Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sedef Hastalığı İçin Doğal Tedaviler

En sık karşılaşılan cilt hastalıklarından biri olan sedef hastalığı, kaşıntı, cilt döküntüsü ve kızarıklık şeklinde ortaya çıkar. Bulaşıcı ve kronik olmayan bir cilt rahatsızlığıdır. Ciltte ortaya çıkan döküntü genel olarak kırmızı renkli ve pullanma şeklinde olur. Sedef hastalığı, genel olarak vücutta dirsek, diz, kafa derisi ya da tırnaklarda ortaya çıkar. Cilt yapısında yer alan hücrelerin, daha hızlı olgunlaşmasıyla birlikte sedef hastalığının belirtileri ortaya çıkar. Hızlı bir şekilde gelişen cilt hücreleri hemen deriden atılamaz. Bu durum da kalın ve kabarık cilt döküntülerin ciltte birikmesine sebep olur.

Sedef Hastalığı İçin Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sedef hastalığı önemli cilt rahatsızlıkları sırasında ilk sırada yer alır. Sedef hastalığının belirtilerini azaltmak için evde bitkisel tedavi yöntemleri uygulayabilirsiniz.

1. Karbonat

Doğal Tedaviler

Sedef hastalığıyla oluşan kaşıntıları azaltmak için karbonatla doğal bir tedavi yöntemi uygulayabilirsiniz. Bunun için 1 su bardağı suyun içerisine 1 tatlı kaşığı karbonat dökün ve iyice karıştırın. Daha sonra karışımın içerisine bir bez ya da pamuk batırın. Pamuğu direkt sedef hastalığı olan bölgeye sürün. Bu işlemi birkaç kere tekrarlayabilirsiniz. Düzenli olarak haftada 3 ya da 4 kere uyguladığınız zaman, sedef hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan kaşıntı azalır.

2. Hindistan Cevizi Yağı

Doğal Tedaviler

Hindistan cevizi yağı, sedef hastalığında kullandığı zaman doğal bir tedavi rolü üstlenir. Hindistan cevizi yağını cildinize uygulamak için, 2 yemek kaşığı hindistan cevizini bir kabın içerisine alın ve eriyinceye kadar bekleyin. Hindistan cevizi yağı eridikten sonra elinizde sedef hastalığı olan kısma direkt olarak uygulayın. Hem tedavi edici hem de nemlendirici özelliği bulunur. Bu nedenle cildinizi temizlemenize gerek kalmaz. Günde 3 kere bu uygulamayı düzenli bir şekilde yaptıktan sonra, sedef hastalığına ait olan belirtiler azalır.

3. Vazelin

Doğal Tedaviler

Sedef hastalığı daha çok kuru olan ciltlerde ortaya çıkar. Bu nedenle sedef hastalığına bağlı olarak ciltte meydana gelen yaraların oluşumunu hafifletmenin en iyi yolu cildi sürekli nemli tutmak. Bunun için cildinizi yoğun bir şekilde nemlendirici özelliği olan malzemeler kullanmanız gerekir. Vazelin cildi sürekli nemli tutar ve bu nedenle sedef hastalığında kullanılır. Vazelinden bir parça alın ve direkt olarak sedef hastalığı olan kısma uygulayın. Duştan sonra ya da gün içerisinde sürekli olarak nemlendirin. Düzenli bir şekilde cildinizi vazelinle nemlendirdiğiniz zaman, sedef hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan belirtiler en aza iner.

4. Güneş Işığı

Doğal Tedaviler

Birçok cilt rahatsızlığı vücutta eksik olan D vitamini nedeniyle ortaya çıkar. Bunu engellemek ve D vitaminini normal bir değere ulaşmasını sağlamak için günün belirli saatlerinde özellikle sedef hastalığı olan kısmı güneşlendirin. Sedef hastalığından kurtulmanın en doğal yolu daha fazla güneş ışığı almak. Ancak güneş ışınlarının etkili olduğu 10:00 ve 16:00 saatleri arasında çok fazla güneşe maruz kalmayın. Düzenli olarak her gün güneş ışını aldığınız zaman bir süre sonra sedef hastalığı azalır.

5. Sarı Papatya Çayı Kompresi

Doğal Tedaviler

Papatya içeriğinde yer alan bazı maddeler sayesinde, sedef hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan cilt iltihaplanması azalır. Aynı zamanda cilt yüzeyinde sedef hastalığının yayılmasını ve büyümesini önler. Sarı papatya çayı banyosunu, kaşıntı ve ağrılar için uygulayabilirsiniz. Bunun için papatya poşet çaylarından 5 poşet alın. 1 litre kaynamış olan suyun içerisine atın. Bir süre birlikte kaynatın. İyice kaynadıktan sonra papatya çayının biraz ılık kıvama gelmesi için bekleyin. Papatya çayı ılık bir kıvama gelince bir kabın içerisine alın ve içerisine bir pamuk batırın. Sedef hastalığının olduğu kısma 20 dakika boyunca uygulayın. Sarı papatya çayı kompresini her hafta düzenli olarak 3 ya da 4 kere yapabilirsiniz.

6. Zerdeçal

Doğal Tedaviler

Sedef hastalığının tedavisinde de zerdeçal kullanılır. Zerdeçal hap olarak alınabilir. Cildinize sürmek isterseniz, 1 tatlı kaşığı bal ile 1 tatlı kaşığı zerdeçalı karıştırın. Cildinize sürün ve 10 dakika boyunca bekletin. Daha sonra cildinizi iyice temizleyin. Bu karışımı haftada 3 ya da 4 kere uygulayabilirsiniz. Sedef hastalığına bağlı olarak oluşan belirtileri azaltır.

7. Çay Ağacı Yağı

Doğal Tedaviler

Çay ağacı yağı, daha çok Avustralya’ya özgü bitkilerin yapraklarından elde edilir ve aynı zamanda birçok cilt hastalığının tedavisinde kullanılır. Çay ağacının antiseptik özelliği sayesinde cilde kolay bir şekilde uygulanır. Sedef hastalığı eğer saç derisindeyse, şampuanın içerisine biraz çay ağacı yağı ilave ederek, bu şekilde saçınızı yıkayabilirsiniz. Bu sayede saç derisinde ortaya çıkan sedef hastalığını azaltabilirsiniz. Bazı insanların çay ağacı yağına karşı alerjisi olabilir, bu nedenle dikkatli bir kullanım gerektirir. Eğer sedef hastalığı cildinizdeyse, bir pamuk yardımıyla çay ağacı yağını cildinize sürebilirsiniz. Bu uygulamayı her hafta, cildinizin kuruduğu zamanlarda yapabilirsiniz.

8. Elma Sirkesi

Doğal Tedaviler

Sedef hastalığında ciltte ortaya çıkan kaşınmaları azaltmak için elma sirkesini cildinize uygulayabilirsiniz. Bunun için organik elma sirkesini biraz pamuğa dökün ve direkt olarak sedef hastalığının olduğu kısma sürün. Cildinizde elma sirkesi kuruduktan sonra hemen yıkayın. Eğer cildiniz çok hassas ise, elma sirkesinin içerisine biraz su ilave edebilirsiniz. Cildinizde açık bir yara varsa, bu yöntemi uygulamayın. Haftada düzenli olarak birkaç kere tekrarlayabilirsiniz. Elma sirkesi sayesinde sedef hastalığına bağlı olarak oluşan belirtiler bir süre sonra azalır.

9. Yulaf

Doğal Tedaviler

Sedef hastalığı tedavisinde kullanabileceğiniz bir başka yöntem ise yulaf. Bunun için bir kasenin içerisine 1 çorba kaşığı yulafı alın ve içerisine biraz su ilave ederek macun kıvamına getirin. Bu karışımını cildinize sürerek 10 dakika kadar cildinizde bekletin. Bu süre sonrasında cildinizi iyice temizleyin. Yulaflı karışımını düzenli olarak haftada 3 ya da 4 kere yaptığınız zaman, sedef hastalığının belirtilerinden olan kızarıklık ve kaşıntı azalır.

10. Epsom Tuzu Banyosu

Doğal Tedaviler

Şifalı tuzlardan biri olan epsom tuzu ile sedef hastalığını tedavi edebilirsiniz. Bunun için küvete su doldurun ve içerisine 2 avuç kadar epsom tuzu ilave edin ve karıştırın. Suyun içerisine girerek 15 ya da 20 dakika boyunca bekletin. Epsom tuzu banyosu ile cildiniz daha çok rahatlar ve yaraların iyileşme hızı artar. Bu uygulamayı her hafta düzenli olarak 2 kere yapabilirsiniz.

11. Aloe Vera

Doğal Tedaviler

Sedef hastalığının doğal tedavi yöntemlerinden biri de aloe vera. Bunun için aloe veranın yapraklarını bir bıçakla ayırın ve içerisindeki jeli çıkarın. Bir kabın içerisinde jeli ezerek yumuşak bir kıvama getirin. Daha sonra cildinize, özellikle sedef hastalığının olduğu bölgeye sürün. Bir süre sonra cildinize aloe vera kurur. Cildinizi yıkamayın. Aloe vera uygulamasını günde 3 kere cildinize sürebilirsiniz. Cildinize oluşan kızarıklığı ve pullanmayı önler. Aynı zamanda yaraları düzenli bir kullanımdan sonra iyileştirici etkisi bulunur.

12. Zeytinyağı

Doğal Tedaviler

Cildinizi nemli tutmanın bir diğer yolu ise zeytinyağı. Sedef hastalığı daha çok kuru olan ciltlerde ortaya çıkar, bu nedenle cildinizi sürekli nemlendirmek yaraların iyileşme sürecini hızlandırır. Bir miktar zeytinyağını pamuğa dökün ve cildinize sürün. Cildiniz zeytinyağı sayesinde neme doyar ve içerisinde nemi uzun süre muhafaza eder. Her gün düzenli olarak cildinizi zeytinyağı ile nemlendirir. Zeytinyağı ile cildinizi sürekli nemlendirmeniz, sedef hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan kuruluğu ve kaşıntıyı büyük oranda azaltır. Zeytinyağının içerisinde bulunan maddeler sayesinde sedef hastalığının iyileşme sürecini hızlandırır ve cildi daha kısa sürede onarır.

13. Kapsaisin

Doğal Tedaviler

Kapsaisin acı biberin içeriğinde yer alan bir madde. Aynı zamanda bibere acı tadı vermesini sağlayan bir madde. Bu nedenle sedef hastalığının tedavisinde de kullanılır. Kapsaisin maddesi piyasada yer alan birçok ağrı kesici, iltihap giderici, pullanma ya da kızarıklık önleyici kremlerin içerisinde bulunur. Kapsaisin maddesini sedef hastalığının tedavisinde kullanmak için bir kasenin içerisine 1 tatlı kaşığı kapsaisin, 1 tatlı kaşığı biberiye ve 1 çorba kaşığı zentinyağını alın. Tüm malzemeleri iyice karıştırın ve bu karışımı cildinize bir pamuk yardımıyla sürün. Bu karışım cildinizde 10 dakika boyunca kalsın. Bu süre sonrasında cildinizi bol su ile yıkayın. Sedef hastalığının belirtilerinden biri olan ağrıyı geçici olarak azaltır. Bu karışımı düzenli olarak haftada 2 ya da 3 kere cildinize uygulayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.