Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Şarbon Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde çok nadiren de olsa bazı ülkelerde görülebilen hastalıklardan biri de şarbon hastalığıdır. Geçmiş yıllarda ülkemizde de görülmüş olan şarbon hastalığı bugün dünya ülkeleri arasında en fazla Asya, Afrika ve Güney Amerika bölgelerinde görülmektedir. Bakteriyel bir hastalık olan şarbon hastalığı özellikle de tıbbi müdahale görmediği takdirde etkisi altına aldığı bireylerin hayatını kaybetmesine dahi neden olabilmektedir.

Çeşitli belirtileri bulunan şarbon sanıldığının aksine oldukça tehlikeli ve bulaşıcı bir hastalıktır.

Şarbon Nedir?

Şarbon; Daha çok otçul hayvanlarda görülen ve bulunduğu hayvanlarla temas edilmesi ve etlerinin tüketilmesi sonucunda bireylere bulaşan ve bakterilere bağlı olarak meydana gelen bir hastalıktır.

Ana etkeninin şarbon basilinin olduğu şarbon hastalığının en belirgin niteliklerinden biri yalnızca hayvanlardan insanlara doğrudan bulaşmasıdır. Dolaysıyla şarbon hastalığı insanlar arasında bulaşması kesinlikle söz konusu olmamaktadır.

Çoğunlukla Akdeniz ülkelerinde görülen şarbon hastalığının günümüzde halen tam olarak kesin nedeni bulunmamaktadır.

Şarbon Mikrobu

Şarbona neden olan virüse şarbon mikrobu adı verilmektedir.

Çomak biçiminde olan virüs ayrıca oldukça hareketsizdir.

Virüs üreme sağlaması için özellikle de oksijene ihtiyaç duymaktadır.

Uygun çoğalma ısısı 37 derece olduğundan insan vücudunda kolayca üreyebilmektedir.

Hastalık meydana getiren kapsülü ve toksini bulunmaktadır. Bu yapı bulunmaz ise hastalık meydana getiremez. Vücut dışında spor adını alan bir yapıyı meydana getirmektedir. Bu sayede ayrıca kendini soğuktan ve zararlı ışınlardan da korumaktadır.

Sporlu şarbon basilinin etkisiz duruma getirebilmek için öncelikle 140 derece içerisinde 30 dakika kadar bekletilmesi gerekmektedir.

Şarbon Türleri Nelerdir?

Şarbon rahatsızlığı tek başına olmayıp ayrıca kendi içerisinde bazı türlere ayrılmaktadır. Bu türler ise şunlardır.

Akciğer şarbonu: Şarbonunun bu türünde mikrop solunum yolları sayesinde akciğerlere ulaşarak burada yerleşmektedir. Tedavi edilmediğinde akciğerlerin tamamen iflas etmesine neden olabilmekte ve hastanın hayatını kaybetmesine dahi neden olabilmektedir.

Deri şarbonu: Deride özellikle yara bulunduğu takdirde şarbon hastalığına neden olan virüsün buradan vücuda kolayca giriş yapması ve deride ciddi hasarlara neden olabildiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Tedavi edilmediği takdirde deri kanseri gibi çok ciddi deri hastalıklarının oluşmasına neden olabilmektedir.

Sindirim sistemi şarbonu: Uzmanlar şarbon türleri arasında en tehlikeli olarak sindirim sistemi şarbonunu olduğunu belirtmektedirler. En fazla öldürücü şarbon türü olarak belirlenen sindirim sistemi şarbonu sindirim sistemini tamamen felce uğratarak hastanın hayatını kaybetmesine dahi neden olabilmektedir. Dolaysıyla şarbon hastalığında erken müdahale bu anlamda hayati bir öneme sahiptir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yemeklerden sonra evde pratik tatlı tarifleri için harika kaynak!
yeni sunucu.