Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sarı Kantaron Faydaları

Sarı kantaronun ana vatanı Avrupa, Kuzey Asya ve Amerikadır. Daha bunun yanında pek çok ülkelerde yetiştirilmeye başlanmıştır. Uzun ömürlü bir bitkidir. Sarı kantaronun sarı parlak güzel görünümlü çiçekleri vardır. Özel bir bakım gerektirmez. Yabani bir bitki gibi yol kenarlarında yetişir. En çok satan bitkiler sıralamasında üstlerde yer alır. Pek çok rahatsızlıklara da iyi gelir. Bu yazımızda sarı kantaron faydalarını bulabilirsiniz.

Sarı Kantaronun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Aslında insan vücudunun dönem dönem sahip olduğu tüm rahatsızlıklar ve sorunlar doğal ve şifalı bitkiler tüketilerek çözülebilir. Toprakta yetişen her türlü meyve, sebze ve otların her birinin bir amacı vardır. Yeryüzünde meydana gelen tüm bitkilerin insan sağlığı için büyük faydaları vardır. Dolayısıyla da sağlık için her besinden yeteri kadar almamız gerekir. Özellikle de aktarlarda bulunan şifalı otlardan mutlaka yararlanmamız gerekir. Bizler çoğu zaman faydalarını, neye iyi geldiğini bilmesek de aslında tüm hastalıkların tedavi sürecinde ihtiyaç duyulan besinler onlardır. Sarı kantaron faydaları da dünya çapında bilinmektedir. İnsanların farklı isimlerde de duydukları sarı kantaron çay yapılarak tüketilebilir. Sarı kantaron bitkisi en çok depresyon tedavisinde kullanılmaktadır. Menopoz septomların azaltılmasından, doku romatizmalarına, sinek ısırığı kaşıntısından, bel ağrısına kadar çok çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

1. Depresyon Tedavisi

Depresyon tedavisindeki etkisi bilimsel olarak yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bu alandaki uzmanlar tarafından da kabul görülmektedir. Almanya’daki profesör doktorlar da depresyona karşı kullanılan en etkili olarak bilinen prozandan, sarı kantaronun daha etkili olduğunu ispatlamıştır. Sarı kantaron birinci derecede tedavi gören kişiler tarafından kullanılmaktadır. İlk olarak beyin hücrelerine etki ettiği için insanın kısa sürede tedavi olmasını sağlar. Yani depresif durumlardan uzaklaşmaya, insanın kötü ve olumsuz düşünceleri kafasında olumlu düşünceye dönüşmesini sağlar. Dolayısıyla sinir hastalarının bir numaralı tedavi yöntemlerinden biridir. Sakin kalmak, olaylara iyi yönüyle bakmak, stresten uzak bir hayat sürmek için sarı kantaron faydalarını almamız gerekir. Bir bardak sarı kantaron çayı içerek günlük depresyon halinden kurtulabilirsiniz.

2. İştahın Artmasını Sağlar

Kış aylarında üşütme gibi hastalıklar da iştahsızlık belirtileri vardır. İştahsızlık eski yeme alışkanlığının yok olmasıdır. Bunun da vücut için pek çok zararları vardır. Beslenemeyen vücut iyileşmekte güçlük çeker. Durum böyle olunca da ne yazık ki iştahsızlık meydana gelir. Vücut ihtiyacı olan besin maddelerini alamayınca daha da halsiz hale gelir. Bulunduğu hastalıktan uzun süre daha kurtulamazlar. Özellikle de bebeklerde görülen iştahsızlık anneler için çok üzücü bir durumdur. Bebeklik döneminde çocukların gelişimleri için her besinden yeteri kadar almaları gerekir. Ancak alamadıkları zamanlarda daha da fazla hasta olurlar. Bu nedenle aslında iştahsızlık pek çok hastalığın temel sebebidir. Bu durumda da iştahsızlığa iyi gelen besinler tüketilmelidir. İştahsızlık sorunu ile mücadele edecek olan besin maddelerinden biri de sarı kantarondur. Sarı kantaron midenin eski dinamikliğini korumayı sağlar. Bir bardak içilen sarı kantaron iştahsızlık sorununu ortadan kaldırır.

3. Adet Ağrılarının Azalmasını Sağlar

Kadınların en fazla ağrı yaşadığı dönemlerden biri de adet dönemleridir. Bu dönemde bel ağrısı, sırt ağrısı gibi çeşitli ağrılar görülmektedir. Bu ağrılardan kurtulmak için de doğal ve şifalı çaylar içilmelidir. Sarı kantaron çayının bu ağrılara iyi geldiği söylenmektedir. Sarı kantaron çayı içilerek adet ağrıları giderilebilir. 

4. Gerginlik Anlarında Tüketildiğinde Gerginliği Alır

İnsan vücudu çok hassas bir yapıya sahiptir ve de sahip oldukları duygular hızlı bir değişim içerisindedir. Bu duygu değişiminin çeşitli sebepleri vardır. Salgılanan hormonlarla bu duygu değişimi yaşanır. Bazı zamanlarda insanlar yaşadıkları sorunlardan dolayı sinirli ve gergin olabilirler. Bu gerginlik durumu hayatımızı olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle o anda hemen bu gerginliğimizi atmalıyız. Önemli bir gündeysek ve gerginliği üzerimizden atmak istersek hemen ılık bir sarı kantaron çayı içebiliriz.

5. Masaj Salonlarında Rahatlama Yağı Olarak Kullanılır

Artık günümüzde masaj ve spa salonları yaygın şekilde kullanılmaktadır. Dinlenmek, vücudu rahatlatmak, günlük yoğun tempodan uzaklaşmak için insanlar masaj salonlarını sıklıkla tercih etmektedirler. Vücudun rahatlamasını sağlamak için de çeşitli masajları yaptırırlar. Bu masajların yapılma aşamasında kullanılan bazı özel yağlar vardır. Bu yağlar vücudun kayganlığını sağlamak, ölü hücreleri canlandırmak içindir. Sarı kantaron faydaları arasında bulunan rahatlatıcı etkisi ile masaj salonlarında kullanılmaktadır. Bu sayede sarı kantaron yağı insan vücuduna terapi etkisi sağlar.

6. Vücudu İdrar Yolu Enfeksiyonlarından Korur

Üşütmek kış aylarında belki de en rahatsızlık veren hastalıklardan biridir. Üstelik sadece kış aylarında değil yaz aylarında da üşütme hastalığı ile karşılaşılabilir. Özellikle soğuk zemine çıplak ayakla basmak, oturmak idrar yolu enfeksiyonlarını tetikler. İdrar yolları enfeksiyonu kapan insanların kendilerine çok dikkat etmeleri gerekir. Çünkü idrar yollarının enfeksiyon kapması insan da iştahsızlık ve karın ağrısı sorunlarını meydana getirir. İdrar yolu enfeksiyonlarından korunmak için ise sarı kantaron tületilebilir.

Sarı Kantaron Çayı Nasıl Yapılır?

Sarı kantaron çayı bitkinin kabuğundan, kurutulmuş yaprağından yapılabilir. Ülkemizde tercih edilen yöntem ise kurutulmuş yapraklarından yapılandır. Yapımı için ilk olarak aktardan kurutulmuş sarı kantaron yaprağı alınır. Sonrasında bir miktar suyu ocakta kaynatın. İçerisine iki ya da üç çay kaşığı kurtulmuş kantaron yapraklarını ekleyin ve ocağın altını kapaytın. Bu karışımı yaklaşık olarak 10 dakika boyunca demleyin. Demlenen sarı kantaron çayı artık içmeye hazır hale gelmiştir. Kurutulmuş kantaron yapraklarının arasından süzülen kaynamış suyu bir bardağa koyarak afiyetle içebilirsiniz. Sıcak ya da dilerseniz de soğuk şeklinde kantaron çayını tüketebilirsiniz. Sarı kantaron çayından daha ekşi bir tat almak isterseniz içerisinde yarım limonu keserek biraz suyunu damlatabilirsiniz. Eğer çay kıvamında şeker eksikliği hissederseniz de çaya bal karıştırabilirsiniz. Bir çay kaşığı bal ekleyerek aynı zamanda antioksidan özelliği de kazandırabilirsiniz. Sarı kantaron faydalarından yararlanmak için de dört ile altı hafta arasında bir ile üç bardak sarı kantaron çayını tüketmeniz yeterli olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.