Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sarımsağa Alerjim Var Nasıl Geçer?

Bağışıklık sistemimizin alerjen maddelere karşı göstermiş olduğu cevap herkes tarafından alerji olarak bilinir. Alerjik reaksiyonların nedenleri kişiden kişiye farklılıklar gösterse de belirtileri genelde aynı olur. Her yaşta ve herkeste görülebilen alerjinin saptanması, tanı konulması aşamasında oldukça önem arz eder. Ev tozları, mevsim geçişlerindeki polenler, giyilen kumaş tipleri ve gıda gibi birçok etken alerjiye sebep olabilir. İşte yazımızda sizlere gıda alerjilerinden biri olan sarımsak alerjisinden, belirtilerinden, nasıl tespit edildiğinden ve alerjinin nasıl geçeceğinden bahsettik.

Sarımsak Türk mutfağının vazgeçilmez yiyeceklerindendir. Yemeklerin lezzetine lezzet katan ve çoğu hastalığa da iyi gelen sarımsak, bu kadar faydalı bir yiyecek olmasına karşın fazla ve yanlış tüketildiği zamanlarda da her besin gibi zararı ya da alerjisi oluşabilir. Hemen hemen birçok gıda insanların vücut dirençlerine göre alerjik etki gösterebilir. Halk tarafından bilindiği üzere sarımsağın çoğu hastalığa, özellikle de kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiği, onarıcı ve antibiyotik etkisi verdiği bilinir. Fakat rahatsızlığı ve sarımsak alerjisi olanların ise faydasını bilmelerine rağmen sarımsaktan uzak durmaları gerekir.

Sarımsak Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Sarımsak alerjisi taze ya da pişmiş olarak tüketen kişilerin vücutlarında farklı belirti ve reaksiyonlar gösterebilir. Bundan dolayı sarımsak alerjisi olan insanlar sarımsağın tazesi, kurusu ve yemeklerinden uzak durmalıdır. Sarımsak alerjisinde belirtiler insan vücudunda hızlı ya da yavaş bir biçimde kendini gösterir. Çok farklı belirtileri olmasına karşın genelde aşağıdaki belirtileri gösterir;

  • İshal
  • Boğaz ağrısı
  • Baş ağrısı
  • Baş dönmesi
  • Nefes darlığı
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Ciltte kızarıklıklar, kabartılar ve kaşıntılar
  • Yorgunluk
  • Tansiyon düşmesi

Sarımsak Alerjisi Nasıl Tespit Edilir?

Alerji ve alerjiye neden olan maddenin tespit edilmesi aşamasında ilk olarak belirtilerin ilaçların yan etkisinden ya da gıda zehirlenmesinden olup olmadığı detaylı bir şekilde izlenir. Daha sonra etken maddenin alerjen etkiye yol açma olasılığının olup olmadığı araştırılır. Kişinin söz konusu maddeye ne kadar süre maruz kalmış olduğu gibi önemli detayların üzerinde durulur. En son alerji testi uygulanıp, alerjik durumun ve alerjiye sebep olan maddenin hakkında bilgi edinilir.

Sarımsak Alerjisi Nasıl Geçer?

Sarımsak alerjisi nasıl geçer sorumuza gelirsek, sarımsağa karşı alerjimiz olduğunu bilmemize rağmen yanlışlıkla sarımsak tüketmişsek ve alerji belirtileri bizi çok fazla rahatsız ediyorsa uzman bir doktora görünmekte fayda vardır. Uzman bir doktorun kontrolü altında olmadan kendi kendimize ilaç kullanmamız ve başladığımız tedaviyi kontrolsüz olarak sürdürmemiz doğru değildir. Bu şekilde yaparak yan etkilerin, yani alerji belirtilerinin görülme risklerini daha çok arttırırız.

Yapılan araştırmalara göre içinde kuersetin gibi konsantrasyonlu bileşiklerin olduğu yiyecekler sarımsak alerjisi gibi alerjilerin tedavisinde çok başarılı sonuçlar veriyor. Bu maddenin olduğu yiyecekler arasında elma, üzüm, kiraz gibi meyveler vardır. Çoğu meyve ve sebze içerisinde kuersetin maddesi bulunur. Alerjik reaksiyonları yavaşlatan bu bileşikleri içeren yiyeceklerin bol miktarda kullanılması tavsiye edilir. Aynı zamanda bunların yanında, bol miktarda C vitamini içeren gıdalar tüketilmesi de alerjinin geçmesini sağlayabilir.

Sarımsak Alerjisi İçin Alınacak Önlemler Nelerdir?

Sarımsak kimi zaman yalnız kimi zaman da çeşitli yemekler içinde kullanılabilen yararlı ve şifa deposu bir yiyecek olmasına karşın bu yiyecek bazı kişilerde alerjiye sebep olabilir. Sarımsak alerjisi için alınacak önlemler;

Alerjiye neden olan madde ilk seferde fark edilemeyebilir. Genelde zaman içinde anlaşılan alerjen maddelerden uzak durulması, kişilerde alerjik reaksiyonların oluşması ihtimalini düşürebilir. Vücutta birçok faydası olmasına rağmen sarımsak alerjisi söz konusu ise, sarımsak tüketmekten uzak durulmalıdır.

İçeriğinde az miktarlarda sarımsak olan gıda tüketimi ile bile ciltte kaşıntı, kızarma ve nefes darlığı gibi farklı semptomlar ile alerji kendini gösterebilir. Sarımsağa alerjisiniz var ve şayet kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız kesinlikle uzman bir doktora sormadan tüketmemeniz gerekir. Aynı zamanda, eğer tansiyon rahatsızlığı olanlar tüketirlerse bu kişilerde baş dönmesi ya da bayılma gibi sorunlara neden olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.