Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

SARIMSAK YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Sarımsak yağı, sarımsakların yüksek ısıda pişirildikten sonra, soğutulup preslenmesi ile elde edilen bir yağ türüdür. Hazır alabileceğiniz gibi evde de yapılabilen sarımsak yağı, salataların içinde, sebze yemeklerinde ya da et yemeklerinin içinde kullanılabilmektedir. Sarımsak yağı, bölgesel olarak haricen de kullanılmaktadır. Antibakteriyal özelliği olan sarımsak yağı, aynı zamanda anti-mantar ve anti-viral özellik göstermektedir.

Sarımsak yağı, sarımsak ile aynı besin değerlerine sahip olabilmektedir. Yani bu durumda sarımsak yağı, karbonhidrat, yağ, protein, B6 vitamini, C vitamini, manganez ve fosfor minerali içermektedir.

Daha çok kozmetik amaçlı kullanılan sarımsak yağının, sağlığa olumlu  etkileri bulunmaktadır.

Sarımsak Yağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Sarımsak yağı, haricen kullanıldığında, özellikle saçlar için çok faydalıdır. Saçlara uygulanan sarımsak yağı, kepek oluşumunu önler ve saçları besler, dökülen saçların yerine yenisinin çıkmasını sağlar. Diş sağlığını da koruyan sarımsak yağı, akne oluşumu önler, cilde besler ve ışıltı verir. Sarımsak yağı, kulak için haricen kullanıldığında, kulak enfeksiyonlarının önüne geçer.

Sarımsak yağı aynı zamanda yenilebilir olduğundan, yenilmesi halinde de sağlığa bazı faydaları vardır. Sarımsak yağı, enfeksiyon ile mücadele eder, kalp sağlığını korur, kolestrolü dengeler, kardiovaskuler hastalıklara karşı korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

1.Kepek

Dandruff

Sarımsak yağı, saçlarda oluşan kepeğin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Kapsül şeklinde ya da sarımsak yağı şeklinde, saç üzerine uygulanan sarımsak yağı, kepek oluşumunu engeller ve saç derisinde oluşan pullanmayı giderir. Sarımsak yağı, saç derisindeki kaşıntıyı giderir ve kurumuş olan saç derisini nemlendirir.

2.Anti-Enfeksiyon

virus-645x250

Sarımsak yağı, enfeksiyon, bakteri ve mantarlar ile mücadele eder. Çünkü sarımsak yağı içeriğinde, anti-mantar, anti-bakteriyal ilaç özelliklerini bulundurmaktadır. Sarımsak yağı, patojenik enfeksiyonlar ve mantar enfeksiyonları riskini azaltır.

3.Diş Ağrısı

toothache

Bir pamuk üzerine damlatılan birkaç damla sarımsak yağı, ağrıyan diş üzerine 10 dakika süre ile konulursa, diş ağrısını yarım saat ya da bir saat içerisinde dindirecektir. Bu işlem günde, 2 ya da 3 defa tekrarlandığında, diş ağrısı büyük oranda hafifleyecektir.

4.Kalp Sağlığı

WOMEN_HEART_HEALTH

Sarımsak yağı, tansiyonu düşürmeye yardımcıdır ve tansiyon üzerinde etkili bir besin kaynağıdır. Sarımsak yağı, tıkanmış olan kan damarlarındaki tıkanıklığın yoğunluğunu giderir ve arter sağlığını korur. Felç riskini azaltan sarımsak yağı, kandaki şeker seviyesini düşürmeye yardımcı olur.

5.Kolesterol

high-cholesterol

Sarımsak yağı, kandaki kötü kolestrol düzeyinin düşürülmesine yardımcı olur ve kandaki trigliserid seviyesinin düşürülmesini destekler. Kanda kötü kolestrol yani LDL ve trigliserid seviyesinin artması, sağlığı olumsuz yönde etkilemektedir.

6.Kardiovaskuler Hastalıklar

cardiovascular-technologist-and-technician-job-description

Sarımsak yağı, kandaki kötü kolesterol seviyesini ve trigliserid düzeyini azalttığı için, kalp hastalıkları riskini de azaltmaktadır. Sarımsak yağı, dolayısı ile tüm beden sağlığını korumaktadır.

7.Saç Sağlığı

woman-with-beautiful-hair

Sarımsak yağı, saç dokusunu besleyen ve büyümesini sağlayan birtakım besin değerleri içermektedir. Bundan dolayı sarımsak yağı, saç derisi hastalıklarına karşı koruyucu etki göstermektedir. Sülfür bakımından zengin olan sarımsak yağı, vitamin E, vitamin C, vitamin B1 ve vitamin B6 gibi saç ve saç köklerini besleyen bileşenler içermektedir. Sarımsak yağında bulunan bu besin maddeleri, saçları güçlendirir, saçların kırılmasını ve dökülmesini önler. Kokusu çok ağır olsa da sarımsak yağının saç üzerinde inanılmaz etkileri bulunmaktadır.

Sarımsak yağı, saç köklerindeki kan dolaşımı döngüsünü desteklediği için, hem saçları güçlendirir hem de yeni saçların oluşmasını sağlar. Geceden masaj şeklinde saçlara uygulanan sarımsak yağı, sabaha kadar bekletilip yıkandığında daha olumlu sonuçlar verecektir.

8.Cilt Sağlığı

5-bi-kip-cho-da-mặt-dep-quanh-nam-

Sarımsak yağı, cildi mantar enfeksiyonlarından, siğillerden ve nasır oluşumlarından korumaktadır. Sarımsak yağı, aynı zamanda, kasıklarda oluşan ve mantarların sebep olduğu kaşıntıların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Sarımsak yağı, saç kıran adı ile bilinen mantar enfeksiyonu tedavi eder ve ayak mantarını iyileştirmeye yardımcı olur.

9.Kanser

Laboratory1

Sarımsak yağı, alil sülfür adı verilen, bir tür doymamış hidrokarbon radikal içermektedir. Alil sülfür, kanser hücrelerinin büyüyüp gelişmesini ve çoğalmasını durdurmakta oldukça etkilidir. Sarımsak yağı içermiş olduğu alil sülfür sayesinde, pankreas kanseri, yemek borusu kanseri, meme kanser, prostat kanseri, kolon kanseri ve mide kanseri riskini azaltır ve tedavi sürecini destekler.

10.Kulak Enfeksiyonu

Doctor Examining Young Girl

Kulak enfeksiyonlarına sebep olan virüsler, ağrı, sinir bozukluğu ve sıkıntı gibi problemlere yol açabilmektedir. Kulak iltihaplarını gidermenin ya da hafifletmenin bir yolu ise, evde yapılmış sarımsak yağını ılık bir şekilde kullanmak olacaktır. Antiseptik, antiviral ve antibakteriyal özellikleri olan sarımsak yağı, kulak enfeksiyonlarının tedavisinde oldukça etkilidir.

11.Bağışıklık Sistemi

Group of happy child on beach who have fun and play games

Sarımsak yağı, kanser hücrelerinin vücuda yayılmasını önlediği için aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlü kalmasına da yardımcı olmaktadır. Sarımsak yağı, vücutta toksin özelliği olan civa birikmesini önlemektedir. Aynı zamanda sarımsak yağı, hemofili hastalığının tedavi sürecini desteklemektedir.

12.Akne

Acne-Treatment

Akne ve sivilcelerden usanmış olanlar için ideal bir maske olan sarımsak yağı maskesi, özel masaj çamuru ile karıştırılarak cilde uygulandığında, sivilce, akne yara izi ve diğer yara izlerini iyileştirici etki gösterecektir.

Fazla Miktarda Sarımsak Yağı Kullanmanın Bir Zararı Olabilir Mi?

 • Şimdiye kadar bilinen herhangi bir yan etkisi olmayan sarımsak yağının, yine de doktora danışılarak kullanılmasında fayda olacaktır.
 • Bazı hassas bünyeye sahip kişilerde alerjik etkiler görülmesine sebep olan sarımsak yağı; çok fazla miktarda tüketildiğinde, nefes almada zorluk çekme, yüzde şişkinlik, dudak, dil ve boğazda şişkinlik şeklinde bazı alerjik belirtilerin oluşmasına yol açabilir.
 • Eğer, sarımsak yağı kullanıldığında (haricen ya da ağız yolu ile) şu problemler yaşanıyorsa, sarımsak yağı kullanımını acil bir şekilde durdurmak gereklidir; Ciltte kızarıklık, şişkinlik ya da kabarma gözleniyorsa, ciltte basit morarmalar ve kanamalar ya da burun kanaması ve diş eti kanaması gözleniyorsa, mide yanması, dudaklarda ve boğazda yanma hissi yaşanıyorsa, nefes almakta zorluk yaşanıyorsa, bulantı, kusma, ishal ve gaz problemleri yaşanıyorsa, diğer yandan, fazla ya da az miktarda olsun, sarımsak yağı tüketmek vücutta ağır bir koku oluşmasına sebep olacaktır.
 • Bunların dışında, herhangi bir ilaç kullanımı söz konusu ise, sarımsak yağı kullanılmadan önce, doktora danışılmasında fayda olacaktır.

Besin Değerleri

30 gram sarımsak yağı için besin değerleri şu şekildedir;

Günlük değer (%)

 • Kalori:  220
 • Toplam yağ:  24g                                       % 37
 • Doymuş yağ:  3 g                                       % 15
 • Kolestrol: 0 mg                                           % 0
 • Sodyum: 0 mg                                            % 0
 • Toplam karbonhidrat: 0 g                        % 0
 • Lif: 0 g
 • Şeker: 0 g
 • Protein: 0 g


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yemeklerden sonra evde pratik tatlı tarifleri için harika kaynak!
yeni sunucu.