Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sarılığa İyi Gelen Yiyecekler

Sarılık sanılanın aksine başlı başına bir hastalık değil, çeşitli hastalıkların belirtilerinin bütünüdür. Sebebi kanda bulunan bilirubin adı verilen bir maddenin düzeyinin artması olarak gösterilmektedir. Genellikle belirtileri deride, gözde ve çeşitli mukoza dokularında yer alan renklerin sarılaşması durumudur. Tahmin edebileceğiniz üzere halk arasında kullanılan adını da buradan almaktadır. Sebepleri olarak gösterilen hastalıklardan en önemlisi hepatit hastalıklarıdır. Hepatit rahatsızlıkları genellikle virüslerden kaynaklı görülen rahatsızlıklardır, az da olsa bazı ilaçlar sebebiyle ya da birtakım zehirli maddeler nedeniyle de görülebilmekte, hatta bazen immün sistemdeki birtakım aksaklıklar sonucunda da meydana gelebilmektedir. Sarılıkla beraber görülen belirtilerden başlıcaları halsizlik, iştah kaybı, mide bulantıları, zaman zaman ateş yükselmesi olarak sayılabilir. Sarılığın tek başına bir hastalık değil, bir belirti olduğundan bahsettik, dolayısıyla tedavisi için sebep olduğu hastalığın tespit edilip tedavi edilmesi gerekir. Bu nedenle bir doktora görünmek en etkili sonuç olacaktır. Bununla beraber sarılıkla alakalı belirtileri ortadan kaldırmak adına birtakım yiyecekler de sizlere yardımcı olabilir. Evde hazırlayacağınız ve tüketebileceğiniz bu yiyeceklerle sarılığa deva bulmanızı umuyoruz.

Sarılığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1. Domates

Domates, içinde bulunan likopen adı verilen olan madde sayesinde genel insan sağlığı için bir hayli faydalı bir sebzedir. Domatesin kendisi olduğu kadar suyu da özellikle karaciğer kaynaklı rahatsızlıklarda bir hayli etkili bir yiyecektir. Domatesi şu şekilde kullanırsanız etkisini daha kolay gözlemleyecebileceğinizi belirtelim; Domatesi küçük parçalara ayırdıktan sonra kaynattığınız suya ilave edin. Bir süzgeç yardımıyla iyice süzerek kabuklarından ayrılan sıvıyı bir bardağa boşaltın. Bu içeriği her gün düzenli olarak bir bardak kadar tüketirseniz kısa sürede faydasını göreceksiniz. Domates, birçok rahatsızlığa karşı önleyici ve koruyucu olduğu gibi sarılık için de yararlı bir yiyecektir.

2. Fındık

Hemen herkesin evinde her zaman bulunan fındık, sarılıkla mücadelede doğal bir panzehir etkisi göstermektedir. Fındıkla yapabileceğiniz küçük bir tarif, düzenli olarak tüketildiğinde sarılık rahatsızlığıyla mücadelenizde size bir hayli yardımcı olabilecek niteliktedir. Önce 7 – 8 tane fındığı ve 3 adet kakuleyi iyice ezerek karıştırın. Bir süre beklettiğiniz bu karışım yumuşak bir hale geldiği zaman az miktarda şeker ve bir kaşık tere yağı ilave ederek karıştırarak hamur haline gelmesini sağlayın. Her gün bir ölçü düzenli olarak tükettiğinizde kısa süre içinde faydasını göreceksiniz.

3. Anne Sütü

Anne sütü, yeni doğan bebeklerde oluşabilmekte olan sarılık rahatsızlığına karşı, annelerin çocuklarına verdikleri muhteşem bir doğal ilaçtır adeta. Sarılığa karşı immün (bağışıklık) sistemin gelişmesinde bir numaralı rolü anne sütü üstlenir. Yeni doğan bebeklerde görülen sarılık rahatsızlıklarında, uzmanlar tarafından bol bol anne sütü tüketimi tavsiye edilmekte ve anne sütünün bebeklerimizin sağlıklı bir vücut sahibi olmaları için en iyi besin kaynağı olduğunun altını çizmektedirler.

4. Ispanak

ispanak

Ispanak, birçok yeşil yapraklı sebze gibi insan sağlığı için son derece faydalı yiyeceklerdendir. Ispanak aynı zamanda içerdiği yüksek demir minerali miktarıyla sarılık için de bir hayli faydalı bir yiyecektir. Bir demet ıspanağı ve havucu iyice temizledikten sonra kurutun ve sonrasında meyve sıkacağından geçirerek iyice sıkın. Elde edeceğiniz bu sıvıyı gün içinde dilediğiniz miktarda içebilirsiniz. Bu karışım hem bağışıklık sisteminizi güçlendirecek, hem de ihtiyacınız olan demir minerali ve A vitaminini karşılayacaktır. Sarılığın yol açtığı iştah kayıplarının karşısında da bu mineral ve vitamini almak oldukça önemlidir. Üstelik sadece sarılığa değil mevsimsel grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı da bağışıklığınızı güçlendirmiş olacaktır.

5. Kekik

Kekik çoğunlukla yemeklere tad katmak amacıyla bir baharat olarak kullanılsa da, sağlığa faydaları da çoktur. Bir demliğe 2 – 3 tatlı kaşığı kekik atarak ağzına kadar su doldurarak kaynatıp soğuduktan sonra içerseniz özellikle sarılık kaynaklı göz beyazının sarı renge dönmesini önleyebilirsiniz.

6. Maydanoz ve Limon

Sarılığa neden olabilecek rahatsızlıklardan biri de karaciğere bağlı hastalıklardır. Bu hastalıklardan olan karaciğer yağlanmasının önlenmesinde yardımcı tedavi işlevi gören bir yiyecek de maydanoz ve limon ikilisidir. Bu karışımı hazırlamak için maydanozu iyice yıkadıktan sonra saplarıyla beraber 10 – 15 adet maydanozu el blenderı ya da mutfak robotu yardımıyla üzerine iki – üç yemek kaşığı limon suyu ilave ederek iyice karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı 10 ila 15 gün arasında her sabah aç karnına için. Bu karışımla beraber karaciğer yağlanmalarını önleyebilir, dolayısıyla sarılık rahatsızlığından da kurtulabilirsiniz. Tüm bitkisel ve besin kaynaklı bu gıda takviyelerinde olduğu gibi maydanoz ve limon karışımının da ana tedavi öğesi olarak değil, doktorunuzun gösterdiği yolda uyguladığınız bilimsel tedaviyi destekleyici bir tedavi diyeti olduğunu unutmayınız.

7. Diğer Sebze ve Meyveler

Hemen hemen tüm sebzeler insan sağlığı için sofranızdan eksik etmemeniz gereken yiyeceklerdendir ve doğanın insanlara sunduğu nimetlerdendir. Sarılık hastalığına karşı özellikle kereviz, pancar, enginar, soğan, kayısı, elma, armut, üzüm, havuç gibi yiyecekleri sofranızdan eksik etmemeniz, sarılıkla mücadelenizde size oldukça yardımcı olacak doğal yiyeceklerdendir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.