Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saman Nezlesi

Hepimiz sık sık alerjik durumlar yaşarız. Bu alerjik durumları sık yaşasak da bunların hepsi hissedilir bir düzeyde gerçekleşmemektedir. Kişinin bünyesinden kaynaklanan bazı hassas noktalar bulunmaktadır. Kimisi hapşırarak ya da kaşınarak bu alerjik durumları yaşamaktadır. Bu alerjik durumların yaşanmaması için kişinin yapacağı pek de fazla bir şey yoktur. Ancak daha temkinli davranarak alerji oluşturabilecek durumlardan uzak durmaya çalışabilir.

Alerjinin en sık görüldüğü dönemler ise genellikle mevsim geçişleridir. Özellikle sonbahar aylarında polenlerin sürekli olarak uçuşmasıyla beraber alerjik durumlar daha sık ortaya çıkmaktadır. Alerjik durumların bir etkisi de kişinin sosyal hayatını oldukça olumsuz etkiler.

Alerjik reaksiyonlar genellikle nezle ile karıştırılır. Çünkü belirtileri hemen hemen aynıdır. Birkaç belirti bu iki durumu birbirinden ayırmaya yetmektedir. Kişinin alerjisi olup olmadığını daha fazla bu durumu yaşamaması adına alerji ile nezle arasındaki farkı öğrenmelidir. Saman nezlesi alerjik reaksiyon gösteren bir durumdur. Ancak nezleyle hiçbir ilgisi yoktur. Saman nezlesinde insanların oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü saman nezlesini yaşayan kişilerin psikolojileri bu dönemlerde oldukça olumsuz etkilenebilmektedir.

Saman Nezlesi Nedir?

Tıptaki adı alerjik rinit olan saman nezlesi, burun iltihabı anlamına gelmektedir. Burun iltihabının başlangıcı ise burundan olur. Havadaki alerjik etken maddeler burundaki sıvıya yapışarak burada sıvının iltihaplanmasına yol açmaktadır. Bu duruma saman nezlesi denmektedir.  Mevsimsel olarak bilinen bu hastalığa yakalanan insanların bazılarında bu süreç bir yıla kadar uzayabilir. Bu da kişinin psikolojisini oldukça olumsuz etkilemektedir. Bu hastalığın önüne geçebilmek mümkün değildir. Ancak insanlar gerekli önlemleri aldığı takdirde bu atakların sayısını azaltabilirler.

Saman Nezlesi Neden Olur?

Saman nezlesi havadaki alerjik maddelerin çoğaldığı dönemlerde havada rüzgarın da etkisiyle beraber uçuşmaya başlar. Bu alerjen maddelere alerjisi olan kişilerin atak geçirmesine neden olur. Burun yoluyla yakalanılan bu hastalık sonrasında vücut kendi savunma mekanizmasını devreye sokarak burundan salgıladığı sıvıyla beraber dışarı atmaya çalışsa da bazen bu durumlarda burun iltihabı oluşabilir. Bu da burunda alerjik rinit olmasına neden olmaktadır.

Kişinin bu dönemlerde mümkün olduğunca açık havayla teması olmaması gerekmektedir. Bununla beraber rüzgarlı havalarda özellikle yatak odasının kapı ve penceresinin kapalı tutulması gerekmektedir. Aksi halde bu durumdan oldukça olumsuz etkilenen kişinin atakları artabilir.

Saman Nezlesi Belirtileri

Her ne kadar nezleyle karıştırılsa da aslında birkaç belirti bu iki durum arasında ne kadar kolay fark edilebilir olduğunu ortaya koyuyor. Kişiler nezlede az da olsa ateş yükselmesi yaşamakta ancak saman nezlesinde bu duruma rastlanmamaktadır. Her iki durumda da burun akıntısı vardır. Bu vücudun solunum yollarını koruyabilmek adına kullandığı bir bağışıklık silahıdır. Ancak nezle esnasında bu burundaki sıvı daha açık renkte olmakla beraber saman nezlesinde burun iltihabı da söz konusu olduğu için buradaki sıvının rengi daha da koyudur. Ve kişi bu iki sıvının renk farkından dolayı bu iki durumu kolayca ayırt edebilir. Saman nezlesinde aynı zamanda kişinin burnu tıkalıdır ve nefes alıp verirken bu tıkanıklığı kolayca hissedebilir. Aynı zamanda havadaki alerjen maddeyle teması olan gözünde yanma hissi ve aynı zamanda kaşıntı da hissedebilir.

Bu dönemde kişi kendini oldukça halsiz ve bitkin hissedecektir. Bu da kişinin göz altında birtakım morlukların oluşmasına yol açacaktır. Aynı zamanda kişide sürekli olarak bir kaşıntı hali vardır. Ancak kaşınan gözlerin ovuşturulmaması ve mümkün olduğunca ellerin yüz ile temas etmemesi gerekir.

Eğer gün içerisinde evinizi sık sık havalandıran biri iseniz bu havalandırmayı belli saatler içerisinde yapın ve onun haricinde evinizi olabildiğince kapalı tutun. Aksi halde gece uyurken sürekli tıkanmanıza yardımcı olan polenler ve diğer alerjik maddeler sizlerin uykunuzu almamanıza neden olacaktır. Bundan kaynaklı olarak sürekli bir halsizlik içerisinde olabilirsiniz. Kişinin kendini sürekli olarak halsiz hissetmesinin yanında kendini sürekli olarak sinirli ve agresif de hissedebilir. Özellikle uykudaki düzensizlik kişinin sinir sistemini de olumsuz etkileyip her hareketini kısıtlaması gerektiği bu dönemde kendini kapanmış gibi hissetmesine yol açabilmektedir. Bu yüzden kişinin bu dönemlerden olabildiğince uzak durması hava ile teması olacak yerlerden kaçınması ve kalabalık ortamlarda bulunmaması gerekmektedir. Kişi eğer saydığımız belirtileri yaşamak istemiyor ve sosyal hayatında kısıtlama yaşamak istemiyorsa uzman bir hekime danışarak ve saydığımız kriterleri göz önünde bulundurarak kendini bu dönemden koruyabilir. Korumak her zaman tedavi edici bir özellik olmasa da bu dönemde sizi oldukça rahatlatacaktır.

Saman Nezlesi Tedavisi

Kişi saman nezlesi olup olmadığından şüpheleniyorsa ve saydığımız belirtilerinden bir kaçını yaşıyorsa, bu da özellikle mevsim geçişlerine denk geliyorsa, kişinin mutlaka uzman bir hekim tarafından muayene edilmesi ve gereken testlerin uygulanması gerekmektedir.

Bununla beraber kişi uzman hekimin verdiği ilaçları düzenli olarak içmeli aksi halde bu alerjik reaksiyonlara etki gösteren maddeler kişiyi hem psikolojik hem de fiziksel anlamda oldukça olumsuz etkileyebilir. Ancak alerjik reaksiyonunuza neden olan vücudunuzda fazla salgılanan herhangi bir durumu dengelemesi için bir ilaç kullanabilirsiniz. Bu da reaksiyonları ve aynı şekilde atakları en hafif şekilde geçirmenize fayda edecektir. Ancak bu alerjik maddelerle karşılaştığınızda bu ilaçları kullanırsanız ilacın etkisini pek iyi göremeyebilirsiniz. bunun için sizler kendinizi iyi tanıdığınız için alerjik reaksiyonun ve atakların hemen öncesinde kullanırsanız bu durum ortadan kalkmış olacaktır.

Özellikle kişi alerjik reaksiyonları kaşıntı ya da hapşırma gibi belirtilerle yaşıyorsa bu belirtilerin azalması adına doktorunuzun vereceği dengeleyici ilaçlar oldukça işinize yarayacaktır. Ancak bunların öncesinde kişinin alerjik reaksiyonları yaşamasına neden olan maddelerden de uzak durması gerekmektedir. Örneğin kişinin polene alerjisi varsa bu durumdan oldukça rahatsız oluyorsa öncelikle belli saatler dışında dışarıda bulunmamalı ve bulunduğu takdirde de kendine göre koruyucu bir gözlük takması önerilmektedir. Hatta gözünüzde oluşacak bir iltihaba karşı da kullan- at lenslerden de faydalanabilirsiniz.

Saman nezlesi yaşadığınız bu durumlardan etkilenmemek adına evinizde özellikle yatak altlarında ya da koltuk altlarında biriken tozlarıtemizlemelisiniz. Ancak bu reaksiyonları yaşayan kişinin bu temizlik esnasında evde bulunmamasına dikkat edilmelidir. Kişi kesinlikle uzman bir hekime danışmadan ilaç kullanımında ya da bitkisel ilaçlar içmeye kalkmamalıdır. Bu kişinin alerjik reaksiyonunu da artıracağı gibi aynı zamanda başka hastalıklara da kalıcı alerjik durumlara da davetiye çıkarabilir. Bu nedenden dolayı kişi böyle bir durumu kontrol altına almak istiyorsa mutlaka uzman bir hekimden yardım almalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.