Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sedef Hastalığı Neden Olur? Belirtileri, Tedavisi

Sedef hastalığı cilt hücrelerinin hayat döngülerinin değişmesi ile meydana gelen, yaygın bir cilt hastalığıdır. Bu hastalık ile cildin yüzeyindeki hücreler hızlı bir şekilde inşa edilmeye başlar. Fazladan oluşan cilt hücreleri kalın, gümüş renkli ölçekler halinde, kaşındırıcı, kuru ve kırmızı lekeler şeklinde olup, kimi zaman acı verici olabilmektedirler.

Sedef hastalığı kalıcı olarak gerçekleşen ve uzun süreler devam eden bir hastalık olma özelliğine sahiptir. Zaman içerisinde defalarca kez gerçekleşebilen bir durum da sedef hastalığının belirtileri iyileşme gösterirken, hastalığın daha kötü bir hal almasıdır.

Tedavi işlemindeki asıl hedef ise cilt hücrelerinin büyüme hızlarını azaltmakla mümkündür. Genel olarak belirgin bir tedavi olmamasına rağmen uygulanan işlemler belli bir rahatlama sağlamaktadır. Yaşam stili ölçülerine göre, reçetesiz krem kullanmaya ve düşük miktarlarda da olsa doğal güneş ışığına maruz kalmak sedef hastalığının gelişmesini sağlayacak unsurlar arasında yer almaktadır.

Sedef Hastalığı Neden Olur?

Yazının bu kısmında da sedef hastalığının oluşum nedenlerini inceleyeceğiz. Hastalığın sebebi tam olarak bilinmese de, vücudunuzdaki hücrelerin bağışıklık sistemiyle ilgili problemleri ile alakalı olduğu kesin bir şekilde bilinmektedir. Daha da belirgin bir şekilde açıklayacak olursak;

1.Beyaz Kan Hücreleri

kan3_3110

T hücreleri olarak bilinen beyaz kan hücreleri, virüs ve bakteri gibi yabancı maddeleri tespit etmek için tüm vücutta dolaşırlar. Sedef hastalığı bulunan kişilerde ise bu T hücreleri, sağlıklı olan cilt hücrelerine saldırmaya başlar. Bu durumda sonuç olarak sedef hastalığının sebebinin bir özetidir.

2.Aile Geçmişi

sedef

Sedef hastalığı bazı durumlarda kalıtsal özellik gösterebilmektedir. Bu yüzden aile geçmişi bu hastalık için büyük bir öneme sahiptir. Birinci dereceden akrabalar arasında sedef hastalığı bulunan bir kişinin olması hastalığın diğer bir akrabada olma olasılığını doğurmaktadır.

3.Kötü Alışkanlıklar

sigara-ve-alkolün-zararları

Sigara ve alkol başta olmak üzere pek çok kötü alışkanlık çeşitli hastalıklara sebep olabilmektedir. Bu hastalıklardan biri de sedef hastalığı olmaktadır. Hastalığın oluşumunu, gelişimini ve büyümesini durdurmak için bu tip kötü alışkanlıklardan uzak durmanız gerekmektedir.

4.Stres

stres

Yorucu bir iş hayatı içerisinde çalışmak, aile geçim sorunları, sınava girecek öğrencilerin yapmış olduğu telaş ve benzeri pek çok durum strese sebep olan etmenler arasındadır. Bu durum sedef hastalığını tetikleyen etmenler arasında yer alacağından stres ve sıkıntılı durumlardan uzak durmanız gerekmektedir.

5.İlaçlar

akut-farenjit-su-siralar-yari-salgin-olarak-6460198_5693_o

Başta yüksek kan basıncı ilaçları olmak üzere beta blokerlar, antimalaryaller ve iyodit gibi ilaçların kullanılması sedef hastalığına neden olan etmenler arasında sıralanabilirler. Bu ilaçları doktor kontrolünde almanız gerekmektedir. Ayrıca sedef hastalığı için ilaç almadan önce başka bir hastalığınız bulunmakta ise doktorunuza bildirmeniz, hastalığın tedavi sürecini etkileyecektir.

Sedef Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Sedef hastalığının belirtileri hastadan hastaya değişiklik göstermekle birlikte işaretleri ve belirtileri aşağıdaki gibidir;

 • Gümüş bir ölçekli cildi kaplayan kırmızı lekelerin oluşması,
 • Genellikle çocuklarda görülen ufak boyutlardaki noktaların oluşması,
 • Kuru ve çatlak bir cilt yapısı oluşumu kimi zamanlar kanama meydana gelmesi,
 • Kaşındırıcı, yanıcı ve ağrılı cilt oluşumu,
 • Şişmiş ve katılaşmış eklemler sedef hastalığının belirtileri arasında sıralanabilirler.

Sedef Hastalığının Risk Faktörleri Nelerdir?

Herhangi bir kişide sedef hastalığı gelişme gösterebilir. Ancak hastalığı oluşturan etmenler aşağıda maddeler halinde verilecek risk faktörleri ile de artışa geçmektedir.

 • Aile geçmişi: Sedef hastalığı için belki de en önemli risk faktörü aile geçmişidir. Aile içerisindeki bir üyede sedef hastalığının bulunması, diğer aile fertlerinde de sedef hastalığı gelişme durumunu arttırmaktadır.
 • Viral ve Bakteriyel Enfeksiyonlar: HIV virüsü bulunan kişiler yani AIDS hastalığı olanların sedef hastalığı geçirme ihtimali diğer insanlara göre daha fazladır. Çocuklarda ve genç yaştaki yetişkinlerde yenilenen enfeksiyonlar, özellikle boğaz ağrıları sedef hastalığı riskini arttırmaktadır.
 • Stres: Bağışıklık sistemini etkileyen unsurlardan biri de stres faktörüdür. Yüksek seviyedeki stres, sedef hastalığı riskini arttırmaktadır.
 • Obezite: Aşırı kilolu insanlar da sedef hastalığı riski de artar.
 • Sigara: Tütün kullanımı sedef hastalığını tetikleyici unsurlardan biridir. Ayrıca bunun yanında hastalığın ciddiyeti de artmaktadır. Hastalığın başlangıcını oldukça negatif bir biçimde etkilemektedir.

Sedef Hastalığının Komplikasyonları Nelerdir?

Sedef hastalığı bulunan kişilerin aşağıda maddeler halinde sebepleri ile verilecek hastalıklara yakalanma ihtimali artmaktadır.

 • Göz: Belirli göz hastalıkları bunlara örnek olarak konjunktivit, blefarit ve üveit, bu göz rahatsızlıkları sedef hastalığı bulunan insanlarda daha rahat bir gelişme olanağı bulur.
 • Obezite: Sedef hastalığının özellikle ileri seviyede olan türüne sahip olan insanlar, muhtemelen obeziteye de sahiptirler. Bu durum tam olarak kesin olmamakla birlikte, bu durum ile bağlantılı olduğu kabul edilmektedir. İltihap oluşumu obezite ile bağlantılı olup, sedef hastalığının gelişimine olanak tanır. Sonuç olarak yeme isteği ve obezite oluşumu kaçınılmaz olur.
 • Diyabet: Özellikle diyabet 2 hastalığına sahip olan kişilerin, sedef hastalığının gelişimine açık olduğu yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.
 • Yüksek Kan Basıncı: Sedef hastalığının garip özelliklerinden biri de yüksek kan basıncına sahip olan kişilerde ortaya çıkma ihtimalinin daha fazla olmasıdır.
 • Metabolik Sendrom: İnsülin seviyesi ve anormal kolesterol seviyesi ile alakalı bir durumdur. Kalp hastalıklarının riskini arttırır. Sedef hastalığı bulunan kişilerin metabolik sendroma sahip olması yüksek bir ihtimale sahiptir.
 • Böbrek Hastalığı: Ciddi sedef hastalığı oluşumlarında böbrek hastalıkları oluşumu da artışa geçmektedir.

Sedef Hastalığı Teşhisi Nasıl Yapılır?

Çoğu sedef hastalığı durumlarında birtakım teşhis yöntemleri kullanılmaktadır. Bunlar genel olarak fiziksel tedavi ve cilt biyopsisini kapsamaktadır. Bu 2 genel test hakkında daha ayrıntılı bilgiler ise;

 • Fiziksel Test: Bu test işleminde doktorunuz sedef hastalığı teşhisi koyabilmek için hastalık ve ilaç geçmişinizi sorar, cildiniz ve tırnaklarınız üzerinde birtakım araştırmalar ve tetkikler yapar. Yapmış olduğu bu işlemlerin ardından, hastalığın teşhisini tam olarak koyabilmek için cilt biyopsisi işlemine geçilir.
 • Cilt Biyopsisi: Çok nadiren de olsa doktorunuz tarafından bir deri örneği alınarak mikroskop ortamında incelenir ve sedef hastalığının türü ile birlikte diğer rahatsızlıklar belirlenir. Lokal anestezi ile yapılan bir işlemdir. Bu işlemin ardından sedef hastalığının türü tam anlamı ile tespit edilmiş olur.

Sedef Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu hastalığın tedavi işleminde asıl amaç cilt hücrelerinin büyüme hızlarını yavaşlatmaya yönelik hareketleri içerecektir. Ayrıca plak oluşumunu ve iltihabı önleyici önlemler alınır. Ölçekleri kaldıran ve deriyi düzleştiren bir işlem olan lokal bir tedavi uygulanır. Yapılan bu tedavi işlemleri 3 ana kısımda incelenir.

 • Lokal Tedavi: Orta ve ileri derecedeki sedef hastalığı için kullanılan bir yöntem olup, birtakım ilaçların cildinize sürülmesi ile yapılır. Vitamin D takviyesi ve cildi nemlendirmeye yönelik bir takım ayrıntılı işlemleri kapsamaktadır.
 • Hafif Tedavi: Bu işlemde sedef hastalığının tedavisi için cildinize yapay bir ultraviyole ışık yansıtılır. Bu işlem fototerapinin çok daha basit ve kolay bir alt dalıdır. Doğal bir güneş ışığıymış gibi sedef hastalığı kontrol altına alınmaya çalışılır.
 • İlaçlar: Vücut direncini yükseltmeye yönelik, doktorunuz tarafından verilen bir takım reçeteli ilaçların kullanılması ile yapılan bir tedavi yöntemidir. Kullanılan ilaçlar kuvvetli ilaçlar olacağından birtakım yan etkiler ortaya çıkabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.