Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sedimentasyon Nasıl Düşürülür?

Sedimentason, uzmanların kişilerden aldığı kanların, özel tüpler içerisine alınmaları ve kanın tüp içerisine çökme hızına denir. Alınan kan örneklerinde çökme hızına bağlı olarak, farklı farklı zaman dilimlerinde belli ölçümler yapılır. Yarım saatte, bir ya da iki saatte ve 24 saatte ölçülen değerlere göre kişilere uygun farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Sağlıklı bir bireyden alınan kan örneklerinde belirtilen zaman dilimlerinde ölçülmesi sonucunda belirtilen sağlıklı bir sedmantasyon değeri, yaklaşık olarak 10 ile 15 mm arasında olmalıdır. Bu değerlerin 10’un altında ya da 15’in üzerinde olmaması gerekir. Ancak birçok kişide farklı sebeplerden kaynaklanan bu değerlerde 100 ile 200 aralığına kadar çıkar.

Bu durum da çok daha farklı problemlere neden olur. Buna benzer bir durumla karşı karşıya kalan kişiler sedimantasyon yüksekliği ne demektir gibi birçok soru sorar. Bu sorulara kesin ve net olarak cevap vermek mümkün değildir. Sedimantasyon yüksekliğinde temel nedenlerden birisi kanser hastalığı olsa bile bu değerin yüksek çıkmasına genel bir ifade ile evet demek oldukça yanlış bir durumdur.

Sedimantasyon Yüksekliğinin Belirtileri Nelerdir?

Sedimantasyon Nasıl Düşürülür?

Kanın çökme hızını ölçmek ve bu ölçüm sonucunda değerlerin normal değerlerden çok daha yüksek çıkması sonucuna sedimantasyon denir. Birbirinden farklı nedeni olabileceği gibi bu hastalığın tedavisi ve tanı yöntemleri muhakkak ki bir uzman doktor tarafından yapılması gerekir. Hemen hemen her hastalık için birbirinden farklı belirti olsa bile sedimantasyon yüksekliği için genel anlamda bir belirti söz konusu değildir. Bu noktada önemli olan hangi sebepten kaynaklı olduğunun tanısına varmak gerekir. Sedimantasyon yüksekliğine neden olan hastalıkların belirtisi görülebilir. Ancak bu durum için gerekli kontrollerin de beraberinde yapılması gerekir.

Sedimantasyon Ne Zaman Yükselir ve Azalır?

  • İltihaplı hastalarda,
  • Enfeksiyon hastalıklarında,
  • Romatizmal ateşli hastalıklarda,
  • Tümörde,
  • Romatoid artritte,
  • Bağ doku hastalıklarında (özellikle de açık kalp ameliyatı sonrası için),

böbrek hastalıklarında sedimantasyon değerleri yükselir. Aynı zamanda tüberküloz, akut hepatit ve bazı bakteri enfeksiyonlarında da normal değerlerin çok üzerine çıkar.

Bebeklerde sedimantasyon düşük olabilir. Aynı zamanda mono nikleozda, kan yapımının arttırdığı polistemi ve viral enfeksiyonlarda sedimantasyon hızı gittikçe azalma gösterir. Minör hastalığında da bazı problemlerden kaynaklı sedimantasyon seviyesi çok düşük çıkar. Sedimantasyon tedavisi için kendi alanında uzman doktorlara başvuru yapılması gerekir. Bu değerlerin hangi hastalık sonucunda azaldığının tespiti hızlı bir şekilde yapılmalıdır. Hastalık bulunduktan sonra kesin tedavisi şarttır. Aynı zamanda bitkisel yöntemlerin sedimantasyon değerlerini yükseltmediği de belirlenmiştir.

Sedimantasyon Değerleri Nasıl Düşürülebilir?

Sedimantasyon yüksekliği yaşayan kişilerde kritik soru sedimantasyon nasıl düşürülür olur. Bunun için genel olarak cerrahi müdahale uygulanır. Herhangi bir bitkinin sedimantasyon yüksekliğinde düşüklüğü sağlaması söz konusu değildir. Sedimantasyon yüksekliği yaşayan kişilerin hangi sebepten kaynaklı bu sorunu yaşadığını öncelikle bulması gerekir. Ardından buna yönelik gerekli tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Uygun tedavi yöntemlerinin ardından kişiler eski sağlıklı zamanlarına dönebilir. Her türlü ihtimale karşı da sürekli olarak kan testi yapılması önemlidir, kan testi yapılması hayati önem taşır. Sedimantasyon yüksekliği çeken kişilerin ilk olarak bir dahiliye doktoruna görünmesi gerekir. Doktor size en uygun programlarla tedavi yöntemi uygulayacaktır. Tedavi sürecinde aynı zamanda yapmanız gereken bazı önemli noktalar vardır.

1. Düzenli Egzersiz Yapın

Düzenli olarak spor yapmak, vücudun sağlıklı olarak kalabilmesi için oldukça önemlidir. 20-30 dakika yapacağınız bir fiziksel aktivite bağışıklık sisteminizi daha da güçlendirecektir. Ayrıca egzersiz vücudunuzdaki iltihaplanma durumlarındaki iyileşme sürecini hızlandırır.

2. Uyku Düzeni Oluşturun

Uzmanlar vücudunuzun ihtiyacı olan uykunun 7-8 saat olduğunu belirtiyor. Uykunun yeterli miktarda alınmaması vücuttaki iltihap oluşumunu tetikler.

3. Sıvı Alımını Artırın

Vücudunuzun susuz kalması, sağlığınız için büyük sorunlara neden olabilir. Bunlardan birisi de vücuttaki iltihap oluşumudur. Uzman doktorlar bir insanın günde ortalama 6-8 bardak su içmesi gerektiğini önerir. Fakat fiziksel olarak çok aktifseniz ve bebek emziriyorsanız 2 litreden fazla suya ihtiyacınız olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.