuttur. Bu nedenden dolayı kişinin mide hastalıkları varsa oldukça az içmesi hatta hastalığının boyutuna bağlı olarak hiçbir şekilde kullanmaması gerekir. Özellikle asidik yapısı midede bulunan bazı hastalıkların belirtilerini ortaya çıkarmakta yardımcı olmakta.

2. Tansiyona Neden Olabilir

Tansiyon hastalığına sahip ola bir kişi şalgam tüketiyorsa dahi bir an önce bırakmalıdır. Aksi halde tansiyon belirtilerinin sonu kişi için çok ağır olabilir. Bunun yaşanmaması için kişi kullanımdan önce mutlaka doktoruna danışması gerekir.

3. Gebelerin Dikkatine

Hamilelik boyunca şalgamdan uzak durulmasında fayda vardır. Çocuk için pek kolay bir yapıya sahip olmayan bu içecek kimi zaman yetişkinlerin bile sindiremeyeceği bir meşrubattır. Gebelerde birçok ilaç, yiyecek ve içecek farklı etkileşimler gösterebilir. Bu etkileşimler hem anne sağlığını hem de bebeğin sağlığını ciddi şekilde etkileyebilir. Bu nedenle içilecekse dahi öncelikle hekim tavsiyesi alınmalıdır.

4. Alerjik Reaksiyonlara Neden Olabilir

Eğer kişinin acıya karşı ya da ekşiye karşı bir de şalgam suyunun içerisinde bulunan etken maddelere karşı alerjisi varsa bu içecekten uzak durması gerekir. Aksi halde alerjik reaksiyonların sonuçları da kimi zaman ağır olabiliyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.