Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

SARIMSAĞIN FAYDALARI NELERDİR?

Ünlü Yunan hekim Hipokrat, tedavileri sırasında sarımsağı ilaç olarak kullanılmış. Modern bilimin gelişmesi ile birlikte sarımsağın sağlığa olan etkileri bir kez daha onaylanmıştır. Sarımsak tüm Dünya çağında binlerce yıl önce kullanılmaya başlanmıştır. Genellikle yemeklere tat verici olarak kullanılsa da, sarımsağın tarihçesi binlerce yıl öncesinde ilk kez tedavi amaçlı kullanılmasıdır. Yemeklere lezzet katar, piş olarak ve taze bir şekilde tüketilebilir. Sarımsak doğal bir antibiyotiktir ve sağlığa olan faydaları inanılmaz derecededir.

Bu faydalardan bahsedeceğiz ancak genel itibari ile üzerinde duracak olursak. Tedavi amaçlı sarımsağın özellikleri arasında akciğer kanserini ve beyin kanserini önlemek, potansiyel güçlü bir antibiyotik etkisi, kalp koruması, yüksek kolesterolü ve yüksek kan basıncını düşürmesi, prostat kanseri riskini azaltması, alkol kaynaklı karaciğerde meydana gelen hasarı engellemesi ve soğuk algınlığına iyi gelmesi yani doğal bir antibiyotik olması sarımsağın tedavi edici özelliklerinden sadece bir kaçıdır.

Şimdi sırasıyla sarımsağın faydalarından bahsedip hemen ardından sarımsağın fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek yan etkilere değinip, son olarak da sarımsağa ait bir besin tablosunu siz değerli okurlarımız ile paylaşıp yazımızı noktalayacağız.

1.Kanser

kanser021

Sarımsağın faydaları arasında kanser hastalığı riskini azaltması da yer almaktadır. Ayrıca vücut direncini de arttırdığı için kanser hastalarının bu hastalık ile başa çıkmalarını da kolaylaştırmaktadır. Öncelikle kanser hastalığının nasıl meydana geldiğinden bahsedelim. Vücudumuzda serbest radikal isimli birtakım zararlı maddeler bulunmaktadır. Bunlar bir süre sonra çevresel, yaşsal ve besinsel yollar ile bir etkileşim haline gelirler ve kontrolsüz bir şekilde büyümeye başlarlar. Bu büyüme sonucunda ilk başta tümörler meydana gelir. İyi huylu ve kötü huylu olanları vardır. Adlarından da anlaşılacağı üzere iyi huylu olanların pek bir zararı yoktur. Ancak kötü huylu olanlar kansere sebep olurlar. Bu serbest radikalleri durdurmak için koruyucu özelliği ile sarımsağa ihtiyaç duyacaksınız.

Akciğer kanseri riskini azaltmak için haftada en az 2 kez çiğ sarımsak yemeniz gerekmektedir. Bu düzene uyan kişilerin, uymayanlara göre akciğer kanserine yakalanma şanslarının yüzde 44 daha az olduğu araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

Beyin kanseri üzerinde sarımsağın etkilerinden bahsedecek olursak. Gliblastomalarda bulunan ölümcül bir beyin tümörünün hücrelerini öldürmede en etkili silahlardan biri de sarımsakta yer alan organo-kükürt bileşikleridir.

Prostat kanseri üzerine yapılan araştırmalara göre sebze ve benzeri doğal gıdaların tüketiminin bu kanser türünün etkilerini azalttığı ortaya çıkmıştır. Buna örnek olarak da sarımsak verilebilir.

2.Antibiyotik

126927

Halk arasında sarımsağın güçlü bir antibiyotik olduğu bilinmektedir. Sarımsakta yer alan dialil sülfit bileşiklerinin, campylobacter bakteriler ile savaşmada en iyi 2 antibiyotikten daha etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Campylobacter bakterileri gen itibari ile bağırsak enfeksiyonlarının en büyük sebeplerini meydana getirmektedir. Ayrıca sarımsak soğuk algınlığı için ideal bir antibiyotiktir. Grip olan hastalara sarımsak yedirilerek iyileşme aralıkları gözlenmiştir. Buna göre hastalık esnasında düzenli olarak sarımsak tüketenlerin, tüketmeyenlere göre yüzde 63 gibi yüksek bir miktarda iyileşme oranları daha fazladır. 1.5 ile 5 gün arasındaki kişiler arasında düzenlenen bir kontrol grubunda ise gribin etkilerinin yüzde 70 daha fazla azaldığı ortaya çıkmıştır.

3.Kalp

o-INSOMNIA-HEART-FAILURE-facebook

Emory Üniversitesi Tıp Fakültesinde keşfedilen dialil trisülfür yani sarımsak yağı bileşiğinin etkileri arasında kalp ameliyatı sırasında kalbi korumak ve kalp krizi sonrası yardım amaçlı hayati önemi olan etkileri olduğu ortaya çıkmıştır. Hidrojen disülfid gazı da kalbi hasarları karşı korur. Ancak bu uçucu gazı tedavi amaçlı kullanmak zordur. Bu gazın kullanılmasının zor olması sebebi ile araştırmacılar, dialil trisülfür yani sarımsak yağını keşfetmişler ve bunu kullanmaya başlamışlardır. İlk olarak fareler üzerinde denenen verilere göre sarımsak yağı kullanımı kalp krizi sonrası tedavide iyileşmeyi yüzde 61 oranında arttırdığı ortaya çıkmıştır. Bir başka araştırmaya göre sarımsak yağının diyabet hastalığına karşı da etkili olduğu bilinmektedir. Sonuç olarak sarımsak yağı, diyabet nedeni ile kalpte meydana gelebilecek hasarları önlemektedir.

4.Kolesterol ve Kan Basıncı

Risk-Factors-For-Heart-Disease-High-Blood-Pressure-700x395

Ankara Üniversitesinde 23 kişi üzerinde bir deney yapılmıştır. Bu deney sarımsak ekstratının, kan yağ profilinde etkileri üzerinedir. Bu hastaların 13’ü ayrıca yüksek kan basıncına sahiptir. Bu kişiler 2 gruba ayrıldı. Bunlar yüksek kolesterol normotansif grup ve yüksek kolesterol hipertansif gruptur. Bu hastalara 4 ay boyunca düzenli olarak sarımsak özü takviyeleri verildi. Kan yağ parametreleri dışında, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarındaki gelişmeler de kontrol edildi. 4 ayın sonucunda sarımsak özü alanların kan yağ profil seviyeleri gelişti, kan antioksidan potansiyeli güçlendi, sistolik ve diyastolik kan basınçlarında da azalma meydana geldi. Kısacası hipertansiyon hastası olanların kan basıncı ve yüksek kolesterol değerleri azalmakta olduğu ortaya çıkmıştır. Böylece bir kez daha sarımsak tüketmenin kalp sağlığı üzerinde olan etkisini anlamış olduk.

5.Karaciğer

fat-saves-liver-cancer1

Uzun süreli alkol tüketenlerin etanol yani alkol kaynaklı karaciğer hasarları meydana gelmektedir. Dialil disülfür sarımsak türevli bir organ-sülfür bileşiğidir. Bu da alkolün meydana getirdiği oksidatif etkileri ortadan kaldırmaktadır. Böylece sarımsak tüketerek alkolün karaciğere verdiği hasarı engelleyebilir ve daha sağlıklı bir karaciğere sahip olabilirsiniz.

6.Saç

hair-style-1

Sarımsağın içerisinde saçın da meydana geldiği keratin bileşikleri bulunmaktadır. Keratin bir çeşit proteindir. Sonuç olarak sarımsak tüketiminde saç uzama hızının arttığı ve saç dökülmelerinde belirgin bir azalma olduğu görülmüştür. Sarımsak jeli ise saç çıkarıcı ve kellik önleyici bir etki ile kullanılmaktadır.

7.Kemik

ll

Sarımsak gibi alkalize sebzeler çinko, B6 vitamini, manganez, ve C vitamini içermektedir. Bu maddeler kalsiyum absorbsiyonunu yani emilim hızını arttırdığı için daha sağlam ve güçlü kemiklere sahip olmanızı sağlamaktadır. Sarımsak tüketerek daha güçlü bir kemik sistemine sahip olabilirsiniz.

Genel olarak sarımsağın en faydalı olduğu durumlardan bahsettik. Şimdi de az miktarda faydalı etkilerinin olduğu durumlardan bahsetmek istiyorum. Rahimde iken bebeklerin kilo almalarına yardımcı olmak, öksürük ve tıkanıklıklarda bağışıklık sistemini güçlendirerek yardımcı olmak, yüksek iyot seviyesi ile hipertiroid tedavisinde etkili olmak, içerdiği B6 vitamini ile de enerji vermek ve daha neşeli bireyler haline gelmemizde etkilidir.

Sarımsağın faydalarından bahsettikten sonra fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek yan etkilerden bahsedip, besin değerleri tablosunu siz okurlarımız ile paylaşıp yazımızı noktalayacağız.

Fazla Sarımsak Yemenin Bir Zararı Var Mıdır?

Ağız yolu ile tüketilen sarımsağın genel itibari ile herhangi bir yan etkisi yada sağlığa zararı yoktur. Ancak yan etkileri arasında ağız kokusu yer almaktadır. Kötü bir koku hissi vermektedir. Ayrıca alerjik reaksiyonlardan şüphelenen kişilerin derhal sarımsak yemeye ara vermeleri ve doktorlarına gözükmeleri tavsiye edilmektedir. Doktor ile görüşmeden herhangi bir sarımsak takviyesinde bulunmamak gerekmektedir. Ek olarak boğazda ve ağızda yanmalara, mide bulantısı, gaz ve kusmaya da sebep olabilir. Sarımsağın bilinen yan etkileri az önce bahsettiğimiz gibidir.

Son olarak besin değerleri tablomuzu paylaşacağız. Umarız vermiş olduğumuz bilgiler doğrultusunda sarımsak hakkında daha detaylı bir bilgi birikimine sahip olabilir ve sarımsağın önemini daha iyi anlayabilirsiniz.

Sarımsağın Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g

 • Kalori (kcal) 148
 • Toplam yağ 0,5 g
 • Kolesterol 0 mg
 • Sodyum 17 mg
 • Potasyum 401 mg
 • Karbonhidrat 33 g
 • Diyet lifi 2,1 g
 • Şeker 1 g
 • Protein 6 g
 • A vitamini 9 IU
 • C vitamini 31,2 mg
 • Kalsiyum 181 mg
 • Demir 1,7 mg
 • D vitamini 0 IU
 • Piridoksin 1,2 mg
 • B12 vitamini 0 µg
 • Magnezyum 25 mg

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.