Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Şapın Zararları

Özellikle asker yemeklerine konulduğuna dair efsaneleriyle bilinen ve erkeklerin uzak durmak istedikleri şapı, mutlaka daha önce siz de duymuşsunuzdur. Bir topluluk içinde uzun süreli kalması gereken tüm erkeklerin en büyük korkularından biri olan şap konusunu, içeriği, etkileri ve zararlarıyla inceledik.

Şap Nedir?

Şap aslında en temel anlatımda bir çeşit kaya tuzu. Ancak genelde iki sofra tuzuna bu isim verilir: potasyum alüminyum fosfat ile amonyum alüminyum sülfat. Kimyasal bir bileşik olan bu tuz, mikrop öldürücü, sıkılaştırıcı ve büzücü olarak geçer. Sıcak suyun içerisinde hemen erir ve renksizdir. Bu yüzden bir gıdanın içinde olup olmadığının anlaşılması oldukça güç.

Ülkemizde Kütahya’da bulunan şap, ağırlıklı olarak endüstride ve yaralanma vakalarında kullanılır. Aslında şap adı verilen bu madde 2000 yıldan daha fazladır farklı alanlarda insanlar tarafından kullanılıyor. 20. yüzyıla kadar rutin olarak üretiliyordu ve konserve, turşu, deri tabaklama ve fırınlama gibi işlemlerde kullanılıyordu. Ancak 20. yüzyılın başlarına gelindiğinde besin işlemesi gibi alanlarda kullanılmasının yan etkileri olacağına dair endişelerin artması yüzünden kullanımı giderek azalmaya başladı.

Yine de halen daha tıpta ve çeşitli sağlık hizmeti alanlarında uzmanlar, yaralanmaları ve bazı hastalıkları tedavi etmek amacıyla şapı kullanmaya devam ediyorlar.

Şap Ne İşe Yarar?

Şap taşının büzücü etkisi bulunuyor. Bu nedenle cildimizde oluşan kanamaların kesilebilmesi için kullanılıyor. Çünkü kanayan damarların büzülmesini sağlayarak kısa süre içinde kan akışını durduruyor. Yani kesiklerde ve tahriş durumlarında deriye sürülmesi halinde damarlar hızla daralarak kanama duruyor. Bu yüzden tıp alanında geniş bir kullanım alanı buluyor.

Bunun yanı sıra şap taşının ağız içinde oluşan yaraları iyileştirmek gibi bir görevi de var. Ağızdaki yaralı olan ya da enfeksiyon olan bölgelere şap taşı sürülmesi durumunda kan akışı azalıyor ve yaranın olduğu yer zaman içinde iyileşiyor.

Tüm bu etkileri sebebiyle tıp alanında aktif olarak dokuların daraltılması ve vücut sıvılarının akıntısının azaltılması amacıyla kanama durdurucu ve organik dokuları daraltıcı olarak görülüyor. Bunun yanı sıra stiptik ya da zehir yutulduğu zaman kusmayı sağlaması için bir emetik gibi işlev de görebiliyor.

Aynı zamanda fazla bilinmiyor olsa da bazı aşıların etkisinin güçlendirilmesi ve enfeksiyonlar önlenmesi ya da tedavi edilmesi için de tercih edilebiliyor. Özellikle şap taşı evcil hayvanlar üzerinde yaygın olarak kullanılıyor. Örneğin evcil hayvan sahipleri, evcil hayvanlarının tırnaklarını uygunsuz bir şekilde kestiğinde ve hayvanın derisinde kesikler oluştuğunda veterinerler ilgili bölgeye şap taşının toz halinin sürülmesini tavsiye edebiliyor.

Şap taşının aşı üzerindeki etkisi de oldukça ilginç. Çünkü içerisinde alüminyum bulunduran kıvam artırıcılar aşıların daha uzun müddet dayanmasını sağlıyor ve hastalığa karşı daha çok antikor üretilmesine yardımcı oluyor.

Bazı kişiler toz halindeki şapı ağızlarının içinde çıkan aftlar için de kullanılıyorlar. Böyle bir evde tedavi yöntemini tercih eden kişiler düzenli olarak bölgeye toz şapın sürülmesinin aftı iyileştirdiğini ve süreci hızlandırdığını düşünüyorlar. Fakat bu noktada bilinmesi gereken çok önemli bir konu var. Elbette şap taşının kanıtlanmış ve denenmiş bazı faydaları olsa da insan vücuduna çeşitli zararları ve yan etkileri de var. Bu nedenle kullanım öncesinde birkaç defa düşünmek gerekiyor.

Yine de şap ya da şap taşı pek çok tıbbi dolabın içinde ana ürün olarak yer alıyor. Hatta insanlar şap taşını bilmeden de kullanıyor olabilirler. Çünkü tıraş sırasında ciltte meydana gelen jilet kesiklerinin kanamasının durdurulması için sürülen kan taşı da aslında bir nevi şap taşı. Hatta madde bazı diş macunlarının ve diş tozlarının içerisinde de bulunabiliyor. Zaten bu yüzden o tip maddelerin yutulmamasının ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor.

Şapın Zararları Nelerdir?

Şap her ne kadar tıbbi anlamda insanlara fayda sağlasa da olumsuz etkileri de bir gerçek. Bu yüzden kesinlikle şapın ağız yoluyla alınmaması gerekiyor.

1. Testosteron Hormonunu Azaltır

Şap erkekler için olumsuz etkilere daha çok sahip. Özellikle şap ya da şap taşının erkeklerde testosteron hormonunu azalttığı ve kadınlık hormonunu da tetiklediği biliniyor. Ancak şapın erkeklerde kısırlığa yol açtığı bilgisinin çok da doğru olduğu söylenemez.

2. Ereksiyon Problemi Yaratır

Şap her ne kadar kısırlığa yol açmasa da erkeklerde cinsel yaşamı olumsuz etkileyebiliyor. Zaten biraz da bu yüzden erkekler tükettikleri yiyeceğin içerisinde şap olma ihtimalinden tedirgin oluyorlar. Şap özelliği itibariyle damarların büzüşmesine neden olduğu için erkeklerde ereksiyon problemi yaratabiliyor. Bu da cinsel yaşamın eskiye oranla daha zayıf olmasına neden olabilir.

3. Göğüslerde Büyüme ve Vücutta Kıllanma Yapar

Şapın uzun süreli kullanımı halinde kişinin göğüslerinde büyüme, vücudunda kıllanma ve bazı organlarda sorunlar ortaya çıkabiliyor. Özellikle göğüslerde büyüme veya vücutta kıllanma gibi gözle görülür etkilerinin haricinde bazı iç organlarda yaratabileceği tahribat bir hayli tehlikeli olabilir.

4. Açık Yarada Yanma ve Ağız Bölgesinde Büzüşme Yapar

Özellikle aftların üzerine şap tozunun sürülmesi durumunda bölge fazlaca yanabiliyor ve ağızda büzülme görülebiliyor. Bu yüzden şap tozunu ağzındaki afta sürecek olan kişilerin çok dikkatli olmaları ve tedavi sonrasında hemen ağızlarını yıkamaları öneriliyor.

5. Kusmaya Neden Olabilir

Şap ya da şap taşı zehirlenme hallerinde kusmayı sağlamak için verilebiliyor. Fakat şapın haricen düzenli olarak alınması durumunda emetik etkileri yüzünden şap kusmaya neden olabiliyor.

İnsanlar arasında şap ile ilgili yaygın inanış, yemeklerin içerisine ilave edildiği düşüncesi. Fakat bunun doğruluğu hakkında bir şey söylemek pek de mümkün değil. Yine de birçok insan askeriyede, hapishanelerde, yurtlarda ve toplu yaşamın olduğu bazı yerlerde dağıtılan yemeklerin içine şap ilave edildiğini düşünüyor. Ancak şapın uzun süreli kullanımı halinde vücuda çok ciddi zararlar verdiği çok açık bir gerçek. Üstelik şapın tüm dünyada dahilen kullanımı da yasaklanmış durumda. Bu yüzden askeriye ve hapishane gibi toplulukların olduğu yerlerde yemeklerin içerisine şap ilave edildiği bilgisinin pek de gerçeği yansıtmadığını söyleyebiliriz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.