Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Şarap kırmızı üzüm tanelerinin ezilmesi ile elde edilen alkollü bir içecektir. Şarabın kırmızı ve beyaz olmak üzere iki farklı çeşidi bulunur. İkisi de en zorlu lekeler arasında yer alır. Kırmızı şarap rengi itibariyle, döküldüğü yüzeyde daha belirgin bir lekeye dönüşür. Lekeleri çıkarmanın en önemli noktası ilk anda müdahale etmek. Eğer lekenin kurumasına izin verirseniz daha aşamalı bir yöntem uygulamanız gerekir. Şarap lekesini çıkarmak için doğru malzemeler kullanarak, zorlu bir leke olmasını engelleyebilirsiniz.

Halıdan Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Nasıl Çıkar?

Halının üzerine bir şekilde, kazayla şarap dökülebilir. Şarap renginin belirgin olmasından dolayı döküldüğü yüzeyde iz bırakır ve hızlı bir şekilde yayılır. Bunun için lekeye anında müdahale edin. Halıya dökülen kırmızı şarap lekesini temizlemek için, lekenin üzerine bir miktar beyaz şarap dökün. Daha sonra bol miktarda tuz ilave edin. Bir süre halının tuzu emmesi için bekletin. Halı tuzu emdikten sonra üzerine biraz su dökün. Şarap lekesi halıdan tamamen çıktıktan sonra bol suyla halıyı temizleyin ve kuruması için biraz bekletin.

Koltuktan Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

nasıl çıkar

Koltuk yüzeyi, diğer yüzeylere göre daha zor temizlenir. Çünkü koltuğa çitileme gibi lekenin daha kolay çıkmasını sağlayan bir işlem yapamazsınız. Şarap döküldüğü zaman ilk olarak fazla sıvıyı koltuktan almak için üzerini bir havluyla kapatın ve bastırın. Leke nemli kaldığı zaman üzerine kaplayacak şekilde un dökün. Yumuşak uçlu bir fırçayla koltuğun yüzeyine ve yapısına zarar vermeden, fırçalayın. Un, şarap lekesini içine çeker ve fırçalamaya başlayınca leke çıkar. Şarap lekesi tamamen çıktıktan sonra suyla koltuğu temizleyin ve kuruması için biraz bekletin.

Kumaştan Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Nasıl Çıkar

Kumaşın üzerine dökülen şarap lekesini çıkarmak için fazla olan kısmı bir havluya alın. Geriye kalan nemli lekenin üzerine ise bir miktar tuz ve karbonat dökün. Böylece lekenin yayılmasını önlemiş olursunuz. Tuz ve karbonatın lekeye işlemesi için bir süre bekleyin. Şarap lekesi tamamen çıktıktan sonra tuz ve karbonatı elektrik süpürgesiyle alın. Daha sonra soğuk suyla ıslatılmış olan bir bezle lekeyi silin.

Kıyafetten Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Nasıl Çıkar

Güzel bir yemekte kaza sonucu üzerinize şarap dökülebilir. Kıyafetten şarap lekesini çıkarmak için dikkatli olmanız gerekir. Çünkü yanlış kullanılan temizlik malzemeleri ile kıyafetinizi kullanamaz bir hale getirebilirsiniz. Bu nedenle kıyafetinizin dokusuna ve kumaş türüne göre, farklı malzemeler kullanmanız gerekir. Kıyafetinize dökülen şarap lekesini temizlemek için lekenin üzerine biraz maden suyu dökün. Üzerine temiz bir bez koyarak ıslaklığın emmesini sağlayın. Şarap lekesi çıkınca, suyla kıyafetinizi temizleyebilirsiniz.

Kurumuş Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Nasıl Çıkar

Kurumuş şarap lekesini çıkarmak daha zordur. Şarap lekesini ovalamayın, ovaladığınız sürece kumaşlı yüzeylere daha çok yayılır. Kurumuş şarap lekesini çıkarmak için ilk olarak lekeyi yumuşatın. Bunun için lekeye maden suyu dökün ve bir süre bekleyin. Leke yumuşadığı zaman üzerine biraz karbonat dökün. Karbonat birçok lekeyi çıkarmada etkili olduğu gibi şarap lekesini de kolayca çıkarır. Leke çıkmaya başlayınca bol su ile temizleyin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.