Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı insanı her yaşta yakalayabilen ve toplumda sıkça görülen bir deri olarak biliniyor. Bu deri hastalığı sıkça görülmekle beraber aynı zamanda kronik bir hastalıktır. Yapılan araştırmalara göre her yüz kişinin ikisinde bu hastalığa rastlanıyor. Sedef hastalığı genellikle deride oluşan çeşitli deformasyonlar ile kendini gösterir. Hastalık ile birlikte deride kırmızı ve kalın bir tabaka şeklinde, üzerinde de beyaz ve gri rengi alan plakalar oluşur. Sedef hastalığı halk arasında sıklıkla ala, yani vitiligo hastalığı ile karıştırılsa da, bu iki hastalık birbirinden tamamen farklıdır ve farklı şekillerde seyrederler.

Benzer deri hastalıklarından farklı olarak sedef hastalığı bulaşıcı olma riski taşımaz. Ayrıca yapılan araştırmalar da, bu hastalığın kalıtsal olma durumunu ortaya çıkarmıştır. Yani aile fertlerinden birinde sedef hastalığı varsa, o kişinin çocuğunda da bu hastalığın olma ihtimali yüksek oluyor. Kalıtsallık ile bir sonraki nesilde bu hastalığın görülme sıklığı %30 civarındadır. Yanlış bir kanının aksine sedef hastalığının cilt kanseri ile bir ilgisi de bulunmuyor. Yani bu hastalık bir cilt hastalığı olsa da, kanser riskini arttırmıyor. Fakat sedef hastalığı için kullanılan ilaçların ve tedavinin kontrolsüz bir biçimde yapılması kanser riskini arttırabilir. Ek olarak, sedef hastalığı olan kişilerde ilerleyen yaşlarda lenfoma olma riski artabiliyor.

Sedef Hastalığı Neden Olur?

Sedef hastalığının ilginç bir özelliği, tam olarak bu hastalığa neyin sebep olduğu bilinmemesidir. Net olarak bilinen şey, sedef hastalığı bir cilt hastalığıdır ve bu hastalığın ciltte ortaya çıkmasının bağışıklık sistemi ile bir alakası bulunuyor. Şu anda bu hastalığın neden ortaya çıkığı ile ilgili ortak kanı şu şekilde; çeşitli sebeplerle uyarılan akyuvarların deride böyle bir deformasyona neden oluyor. Kişinin kullandığı çeşitli ilaçlar, virüsler, bakteriler, güneş yanıkları ya da cildin çeşitli sebeplerle tahriş olması nedeniyle vücutta akyuvarları uyaran proteinler ortaya çıkıyor.

Akyuvarlar bu proteinler nedeni ile aşırı uyarıldığı için, cildin üst tabakasında bulunan hücrelerin aşırı bir şekilde çoğalmasına ve ciltteki damarların genişlemesine neden oluyor. Bu zincirleme tepkimenin bir sonucu olarak, üst deride normalde olması gerekenden kat ve kat daha fazla deri hücresi oluşuyor. Cilt normal süreçten çok daha hızlı oluştuğundan, normal seyirde eski derinin atılması gerçekleşemiyor ve sedef hastalığı olarak bilinen cilt anomalileri oluşuyor.

Halk arasında bilinen kanının aksine, sedef hastalığı bağışıklık sistemini herhangi bir şekilde bozmuyor, sadece bu sistemin normal seyrinden etkileniyor. Yani sedef hastalığının oluşması aslında bağışıklık sisteminin hatalı bir şekilde tepki vermesinden kaynaklanıyor. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendiren ilaçların ya da bitkisel tedavilerin sedef hastalığına herhangi bir şekilde iyi gelmediğini bilmemiz gerekir. Aksine, gerçek sedef hastalığı tedavisinde kullanılan yöntem ve ilaçlar, bağışıklık sistemindeki bu hatalı tepkiyi baskılamayı amaçlıyor. Bu nedenle hastalığın tedavisinde profesyonel yardım almak çok önemli. Ama öncesinde, hastalığın belirtilerini iyi bilmeli ve buna yönelik olarak yardım alınmalıdır.

Sedef Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Sedef hastalığı bir tür cilt hastalığıdır fakat birçok farklı belirti taşıyabilir. Bu nedenle hastalığın tedavisine doğru bir şekilde başlayabilmek için öncelikle sedef hastalığının belirtilerini iyi bilmeniz gerekiyor. Hastalık farklı şekillerde ortaya çıkabilir ve bilinen belirtileri şu şekilde:

Plak Sedef: Bu tür sedefin en sık rastlanan türü olarak biliniyor. Bu tip sedef hastalığında, ciltte oluşan tabakalar vücudun belli bir bölgesinde sınırlı kaldıkları gibi, vücudun geri kalanına da yayılabilirler. Bölgesel, yani yayılmayan tipte ise dirsek, saç dibi, diz, bel veya kalça gibi yerlerde hastalığın neden olduğu kırmızı taban üzerine beyazımsı gri renkte kabuklanmalar oluşur.

Bu kalın tabaka sıklıkla kaşıntıya da eden olur. Bu tabaka bölgesel olarak kalmayıp vücudun geri kalanına da yayılabilir. Ayrıca bu tür sedefin sadece ayakları ve elleri saran bir türü de zaman zaman ortaya çıkabilir. Ayak tabanı ya da avuç içinde deri anomalisi oluşur ve bu anomali ciddi acılara neden olup kişinin günlük hayatını da etkiler.

Sedef Hastalığı Romatizması: Sedef hastalığı sadece cilt sorunlarına değil, zaman zaman romatizma türü hastalıklara da neden olabilir. Bu durum hastalığın sık rastlanmasa da belirtileri arasındadır. Sedef hastası olan her on kişiden ikisinde, bu tür iltihaplı bir romatizmal hastalık görülebiliyor. Eğer böyle bir durum varsa, belirti olarak, eklemlerde ağrı, kızarma, şişlik, hareket kabiliyeti azalması gibi bir durum, deride oluşan tabakaların yanında görülebilir.

Yani bu nedenle oluşabilecek bir eklem ağrısı var ise, durum sedef hastalığından da kaynaklanıyor olabilir. Normalde herkeste görülebilecek sabah uyanınca yaşanan bel tutulması ve gün içerisinde belin açılması, sedef hastalarında da sıklıkla görülebilir. Sedeften dolayı olan iltihaplı romatizmanın sık sık böyle durumlara yol açtığı biliniyor.

Damla Tarzı: Bu türde bir sedef hastalığınız varsa, belirtileri yakalamak biraz güç olabilir. Sebebi ise bademcik ya da boğaz enfeksiyonu gibi nedenlerle ortaya çıkan bu türde, deride oluşan tabakalar bölgesel ya da tüm vücudu kaplamak yerine damla şeklinde ve ufak ufak oluşur. Bu nedenle gözden kaçabilen bu belirtiyi yakalamak önemlidir.

Tırnak Değişimleri: Sedef hastalığının el ve ayaklarda çeşitli komplikasyonlara neden olduğundan bahsetmiştik. Ayak tabanları ve avuç içlerinde oluşan tabakların yanında, sedef hastalığı aynı zamanda tırnaklarda da değişimlere neden olabiliyor. Bu değişimlerden en sık rastlananı tırnakların aynı deride olduğu gibi kalınlaşmasıdır.

Fakat bu değişim sıklıkla mantar nedeni ile ortaya çıkan enfeksiyonlarla karşılaştırılabilir. Bu nedenle tırnaklardaki değişimler direkt olarak sedef hastalığına işaret etmediği gibi, en büyük belirtilerinden biri de olabilir.

Daha Detaylı Bilgi için TIKLAYINIZ!

Sedef Hastalığının Tedavisi

Sedef hastalığı söz konusu olduğunda, hastalığı kökünden vücuttan atacak bir çözüm bilinmiyor. Bu nedenle uygulanacak olan tedavi çeşitleri genel olarak hastalığın belirtilerini ve neden olduğu cilt deformasyonlarını minimuma indirmektir. Bu şekilde uygulanan birçok farklı tedavi yöntemi bulunuyor. Ayrıca hastalığın kaynağı ve kökten tedavisi üzerine hala araştırmalar sürüyor. Şu an mevcut olan tedaviler kökten bir iyileşme sağlamasa da, belirtileri etkili bir şekilde azaltabilir. Hastalık için en sık kullanılan tedavi yöntemleri şu şekildedir:

Krem ve Merhemler: Hastalıklı bölgeye uygulanan kortizon içerikli kremler ve merhemler sedef hastalığı tedavisinde oldukça sık kullanılır ve etkilidir. Fakat bu kremler uzun süreli ve doktor takibi olmadan kullanıldığında cildin incelmesi, aşırı tüylenme ve sivilce-akne oluşumu gibi başka sıkıntılara sebep olabilir. Bu nedenle tedavinin ve ilaçların kesinlikle doktor kontrolünde yapılması gerekiyor.

D Vitamini Bazlı İlaçlar: Sedef hastalığının bilinen kaynağı bağışıklık sisteminin verdiği yanlış tepkimeler olduğu varsayılıyor. Bu nedenle bağışıklık sistemini düzenlemek ve vücutta sedef nedeni ile oluşan dokuları azaltmak için D vitamini bazlı ilaçlar da tedavi için kullanılabilir. Ayrıca D vitamini bazlı krem ve merhemler kortizon içeren ilaçlar gibi fazla yan etkiye sahip olmadığından, uzun süreli kullanımda da tercih edilebilir.

Nemlendiriciler: Sedef hastalığının neden olduğu tabakalar kuru ve kalın olduğundan çatlamaya ve acı vermeye müsaittir. Bu nedenle doktorun önerdiği nemlendirici kremler de ilaçların yanında kullanılabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.