Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sarımsak İle Sivilce Tedavisi

Sivilce ergenlik dönemi ile başlayan ve daha sonra bazı durumlarda ortaya çıkan bir cilt sorunu. Sivilce genel olarak cildin hormon dengesine bağlı olarak, cildin çok fazla yağ üretmesi ve yağın gözenekleri tıkaması sonucunda ortaya çıkar. Cilt yapısında eğer çok fazla yağ biriktiği zaman, küçük sivilceler daha büyük aknelere dönüşür. Cildin daha çok sivilceye duyarlı olması ya da sivilcelerin düzenli olarak temizlenmemesi sonucunda enfeksiyona neden olabilir. Sarımsak sivilce oluşumuna bağlı olarak cildi bakterilerden arındırmak ve uzun süre sivilce oluşumunu engellemek için kullanılan bir besin. Sarımsağı direkt olarak cilt yüzeyine uygulayabileceğiniz gibi aynı zamanda içerisine farklı malzemeler ilave ederek, cildinize sürebilirsiniz. Bu sayede cilt yüzeyi daha güçlü ve korumalı bir yapıya sahip olur.

Sarımsağın Faydaları

Sarımsağın içerisinde yer alan alisinin maddesi cilt üzerinde büyük yarar sağlar. Mesela yaşlanmayı geciktirir, sivilce oluşumunu önler ve cildi bakterilerden temizler. Aynı zamanda sarımsak cilde iyi gelen antioksidan seviyesinin artmasına yardımcı olur. Sarımsakta bulunan sülfür sayesinde enfeksiyonu önler ve cilt yüzeyinde meydana gelen iltihabı azaltır. Sarımsak aynı zamanda cildin yaşlılığa bağlı olarak cilt yüzeyinde meydana gelen deformasyonun azalmasına yardımcı olur. İlerleyen yaşa bağlı olarak cilt yüzeyinde kırışıklık, sarkma ve cildin elastikliğini kaybetmesi gibi deformasyon oluşur. Tüm bu sorunların belirginliğini azaltmak ve hafifletmek için sarımsak kullanabilirsiniz.

Sarımsağın içerisinde yer alan antioksidan ile serbest radikallerin ciltte oluşumunu azaltır. Bu sayede cildin daha sıkı ve genç kalmasına yardımcı olur. Sarımsak aynı zamanda cilt yüzeyinde yer alan bakterilerin oluşumunu önler ve cildin temiz kalmasına yardımcı olur. Temiz olan cilt yüzeyinde uzun süre sivilce meydana gelmez. Böylece cilt yüzeyi uzun süre sivilceden arınır.

Sarımsak İle Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sarımsak hem güçlü kokusu hem de tadıyla doğal bir antibiyotik özelliğine sahip. Sarımsağın içerisinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde cilt yüzeyinde etkili bir koruma sağlar. Bu nedenle cilt sorunları için çok sık bir şekilde kullanılır. Sarımsakla birçok farklı malzemelere sahip cilt maskesi yapabilirsiniz. Sivilce tedavisi için yapacağınız sarımsak içeriğine sahip olan maskeler ise,

1. Sarımsak ve Beyaz Sirke Maskesi

Sivilce Tedavisi

Sarımsakla yapacağınız maskeler sivilce sorununu tedavi eder hem de uzun süre oluşumunu engeller. Sarımsak maskesi için ihtiyaç duyduğumuz malzemeler ise, 3 yemek kaşığı sarımsak suyu ve 3 yemek kaşığı beyaz sirke. Tüm malzemeleri bir kabın içerisine alın ve bir pamuk yardımıyla cilt yüzeyinde yer alan sivilcelerin üzerine sürün. Bu şekilde 10 dakika boyunca cildinizde bekletin. Bu süre sonunda cildinizi suyla temizleyin. Sarımsak maskesini düzenli olarak her hafta 2 ya da 3 kere yapabilirsiniz. Düzenli olarak uyguladığınız zaman sivilcelerin azalmasına yardımcı olur.

2. Sarımsak ve Yoğurt Maskesi

Sivilce Tedavisi

Herkesin en büyük sorunu olan sivilcelerin cilt yüzeyindeki varlığına son vermek için, sarımsak maskesi yapabilirsiniz. Sarımsak maskesi için gerekli olan malzemeler ise 3 tane sarımsak, 2 yemek kaşığı yoğurt ve yarım yemek kaşığı bal. İlk olarak sarımsakları bir kabın içerisinde ezin ve içerisine yoğurt ve balı ilave edin. İyice karıştırdıktan sonra cildinize bir pamuk yardımıyla sivilcelerin üzerine sürün. Cildinizde sarımsak maskesini 20 dakika boyunca bekletin. 20 dakika sonunda cildinizi yıkayabilirsiniz. Sarımsak maskesini hazırlarken sarımsak yerine, sarımsak yağı ya da tozunu da kullanabilirsiniz. Ancak kullanım oranına dikkat edin. 2-3 damladan daha fazla sarımsak yağı kullanmayın. Sarımsak maskesini düzenli bir şekilde haftada 2 ya da 3 kere cildinize uygulayabilirsiniz. Düzenli bir şekilde cildinize uyguladıktan sonra sivilce sorunu doğal bir şekilde iyileşir.

3. Sarımsak ve Yulaf Ezmesi Maskesi

Sivilce Tedavisi

Yulaf ezmeli sarımsak maskesi ile sivilceleri yok etmek için ihtiyacımız olan malzemeler, 3 diş sarımsak, 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 2 damla çay ağacı yağı ve yarım yemek kaşığı limon suyu. İlk olarak küçük bir kabın içerisine sarımsakları alın ve ezin. Daha sonra içerisinde diğer tüm malzemeleri ilave ederek, karıştırın. Daha sonra cildinize bir pamuk yardımıyla özellikle sivilcelerin daha yoğun olduğu kısma sarımsak maskesini sürün. Yaklaşık olarak 5 dakika cildinizde bekletin ve bu süre sonunda cildinizi ılık su ile durulayın. Sarımsak maskesini düzenli bir şekilde her hafta 2 ya da 3 kere cildinize uygulayabilirsiniz. Bu sayede cilt yüzeyinde birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkan sivilcelerin iyileşmesini sağlar.

4. Sarımsak ve Domates Maskesi

Sivilce Tedavisi

Domatesili sarımsak maskesi için ihtiyacımız olan malzemeler, yarım domates ve 3-4 parça sarımsak. İlk olarak sarımsakların kabuklarını soyun ve bir kap içerisinde sarımsakları ezin. Daha sonra sarımsakların içerisine rendelenmiş domatesi ilave edin. Tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan cildinize bir pamuk yardımıyla sürün. Sivilcelerin daha çok olduğu yerlere sarımsak maskesini uygulayın. Sarımsak maskesini cildinizde 20 dakika boyunca bekletin ve bu süre sonunda cildinizi bol suyla yıkayın. Sarımsak maskesini düzenli olarak her hafta 2 ya da 3 kere uygulayabilirsiniz. Düzenli bir kullanım sonucunda cildinizde meydana gelen sivilceleri yok eder.

5. Sarımsak ve Karbonat Maskesi

Sivilce Tedavisi

Karbonatlı sarımsak maskesi için gerekli olan malzemeler ise, 2 diş sarımsak ve 1 yemek kaşığı karbonat. İlk olarak sarımsakları bir kabın içerisinde ezin ve daha sonra içerisine karbonatı ilave edin. Tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra cildinize uygulayın. Sarımsak maskesini cildinizde 10 dakika boyunca bekletin. Bu süre sonunda ise cildinizi soğuk suyla yıkayın. Sarımsak maskesi sayesinde cildinizde meydana gelen sivilcelere kalıcı bir çözüm sağlarsınız. Aynı zamanda cildinizde uzun süreli sivilce oluşumunu önler.

Sarımsak Maskesi Nasıl Kullanılır?

Sarımsak maskesini kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Sarımsak bazı insanların vücut yapısına alerjin bir madde etkisi oluşturabilir. Bunu tespit etmek için hazırladığınız sarımsak maskesinin bir parçasını cildinizin küçük bir alanına sürün ve 15-20 dakika kadar bekletin. Eğer bu sürenin sonunda cildinizde kızarıklık, kaşıntı ya da şişme gibi reaksiyonlar ortaya çıkarsa sarımsak maskesini kullanmayın. Cilt yüzeyinde herhangi bir değişim yoksa rahatlıkla sarımsak maskesini cildinize uygulayabilirsiniz. Sarımsak maskesinden büyük oranda fayda elde etmek için düzenli olarak her hafta 2 ya da 3 kere cildinize uygulamanız gerekir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.