Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Şeftali Lekesi Nasıl Çıkar?

Yaz günlerinin en sevilen meyvesi şeftali. Bol sulu ve lifli yapısından dolayı sıcak yaz aylarında insanları serinletir ve ferahlatır. Yapısında çok su olduğu için mutlaka herkes yerken ya kendi üzerine ya da farklı yüzeylere mutlaka damlatmıştır. Eğer küçük bir bebeğiniz varsa ve elleriyle şeftali yemeğe çalışıyorsa işiniz daha zor. Ev hanımlarının en çok korktuğu lekeler arasında ilk sırada şeftali yer alır. Çünkü bulaştığı yüzeylerde belirgin bir leke bırakır ve hızlıca yüzeye yayılır. Ancak lekeye anında müdahale ederek ve doğru temizlik ürünlerini kullanarak, şeftali lekesinden kolayca kurtulabilirsiniz.

Halıdan Şeftali Lekesi Nasıl Çıkar?

Nasıl Çıkar?

Şeftali herkesin vazgeçemediği bir meyvedir. Ancak lekesi için de aynı şeyi söylemek zor. Çünkü şeftalinin bulaştığı yüzeylerde belirgin bir leke haline gelir. Şeftali yerken halıya bulaşabilir. Eğer halınız beyaz renkliyse leke hemen fark edilir. Bunun için şeftali lekesine anında müdahale etmeniz gerekir. Şeftali lekesini halıdan çıkarmak için ilk olarak lekenin üzerine ılık su dökün. Ilık su halının gözeneklerini küçültür ve lekenin halıya yayılmasını önler. Ilık su ile şeftali lekesini arındırdıktan sonra, bir miktar tuz ve limonu karıştırın. Lekenin üzerine sürün ve bir süre lekenin yumuşamasını bekleyin. Daha sonra temiz bir bezle halıyı silin. Leke çıkmaya başlayınca halıyı suyla durulayın ve kurutun.

Koltuktan Şeftali Lekesi Nasıl Çıkar?

Lekesi Nasıl Çıkar?

Yemekten sonra, televizyonun karşısına geçip, meyve yemenin keyfi herkes için başka. Şeftali gibi çok sulu olan meyveler ya üzerinize ya da koltuğa damlayabilir. Eğer koltuk koyu renkliyse ilk anda fark edilmez, bir süre sonra kuruduğu zaman belirgin bir lekeye dönüşür. Leke kurudukça havadaki tozlar üzerine yapışır ve yapışkan bir leke olmasına yol açar. Koltuğa dökülen şeftali lekesini çıkarmak için ilk olarak küçük bir kovanın içerisine su koyun. Suya limon suyu, sirke ve amonyağı ilave edin. Temiz bir bezle koltuğun yüzeyini silin. Leke çıkmaya başlayınca sadece su ile temizleyin.

Kumaştan Şeftali Lekesi Nasıl Çıkar?

Nasıl Çıkar?

Oldukça sık rastlanan meyve lekelerinden biri olan şeftali lekesi pratik bazı yöntemler kullanılarak rahatlıkla temizlenebilir. Şeftali lekesini çıkarmak için kumaşın yapısına dikkat ederek, ona göre bir temizlik ürünü kullanmanız gerekir. Eğer pamuklu ya da keten kumaştan şeftali lekesini çıkaracaksanız, lekenin üzerine oksijenli su dökün ve lekenin yumuşaması için biraz bekletin. Leke çıkmaya başlayınca bol su ile durulayabilirsiniz.

Kıyafetten Şeftali Lekesi Nasıl Çıkar?

Nasıl Çıkar?

Şeftali lekesini çıkarmak için ilk olarak şeftali kalıntısı varsa onu alın. Daha sonra suyu emmesi için bir bezle bastırın. Fazla suyunu emdikten sonra lekenin üzerine bir miktar tuz koyun ve limon sıkın. Daha sonra lekeyi biraz yumuşatması için bir süre bekletin. Leke yumuşamaya başlayınca karbonat ile ovun. Şeftali lekesi tamamen çıktıktan sonra suyla durulayın. Eğer kıyafetiniz renkli ve sentetik kumaştan oluştuysa, sıcak suyun içerisine biraz limon sıkın ve temiz bir bezle kıyafetinizi silin. Leke çıkınca bol su ile durulayın.

Kurumuş Şeftali Lekesi Nasıl Çıkar?

Nasıl Çıkar

Herhangi bir yüzeyde kurumuş şeftali lekesini sonradan fark edebilirsiniz. Fayans, parke ya da cam gibi yüzeylere kurumuş şeftali lekesi bulaştıysa, lekenin üzerini bir bıçakla kazıyarak, çıkabilirsiniz. Daha sonra bir bezle sildiğinizde lekeden eser kalmaz. Şeftali lekesi kumaş kaplı yüzeylere bulaştığı zaman farklı bir yöntem uygulamanız gerekir. İlk olarak şeftalinin kurumuş kısmını yüzeyden kazıyarak, çıkarın. Daha sonra lekenin temizlenmesi için küçük bir kovanın içerisine bir miktar amonyak, sirke ve limon suyu ilave edin. Lekenin üzerine sürün ve biraz bekletin. Bir süreden sonra şeftali lekesi çıkmaya başlar. En son olarak ise suyla durulayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.