Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sarılık Hastalığı

Sarılık hastalığı, diğer bilinen adıyla hepatit hastalığı, kanda meydana gelen bir değişim sonucu ortaya çıkan bir hastalık olarak gösterilebilir. Kanda bulunan bilirubin miktarının artması sonucu bireylerin cildinde bir değişim meydana gelir. Bu değişim sonucunda da bireyin cildinin belirgin bir şekilde sarı bir hal alması olayı sarılık hastalığını işaret eder. Bu durumun nedeni olarak da bireyin karaciğerinde meydana gelen iltihap gösterilebilir.

Sarılık hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır ve tehlike arz eder. Bulaşıcı olmasının yanı sıra alınan bazı zehirli içerikler nedeni ile de bireyin bağışıklık sistemlerinin bozulması nedeniyle de ortaya çıkabilir. İnsanların ciltlerinde ortaya çıkan sarılık durumu ise, sarılık hastalığının göstergesi olarak tek bir kanıt olamaz. Mesela bu duruma örnek vermek gerekirse, yeni doğan bebeklerinde cildinde bir sarılık ortaya çıkabilir. Bu durum bilinen ve bulaşıcı olan sarılık hastalığı gibi değildir. Buradaki durum, yeni doğan çocuklardaki, bebeğin ilk ayında kanında bulunan kırmızı kan hücreleri yani alyuvarların çok olması ve alyuvarların parçalanması sonucu olarak da bilirubin oranının artması ve bu yüzden de bebeğin cildinin sarı renge dönemsi durumudur. Bunun sebebi ise, annenin karaciğerinin doğum öncesinde bebeğin kanını temizlemesidir. Bebeğin doğumu sonrasında da bebeğin vücudunda bulunan bilirubinin vücuttan atılmamasıdır.

Hepatite yani sarılığa bazı virüslerde neden olabilir. Bu virüsler, A,B,C,D,E virüsleridir. Bunlardan A ve E gibi virüsler, bireyin dışkılaması sonucu dışarı atılabilen virüslerdendir. Bunların bulaşma nedenleri ise, bireylerin birbirleri ile olan temasları sırasında ya da temiz olmayan hijyensiz yiyeceklerin tüketilmesidir. B ve C virüsleri ise biraz önce bahsedilen virüslerden daha tehlikelidir. Bu virüsler kan yolu ile, bireylerin kullandığı aynı tıraş bıçakları ya da aynı diş fırçasının kullanılması, cinsel birleşme ya da anne karnında yani doğumdan önce bulaşabilen virüslerdir. Bu virüsler bir anda ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra belli bir zaman içinde yavaşça da ortaya çıkabilir.

Sarılık Tipleri Nelerdir?

1. Hemolitik Sarılık

Bu tür sarılık hastalığında, bireyin kanında bulunan ve sarılığa neden olan bilirubin üretimi, günlük üretimi 300 mg civarındadır. Bu  da sadece bireyin cildinin sarı renge dönmesine neden olur.

2. Tıkanma Sarılığı

Bu tür sarılık hastalığında da bilirubin üretimi değişmeyecektir. Ancak bu türde bireyin safrasında, safra yollarında bir tıkanıklık meydana gelir.

3. Hepatoselüler Sarılık

Bu tür sarılık en önemli sarılık tipidir. Bireyin fazla alkol tüketimi sonucunda karaciğerinin hasar alması ile bu tür sarılık meydana gelir.

Sarılık Nedenleri Nelerdir?

1. Çocuklarda Meydana Gelen Sarılık Nedenleri

Sarılık nedenleri kimlerde meydana geldiğine ve nasıl meydana geldiği gibi bilgilere göre değişiklik gösterebilir. Çocuklarda meydana gelen sarılık türünün nedenleri ise, bebeğin beslenmesini sağladığı anne sütü, safra kesesinde bir sorun olan biliyer atrezi, bireyin karaciğerindeki bilirubini işleyen enzimlerin azlığı sonucu meydana gelen gilbert sendromu, bireyin kanında bulunan alyuvarların kısa ömürlü oluşu, otoimmün hepatit, sıtma, yeni doğan bireylerde meydana gelen sarılık, karaciğerlerde meydana gelen viral hepatit gibi nedenler çocuklarda sarılığın oluşmasına yol açabilir.

2. Yetişkin Bireylerde Meydana Gelen Sarılık Nedenleri

Yetişkin bireylerde genelde bireyin karaciğerinden dolayı meydana gelen sorunlardan dolayı bir sarılık oluşur. Bu nedenlerden birkaçı ise, aşırı alkol kullanımı dolayısı ile meydana gelen siroz hastalığı, hepatit hastalıkları, karaciğere yeterli miktarlarda oksijen ve kan gitmemesi gibi durumlar yetişkinlerde sarılığa neden olan sorunlardır. Bunların dışında da bazı farklı durumlar yetişkinlerde sarılığın oluşmasına neden olur. Safra kesesindeki kanallarda meydana gelen tıkanıklık durumları, pankreas kanseri, alyuvarların kısa ömürlü oluşu gibi nedenler dolayısı ile de sarılık meydana gelir.

Sarılık Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Sarılık hastalığı, vücutta ilk önce ateşle kendini gösterir. Bunun yanı sıra vücutta meydana gelen kırıklık hissi takip eder. Sarılık genelde havaların kötü gitmesi sonucu meydana gelir ve salgın halini alır. Özellikle çocukların yakalandığı bir bulaşıcı hastalıktır. Sarılığın kuluçka süresi oldukça uzundur ve 10-40 gün arasında ortaya çıkar. Sarılığın nedeni olan kandaki bilirubin oranının artması sonucu bireyin gözündeki beyaz, bireyin cildinde sarı bir renk alır. Bu tür organların sarı renge dönmesi durumu, sarılık belirtisi olabileceği gibi başka bir hastalığında belirteci olabilir. Sarılık hastalığının bir diğer ismi ya da belirteci, karaciğerde meydana gelmiş olan bir iltihaplanma olabilmektedir. Sarılık hastalığının kesin net bir teşhisini yapmak oldukça zor bir işlemdir. Bu nedenle de birçok farklı laboratuvar testi yapılması gerekli ve tam olarak teşhisi koymayı bu yolla koymalıdırlar. Sarılık hastalığı sadece çocuklarda görülen bir hastalık değildir. Bu hastalık aynı zamanda yetişkin bireylerde de görülebilen bir hastalıktır. Sarılığın birçok farklı ve önem arz eden nedeni vardır. Ancak belirtileri türlü türlüdür.

  • Sarılık belirtileri hakkında en göze görünen, en göz önünde bulunan belirti, hastalığın ismini de veren sarı renkli vücutlar ve sarı renkli göz aklarıdır. Eğer bireyde meydana gelen sarılık ileri derecede bir hal almışsa, bu ciltte meydana gelen sarılık daha koyu bir hal alır ve kahverengi gibi bir renge döner.
  • Sarılık oluşmaya, görülmeye başladığı zamanlarda bireyin ağız içinde de sarı renk görülür.
  • Sarılık hastalığının belirtilerinden biri de, idrarın renginin giderek koyu bir hal alması ya da kahverengi bir idrara sahip olmak yatar.
  • Sarılık hastalığına sahip bireyin dışkısında da bir takım renk değişiklikleri meydana gelir. Bireyin dışkısı açık bir renk alır ve neredeyse bir kil rengini alır.
  • Sarılık belirtileri arasında bulantının yanı sıra kusma, bununla birlikte üşüme ve de nefes alış verişi yaparken zorlanma meydana gelir.
  • Sarılığın oluşmaya başladığı dönemde bireyde safra maddelerinin cilt altında toplanması sebebi sonucunda ciltte kaşıntıların ortaya çıktığı da bilinmektedir.

Sarılık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sarılığın tedavisi doktor kontrolünde gerçekleştirilmeli ve bireyde meydana gelen sarılığın hangi nedenlere bağlı olarak geliştiği bulunmalıdır. Buna bağlı olarak tanısı konulmalıdır.

1. Hemolitik Sarılık Tedavisi

Bireyin kanında bulunan alyuvarların hasar görmesi ve bunun sonucu olarak da safranın kana karışması sonucunda meydana gelen sarılık türüne bu isim verilmiştir. Kalıtsal bir özelliktedir.Hastalığın tedavisi ise, bireyin hemoliz nöbeti geçirdiği anda kan değişimi yoluyla kanının temizlenmesi olacaktır. Ayrıca bu sebeple büyüyen dalağın alınması da bir tedavi yöntemidir. Yapılacak cerrahi işlem sonucunda bireyin rahatlaması sağlanır. Böylece hastalığın azalması ve yok edilmesi sağlanır. Hastalığın ağır şekilde yaşanmadığı bireylerde cerrahi müdahaleye gerek duyulmayabilir. Bu kişilerin besin takviyesi ile, B12 vitamini, folik asit gibi takviyelerle desteklenmesi sonucu bireyler tedavi edilebilir.

2. Hepatik Sarılık Tedavisi

Bir virüsün neden olması sonucu bireyin karaciğeri hasar görmüşse, karaciğerin görevini yerine getirememesi sonucu bu hastalık yaşanabilir. Bu tür sarılığın en bilinenleri Hepatit B ve Hepatit C’dir. Bu hastalığın tedavisinde de ilaç tedavisi kullanılır. Karaciğerin durumu, ne tür ilaçların kullanılacağını gösterir ve tedavi uygulanır. Bu ilaçlar virüsün çoğalmasını engeller. Eğer hastalık ileri seviyelere ulaşmış ise, ilaçlar fayda sağlamaz ve bireyin bu ilaçları kullanmasına izin verilmez. Yan etkiler oluşabilir.

İlaçların kullanımı virüsleri etkisiz bir hale getirir. Bunun yanı sıra bir dizi diyet ve egzersizlerde hastalığın tedavisinde işe yarar.

3. Obstrüktif Sarılık Tedavisi

Safra kanallarında meydana gelen tıkanıklığın neden olduğu sarılık türüdür. Yetişkin bireylerde görülür. Safra kanalında bulunan taşlar, endoskopik tedavi ile ya da cerrahi işlem işe safranın alınması ile tedavi gerçekleştirilir. Kanallarda bulunan taşlar, balon yöntemi ile ince bağırsağa aktarılabilir. Eğer hasta da pankreas kanseri de var ve bu nedenle bu tür sarılık meydana geldiyse bireye cerrahi işlemin uygulanması zorunlu olacaktır. Doktor muayenesi ile ne tür bir tedavi gerçekleştirileceği kararlaştırılır.

4. Bebeklerde Görülen Yeni Doğan Sarılığının Tedavisi

Bu tür sarılıkta yeni doğan bebeklerde görülür. Bebekler doğduktan sonra meydana gelen bu hastalık 2 hafta içinde kendiliğinden kaybolur. Doktor ile takip edilir. Bilirubin seviyesinin yüksek olduğu bebekler yakından takip edilir. Fazla olan bu bilirubin oranı, bebeğin idrarı yoluyla dışarı atılır. Bebekte meydana gelen sulu dışkılama, deri döküntüleri gibi durumlar takip edilmelidir. Eğer hastalık anne sütünden dolayı meydana geliyorsa, anne sütüne birkaç gün ara verilir ve sarılığın tedavisi gerçekleştirilir. Bebeklerde erken müdahale ile ileride meydana gelebilecek olan sorunlar engellenebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.