Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sandık Lekesi Nasıl Çıkar?

Geçmişten günümüze gelenek haline gelen sandıklar, geçmişin özlemlerini geleceğin hayallerini, umutlarını yaşatır; bir nevi hayatımızda dün ile yarın arasında bağ kurar. Kullanmaya kıyamadığımız eşyalarımız, dantellerimiz, çocuklarımızın bebeklik kıyafetleri, ileride kızıma ya da gelinime veririm diye yaptığımız tel kırmalar, oyalar vb. gibi birçok anıyı sığdırdığımız sandıkların bizim için manevi değeri paha biçilemez. Ama sandıktaki bazı eşyalar uzun bir süre sonra leke olabiliyor. Sandık lekesi, eski kumaşlarda uzun süre kapalı yerde saklanmaktan dolayı özellikle kat yerlerinde oluşan sarımsı renktir. Babaannelerimiz/ anneannelerimiz bu lekelere ‘ şeytan işemiş ‘ diyerek farklı tanımlama yaparlar. Peki biz bu lekelerle nasıl başa çıkacağız biliyor muyuz? Bu yazımızda sandık lekeleriyle baş etmede yardımcı olacak çözümlerin neler olduğundan bahsedeceğiz.

Sandık Lekesi Nasıl Çıkarılır?

1. Dantellerden Sandık Lekesi Nasıl Çıkar?

Sandık lekesini çıkarmak biraz zahmetli bir iş olduğu için öncelikli amaç sandıktaki eşyaların lekelenmesini önlemektir. Bunun için sandık belirli zamanlarda açılır, içindeki eşyalar yıkanır ve sandığa geri konur. Bu işlemlere rağmen hala leke olursa çeşitli yöntemler kullanılarak sandık lekelerinden kolaylıkla kurtulabiliriz.

El emeği göz nuru danteller son derece narin dokunduğu için yıpranma ve kopma ihtimaline karşı temizlerken ağartıcı kimyasal madde kullanılması tercih edilmez. Her şeyde olduğu gibi bunda da doğal malzemelerden yararlanmalıyız.

  • Dantelleri sandık lekelerinden temizlemek için; bol tuzlu ılık suda 3 – 4 saat beklettikten sonra durulayıp çamaşır makinesinin beyaz yıkama programını ayarladıktan sonra deterjan kısmına biraz çamaşır suyu ekleyerek beyazlatabiliriz.
  • Aynı işlemi beyaz sabunu biraz rendeleyip ılık suya karıştırdıktan sonra danteli suda 2 saat bekletiyoruz. Elimizde ovarak fazla çitilemeden soğuk suyla durulamaya alıyoruz.
  • Başka bir yöntem olarak da; bir litre ılık suya biraz çivit ve 1 çorba kaşığı limon suyu eklenerek bir süre beklenir ve danteller bu suyla yıkanır. Dantelde bozulma veya esneme olmaması için soğuk suyla duruladıktan sonra  kurumaya bırakılır ve nemliyken ütülenir.
  • Öğrenildiğinde ne kadar tuhaf gelse de bir diğer yöntem; süt ve şekerle dantelleri yıkamaktır. Kaynatılan süt ılımaya bırakılır ve ılıyan süte danteller eklendikten sonra 2 adet küp şeker katılır. Danteller 2 – 3 saat sütte bekledikten sonra durulanıp nemli olarak ütülenir. Sütün ağartması ve şekerin parlaklık vermesi sayesinde danteller sandık lekesinden kurtulmuş olur.
  • Tel kırma işi oyalarda sandık lekesini ve tel lekelerini temizlemek için beyaz şarap sulandırılarak oya bu suda bir gece bekletilir ve soğuk suda durulanarak nemliyken ütülenir.

2. Kumaşlardan Sandık Lekesi Nasıl Çıkar?

  • Kumaşlardaki sandık lekelerinden kurtulmak için bir kabın içerisine biraz amonyak koyulur ve kumaş da içine katılır. Kaba koyulan kumaş biraz bekletildikten sonra soğuk suyla durulanır. Eğer kumaş inceyse yıpranma açısından amonyak miktarını azaltmakta fayda vardır.
  • Bir kabın içine kıyafetleri koyup soğuk su ilave ederek kıyafetleri bastırın ve üzerine biraz karbonat (kabartma tozu) katarak çözülmesini bekleyin. Karbonat çözüldükten sonra kıyafetleri yavaşça ovun ve bu şekilde 1 saat kadar daha bekletin. Soğuk suyla duruladıktan sonra uygun programı ayarlayarak çamaşır makinesinde yıkayın.
  • Dantellerden sandık lekelerini çıkarmada faydalanılan bir litre ılık suya biraz çivit ve bir çorba kaşığı limon suyu karışımı aynı şekilde kumaşlar için de kullanılır.

Bize miras kalan ve yine bizim de miras bırakacağımız eşyalardaki sandık lekeleriyle uğraşmak istemiyorsak sandığa koyacağımız eşyaları, muhafaza eden ve hava almasını önleyen vakumlu poşetlerle koymalıyız. Hem daha az yer kaplamasını sağlar hem de daha uzun yıllar lekesiz saklanır. Bazıları da leke olmaması için sandığın içindeki eşyaların arasına naftalin koyarlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.