Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Şehzade Çayının Faydaları

Hibisküs ebegüeci ailesine ait olan şehzade çayı çiçekli bir bitkiden yapılır. Bu bitki yarı tropikal ve tropikal bölgelerde yani sıcak yerlerde yetişir. Sarı, turuncu, pembe ya da kırmızı renkleri ile göze çarpan hibisküs bitkisi trompet şeklinde sahiptir. Güney Kore, Malezya ve Haiti’nin ulusal çiçeği olan bu bitki, gösterişli bir görüntüye sahip olduğu için kuş, kelebek ve arıların ilgisiniç eker.

Yıllık gür bir bitki olan hibisküsün çiçekleri kullanılarak yapılmakta olan çayların, Mısır tıbbında da kullanıldığı bilinir. Bu bitkinin farklı bölümlerinden sos, çorba, baharat ve reçel yapılır. Hibisküs bitkisinin kullanıldığı en önemli alan ise ilaç yapımı olarak karşımıza çıkar. Mide tahrişi, sıvı tutma, enflamasyon, üst solunum yolu ağrısı, kalp ve sinir hastalıkları, soğuk algınlığı ve dolaşım bozuklukları söz konusu olduğu zaman kullanılan bu bitki aynı zamanda idrar söktürücü ve müshil etkilerine sahip olup, balgamı da eritir. İçecek ve yiyeceklere tat vermesi için kullanılan hibisküs bitkisi sıcak suya temas ettiği zaman hoş bir koku yaymakla kalmaz aynı zamanda  faydalı ve lezzetli bir çay haline gelir.

Şehzade Çayı Nasıl Hazırlanır?

Hibisküs çayını hazırlamak için kurutulmuş hibisküs çiçeği kullanılabilir. Diğer yandan bu çayın içine tat vermesi açısından limon suyu, tarçın ya da zencefil de koyabilirsiniz. Bir bardak suyun içine bir iki çay kaşığı kadar hibisküs yaprağı koymanız yeterli olur. Bu çayın demlenmesini beklerken zencefil ve tarçın gibi ilaveleri kendin ağız tadınıza göre belirleyebilir ve ekleyebilirsiniz. 15 – 20 dakikalık bir demlenme süresinin ardından süzme işlemini gerçekleştirebilir ve çayı içebilirsiniz.

Daha güçlü bir tat almak istiyorsanız hibisküs bitkisinin oranını arttırabilirsiniz. Fakat bu çayı yirmi dakikadan fazla demlememenizde fayda var. Zira böyle bir durumda çayın tadı acılaşır. Bal ve limon suyu kullanarak da çayı tatlandırmak sizin elinizde. Bu çaydan fazla yaparak üç gün boyunca buzdolabında saklayabilirsiniz.

Şehzade Çayının Faydaları Nelerdir?

1. Kolesterolü Düşürür

Yapılan araştırmalara göre bu çayın LDL kolesterol seviyesini düşürme konusunda büyük bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Buna sebep olan şey ise çayın içerisinde yer alan bioflavonaoidler olup bu maddeler arter duvarlarında birikmiş olan plakları önler ve böylelikle hem vücudu birçok hastalıktan korur hem de kolesterolü düşürmüş olur.

2. Yüksek Kan Basıncının Kontrol Edilmesini Sağlar

Şehzade çayının yüksek kan basıncı sorunu ile karşı karşıya kalan kişiler üzerinde ne gibi bir etkiye sahip olduğunu yapmış olan birçok araştırma bulunur. Buna göre günde üç küçük bardak içilmesi halinde yüksek kan basıncı konrol altına alınabilir. Araştırmalara göre bu çay doğal olduğu için yüksek tansiyon tedavisine göre çok daha iyi bir kaynak olabilir. Bu çayın yan etkileri oldukça az olduğu için kan basıncını düşürmek için iki haftada bir defa günde üç bardak kadar tüketebilirsiniz.

3. Karaciğer Sorunlarına ve Diyabete Savaş Açar

Şehzade çayının faydalarının arasında karaciğer sorunlarına yardımcı olmasıdır. Uzun yıllardan beri Doğu kültürünün bir parçası olmuş bu çayın içinde antioksidan, mineral ve vitamin oldukça zengin olduğu için karaciğerin temizlenmesi hususunda vazgeçilmez bir kaynak olarak ortaya çıkar.. İlave olarak diyabet söz konusu olduğu zaman da oldukça işe yarayan şehzade çayı günümüzde diyabet hastaları tarafından da kullanılır.

4. Kilo Vermenize Yardım Eder

Kilo vermek isteyen kişilerin daha az kalorili yiyecekleri daha az sıklıkla tüketmesi gerekir. İşte bu sırada devreye giren şehzade çayı doğal bir iştah kapatıcı görevi görür. Yalnızca bir fincan kadar şehzade çayı bile daha az hissetmenizi sağlar. Yağ metabolizmasını ve yağ emilimini de etkileyen bu çay, vücutta hali hazırda yer alan yağları yakar ve depolanmasını da kısıtlar. Müshil ve idrar söktürücü özelliklere sahip olan şehzade çayının toksinlerin vücuttan atılmasına ve yabancı maddelerden korumanıza yardım eder. Aynı zamanda şişkinlik hissine de iyi gelir.

5. Sindirimi Destekler

Şehzade bitkisi sindirim açısından değerli bir bitki olup bağırsak ve mesane fonksiyonlarını geliştirir. Şehzade çayının sahip olduğu diüretik özellikler ile birlikte kabızlığa karşı kullanıldığı da bilinir. Gastrointestinal sistemin de gücünü arttıran bu çay antispazmodik etkilere sahip olduğu için hassas bağırsak sendromlarına karşı bir tedavi yöntemi olarak kabul edilir.

6. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Şehzade çayının içerisinde yer alan bol miktarda C vitamini sayesinde bağışıklık sistemine yardımcı olduğu bilinir. Grip ve soğuk algınlığına karşı da önemli bir koruyucu olan şehzade çayı vücut ısısını belirli bir seviyeye getirerek ateş problemlerine karşı da iyi gelir.

7. Adet Dönemi Kramplarına İyi Gelir

Şehzade çayının faydaları arasında yer alan bir diğer durum ise adet ödeminde meydana gelen şişkinlik ve kramp gibi sorunlarına karşı iyi gelmesidir. Bir bardak kadar şehzade çayı dahi zihni sakinleştirip, ağrıları rahatlatır. Bu çay aynı zamanda stres ve depresyon gibi duygusal sorunlara da yardımcı olur.

8. Depresyonu Yatıştırır

Şehzade çayının içerisinde yer alan flavonoidler sayesinde duygusal sorunlara karşı iyi geldiği bilinir. Yapılan araştırmalara göre bir bardak şehzade çayının sahip olduğu yatıştırıcı özellik stresi azaltır ve ruh sağlığını düzelterek depresyona dahi iyi gelir. Bunun sebebi ise flavonoidlerin içerisinde anti depresan özelliklere sahip olması olarak karşımıza çıkar.

9. İltihaplanma Karşıtı ve Anti Bakteriyel Özellikleri Bulunur

Şehzade çayının içerisinde yer alan C vitamini bağışıklığı güçlendirdiği için soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların ortadan kaldıırlmasını sğalayan anti inflamatuar ve anti bakteriyel özelliklere de sahip olursunuz. Ateşin görüldüğü yerde bir soğutucu görevi gören bu çayın sahip olduğu antioksidanlar, erken yaşlanma, diyabet, kanser, kalp hastalıkları, kırışıklık ve artrite sebep olan serbest radikalleri engeller. Parkinson, diyabet, obezite, Alzheimer ve IBS gibi kronik enflamasyon sorunlarını da azaltır.

10. Soğuk Algınlığına İyi Gelir

Sahip olduğu C vitamini sayesinde grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara iyi gelir. Bu tür hastalıkların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Bununla birlikte açık yaraların da hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur.

11. Cilt Tonunu Eşitler

Cildin yaşlanma belirtisi olan belirtiler yaş ve hiperpigmentasyon sebebi ile ortaya çıkan cilt lekeleri olur. Bu tür lekelere sebep olan şey ise ultraviyole radyasyon olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle ortaya çıkan aşırı melanin ya da genetik farklılıklar birçok farklı durumun kendini göstermesine neden olabilir. Malik asit ve sitrik asit gibi şehzade otunda yer alan organik asitlerin peeling etkisi yaratması sayesinde cildi yenilediği bilinir. Şehzade çayının hücre yenilenmesine yardımcı olması sayesinde cilt otunun eşleştirdiği ve cildi daha güzel ve düzgün bir görünüme soktuğu bilinir.

12. Kanser Karşıtıdır

Kısa bir süre önce yapılmış olan bir araştırmaya göre bu çayın kanser karşıtı özellikleri tespit edilmiş olup, bu çayın içerisinde yer alan antioksidan polifenoller sayesinde protokateşuik asidi kansere karşı koyabilir. Antioksidanlar kanser hücrelerinin etkilerini tamamen durduramasa da bu konuda iyi bir yardımcı olur. Zira şehzade çayının kanser hücrelerinin en azından ilk etabında durdurucu bir etkiye sahip olduğu gözlemlenmiş bulunuyor. Şehzade çayının içinde yer alan antioksidan ve flavonoidler kanserle mücadele konusunda güçlü savaşçılar olur.

13. C Vitamini Yüksektir

Antioksidanlar gibi C vitamini de vücudunuz için birçok faydaya sahiptir. Şehzade çayını içinde her iki maddeyi de bulabilirsiniz. Bu sayede vücudunuzu yorma gereği dahi duymadan birçok faydasından yararlanabilirsiniz. Antioksidan maddelere benzer bir şekilde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan şehzade çayının yemeklerden sonra tüketilmesi halinde oldukça işe yaradığı tespit edilmiş bulunuyor. Bu çay aynı zamanda çeşitli kronik rahatsızlıkların meydana gelme olasılığını da düşürüyor.

Şehzade Çayının Zararları

Hamile kadınların hamilelik dönemi boyunca bu çayı tüketmekten kaçınması gerekir. Bunun sebebi bu çayın östrojen hormononu azaltıyor olmasıdır. Bu tür durumlar bebeğin düşmesine de sebep olur. Yüksek kan basıncını düşürdüğü için düşük kan basıncına sahip olan kişilerin bu çayı tüketmesi halinde ortaya sorunlar çıkabilir. Bu nedenle de hipotansiyona sahip olan kişilerin bu çaydan uzak durması gerekir.

Başı dönen ve hayali şeyler gören kişilerin bu çayı tüketmeyi kesmesi gerekir. Kimi durumlarda halüsinasyonlara yol açan bu çaydan uzak durulması gereken anlar bulunur. Diğer yandan birçok alerjik reaksiyona sebep olan şehzade çayının ani kaşıntı ya da deride döküntü gibi durumlarda anında bırakılması gerekir. Şehzade çayının bedenin ve kasların gevşemesine sebep olması aynı zamanda tembellik ve sersemleme gibi belirtilerin de ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu şekilde yaşamak istemeyen kişilerin bu çayı daha az tüketmesi ya da hiç tüketmemesi gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.