Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

SARILIK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bu yazımızda sizlere sarılık hastalığı hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bilgiler sayesinde birçok kişinin başına gelen sarılık rahatsızlığı hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Yazımızda yer alan belirtiler sayesinde, olası bir sarılık sağlık sorununda doktor yardımı almanız gerekmektedir.

İlk olarak sarılık tanımını yapacak olursak eğer, sarılık, diğer bir adıyla ikter demektir. Sarılık, kanda bulunan bilirubinin artması sonucunda, deri, göz ve mukozaların sarı renge dönüşmesidir. Bunlara ek olarak, vücut sıvıları da sarı olabilir. Deri rengimizin değişiklik göstermesi de bilirubin düzeylerine bağlı olarak değişmektedir. Bu kapsamda, yüksek seviyeli bilirubine sahip olan kişilerde bu renk kahverengi olmaktadır. Normal seviyelerde ise, sarı renginde vücudumuzda şekil bulmaktadır. 

Sarılık sağlık sorunu ayrıca, altta yatan başka bir hastalık sürecinin bir işaretidir.

Bilirubin vücutta kırmızı kan hücrelerinin, doğal arıza ve yıkım sonucu oluşmaktadır. Deri ve sklera sararmasından sorumlu olan sarı renkte bir maddedir. Bilirubin fazlalığı olduğunda, bu sarı madde, çevredeki dokulara yani dışarı sızabilir. Böylelikle vücudunuzun belirli bölgeleri sarı renk olmaktadır.

Kanda serbestçe dolaşmakta olan bilirubinlere unkonjuge denmektedir. Karaciğerlerimizin fonksiyonlarından birisi ise, kanda bulunan fazla bilirubin atıklarını dışarı atmaktır. Ve ayrıca safra kesesinin yardımı ile kandan dışarı atılmaktadır.

Sarılık kişilerde farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Bu çeşitler sizlere yazımızın devamında vermiş olduğumuz maddeler yardımı ile öğrenebilirsiniz.

Sarılığın üç ana tipi bulunmaktadır;

 • Hepatosellüler sarılık: Karaciğer hastalığı veya yaralanması sonucu meydana gelen sarılık türüdür diyebiliriz.
 • Hemolitik sarılık: Bilirubin üretiminde artışa neden olan – hemoliz (alyuvarların hızlanması sonucu oluşan sorun) sonucu olarak ortaya çıkan bir sarılık türüdür.
 • Obstrüktif sarılık: Bu sarılık çeşidinde, safra kanalında oluşan engel yüzünden, (sistem tüpleri taşıyan safra karaciğer sirozu, safra kesesi ve ince bağırsak), bilirubinlerin karaciğere gitmesine engel olması sonucunda oluşmaktadır. 

Bunlara ek olarak sarılık, bebek sarılığı ile karşılaştırılmamalıdır. Çünkü ikisi farklı hastalıklardır ve altında başka nedenler olmaktadır.

Sarılığın Nedenleri Nelerdir?

Sarılık daha önce bahsetmiş olduğumuz gibi, bilirubinden dolayı oluşmaktadır. Bu durumda ise, sarılığa neden olan nedenler aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır. Bu sağlık sorunun temel koşulları ise şöyledir;

 1. Karaciğer akut iltihabı: Konjuge ve bilirubin birikmesi sonucu, bilirubin salgılaması, karaciğerin işlevini bozabilir.
 2. Safra kanalı iltihabı: Sarılık, safra ile; bilirubin kaldırılması salgılanmasını engelleyebilir.
 3. Safra kanalının tıkanması: Hiperbilirubinemi sonuçlarından dolayı bilirubinin karaciğerde oluşan engellemesi sonucunda safra kanalının tıkanmasıdır.
 4. Hemolitik anemi: Eritrositlerin büyük miktarlarda artan üretimi sonucunda bilirubinde de artış olmaktadır bu da sarılık nedeni olarak sayılmaktadır.
 5. Gilbert sendromu: Safra atılımı ile (maddeler arasındaki kimyasal reaksiyonları kışkırtmak) enzimlerin işlevlerini bozmaktadır ve kalıtsal bir hastalıktır ve sarılığa neden olmaktadır.
 6. Kolestaz; Safra akışının kesilmesi sonucunda karaciğerde oluşan sorundur. Karaciğerin işlevini yerine getirememesi sonucunda ise sarılık hastalığı oluşmaktadır.

Ayrıca bunlara ek olarak, bazen aşağıda sizlere verecek olduğumuz nedenlerde sarılığa neden olabilmektedir. Bu nedenler ise şöyledir;

 • Crigler-Najjar sendromu: Bilirubin fazla olduğu zaman içinde elde edilen, bilirubin işlenmesinden sorumlu özel enzimin bozulması ile oluşmaktadır.
 • Dubin-Johnson sendromu: Karaciğer hücrelerinin dışında salgılanan konjuge, bilirubini engelleyerek kronik sarılık oluşumuna neden olur.
 • Pseudojaundice: Beta-karoten fazlalığı sonucunda bilirubinin aşırı salgılanmasıyla sarılığa neden olmaktadır.

Sarılık Belirtileri Nelerdir?

1.Ciltte ve Göz Akıntısında Sararma

70394

Sarılığın en belirgin özelliği, göz akında ve vücudun belirli bölgelerinde oluşan sararmalardır. Bu sarılık belirli bir bölgede başlayarak vücudun geri kalan bölgelerine yayılmaktadır. Genellikle baş ve çevresinde ilk olarak görülmeye başlamaktadır.

2.Kaşıntı

ciltte-iğne-batması-gibi-kaşıntı

Sarılık olan bireylerde sık ve yoğun bir şekilde kaşıntı olmaktadır. Bu kaşıntılar ise bazen de deride dökülmelere neden olmaktadır.

3.Yorgunluk

maladie-fatigue-chronique

Bir diğer belirtisi ise, kendinizi olduğunuzdan daha yorgun hissetmenizdir. Bu da sizin yaşam tarzınızı etkilemektedir.

4.Karın Ağrısı

fft20_mf5378103

Sarılık ile birlikte şiddetli karın ağrıları çekersiniz. Bunun nedeni olarak safra kanalının tıkalı olmasını söyleyebiliriz.

5.Kilo Kaybı

Woman showing how much weight she lost. Healthy lifestyles concept

Yemek düzeninizin değişmemesine rağmen sarılık rahatsızlığına sahip olan bireylerde hızlı kilo kayıpları görülmektedir.

6.Kusma

nausea

Kilo kaybının yaşanmasında en etkili olanlardan birisi ise, kusmadır. Bu belirtide sarılık belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

7.Yüksek Ateş

fever

Sarılık ile birlikte, kişilerde yüksek ateş sorunu da oluşmaktadır. Ateşiniz 38 C fazla olduğu durumlarda vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekmektedir.

8.Dışkı

Sarılık ile birlikte dışkınız, normalinden daha açık renkli (solgun) olmaktadır.

9.İdrar

idrar-kokusu

Sarılık sonucunda ise, koyu renkli idrara sahip olmaktasınız.

Sarılık Teşhisi Nasıl Konur?

Doktorunuz size sarılık teşhisini yapacak oluğu fiziksel muayene ve sizin sağlık sorun geçmişine bağlı olarak tespit etmektedir. Doktorunuz bunun için sizin karaciğerinizi kontrol edecektir. Bu muayene sonucunda, siroz ve karaciğer kanseri gibi sorunlarda olabilmektedir. Bunun için ilk olarak doktorunuz sizlere karaciğerini kontrol etmek için bazı testler yapacaktır.

Ayrıca, bilirubin düzeylerini kontrol ve kanın kompozisyonunu değerlendirmek için kan testleri de yapabilmektedir. Bu testler ise şunlardır;

 • Bilirubin testleri
 • Tam kan sayımı (FBC) ya da kan sayımı (CBC)
 • Hepatit A, B, ve C testleri

Karaciğer için daha derin bir teste ihtiyaç duyulur ise, başka testlere de başvurulmaktadır.

 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRG)
 • Abdominal ultrasonografi (ultrason)
 • Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması veya bilgisayarlı tomografi (CAT) tarama
 • Endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi (ERCP)

Yapılacak olan bu testler ile, doktorunuz sizlere sarılık teşhisini kolaylıkla koyacaktır.

Sarılık İçin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sarılık tedavisinde uygun tedavi seçeneklerini belirlemek için teşhisin konulması gerekmektedir.

Anemi kaynaklı sarılık kandaki demir miktarının artırılması ile tedavi edilebilir. Bunun için ise, demir takviyeleri alarak ya da demir açısından zengin besinler tüketerek tedavi edebilirsiniz.

Hepatit kaynaklı sarılık, anti-viral veya steroid ilaçlar ile tedavi edilebilmektedir.

Obstrüksiyon kaynaklı sarılık tıkanıklığı gidermek için ameliyat olmanız gerekmektedir.

Sarılık sağlık sorununu engellenmek ve önlemek mümkündür. Bunun için ise, yapmanız gereken bazı şeyler bulunmaktadır. Bu kapsamda hayat şeklinizi değiştirmeniz gerekmektedir. Bunun için ise yapmanız gerekenler kısaca aşağıda maddeler halinde sizlere verilmiştir.

 • Alkol tüketimini azaltmanız gerekmektedir.
 • Düzenli olarak egzersiz yapmanız gerekmektedir. Günde 30 dakika bile yapacak olduğunuz egzersiz sizlere yeterli olacaktır.
 • Yemek düzeninizde düzenlemeler yapmanız gerekmektedir. Bu kapsamda bazı diyetlerde uygulamanız gerekmektedir.

Sizlere yazımızda vermiş olduğumuz bu bilgiler kapsamında sizlerde sarılık hastalığı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Ancak sarılık evde yapacak olduğunuz tedaviler ile geçebilecek bir hastalık değildir. Bu yüzden sarılık belirtilere sahip iseniz, tıbbi bir yardım almanız gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Yusuf aydin dedi ki:

  Hus homelitik anemi bir sarilik hastaligimidir tedavisi nedir