Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Şeker Diyeti

13.11.2016

Beslenme ve diyet hayatımızın her alanında vücudumuzun çalışma düzeni üzerinde oldukça önemlidir. Diyet hem sağlık açısından yapılabileceği gibi hem de fit görünmek üzerine kurulu olarak yapılabilir.Bu anlamda zaten diyet listeleri çeşitlilik göstermektedir. Sadece fit görünmek için diyet yapıyorsanız işiniz daha kolay sayılır. Keza ufak bir vücut toleransı testinden sonra size zararlı olan ve zaten kilo alımına müsait besinlerin tüketimini durdurarak istediğiniz görünüme kısa süre içinde kavuşabilirsiniz. Ancak sağlıksal bir problem üzerine diyet yapmanız gerekiyor ve beslenme düzeniniz oldukça karmaşıksa bunun üzerine yapmanız gereken diyet daha ince ayrıntılara sahip olacaktır. Ayrıca diyet süreci boyunca oldukça dikkatli ve hassas olmanız gerekecektir.

4095713

Şeker hastalığı özellikle beslenme ile birebir alakalı olarak gelişen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle şeker hastalığı tespiti konulan bireyler ilk olarak düzenli bir beslenme düzeni programına tabi tutulurlar. İlerleyen safhalarda çok fazla ayrıntı içeren direkt olarak diyabet hastalarına özel diyet listeleri uygulamaları gerekmektedir. Ne yazık ki şeker hastalarının durumu bu noktada oldukça kritiktir. Birçok hastalığa nazaran daha fazla dikkat ve özen göstermeler gerekmektedir. Bu da bir bireyin tüm yaşam tarzını değiştirmesi anlamına gelmektedir. Beslenme düzeni her bireyin hayatında önemli bir yere sahip olduğu için üzerinde yapılan en ufak bir değişiklik bile uzun süreli çabalar gerektirir. Bu duruma beslenme düzeni üzerindeki alışkanlığın değişimi de denebilmektedir.

Diyabet hastaları için hazırlanan diyet listelerinin genel amacı kandaki şeker oranını kontrol altına almaktır. Çünkü şeker hastalarının en önemli sorunu kandaki şeker oranlarının düzensiz ve beklenmedik derecelerde yükselmesidir. Bu durum oldukça ciddi sağlık problemlerine yol açarken aynı zamanda bireyleri tüm yaşamını etki altına almaktadır. Görüldüğü üzere tedavi sürecide aynı etki durumuna sebep olmaktadır. Ancak şeker hastası bireylerin düzenli bir yaşam ve sağlıklı diyet listeleriyle doğru beslenme alışkanlıklarına sahip olmaları gerekmektedir. Şimdi şeker hastalarına özel olarak düzenlenen diyet listelerinin püf noktalarına bakarak sağlıklı tarifler çıkarmanın tüyolarına bir göz atalım..

1. En Büyük Düşman Hazır Gıdalar

seker-hastaligi

Şeker hastalarının en büyük düşmanı hazır tüketim gıdalarıdır. İçinde ne oranda şeker veya hangi yağ ile hazırlandığına dair oldukça net bilgiler içermezler. Birçoğu içerdiği bilgilere göre zaten zararlı seviyesinde gıdalardır. Şeker hastaları hazır tüketim gıdalarını mutlaka içeriğini okuyarak tüketmelidir. Tüketmek istedikleri takdirde oldukça az yağ ile tüketmeleri gerekmektedir. Keza hazır gıdalar çok fazla yağ içeriğine sahiptir. Anlık doyum sağlayarak kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselmesine sebep olmaktadır. Bu durum şeker hataları ile oldukça zararlıdır. Bu nedenle eğer beslenme düzeniniz içerisinde bu tip besinlere sıklıkla yer veriyorsanız hızlı bir şekilde hayatınızdan çıkartmanız tavsiye edilmektedir. Aksi taktirde yaşantınızı büyük ölçülerde olumsuz etkileyen sağlık problemleri ile karşılaşabilirsiniz.

2. Hamur İşi İkinciliği Kimseye Bırakmıyor

rulo-cicek-pogaca

Hamur işi ağırlıklı beslenmek sadece şeker hastalarının değil sağlıklı bireylerin dahi uzak durması gereken başlıca besindir.  Hamur işleri oldukça fazla yağ içeren besinlerdir. Üstelik yağın yanı sıra fazla oranda tuz veya şeker de içermektedirler. Özellikle beyaz un ile yapılan hamur işleri çok fazla zarar düzeyine sahiptir. Hamur işleri aynı hazır gıdalar gibi kandaki şeker oranında hızlı değişimlere sebep olarak şeker hastaları için önemli tehlike sınıfına girmektedir. Bu nedenle şeker hastalığına sahip bireylerin hazır gıdalar gibi hamur işlerinden de önemli ölçüde uzak durmaları gerekmektedir. Eğer şeker hastasıysanız ve beslenme alışkanlıklarınız arasında hamur işleri bulunuyorsa hızlı bir şekilde beslenme alışkanlıklarınızda değişim yapmanız gerekecektir. Eğer şeker hastası değilseniz ve hamur işi tüketiminiz oldukça yoğunsa şeker hastalığı ve birçok hastalığa davetiye çıkarıyorsunuz demektir.

3. Her Bünyenin Düşmanı Alkollü İçecekler

alkol-bagimliligi-620x300

Alkol oranı barındıran içecekler öncelikle sağlıklı veya çeşitli hastalık sahibi bünyelerin hepsi için oldukça zararlıdır. Özellikle şeker hastaları için oldukça yüksek oranda tehlike içermektedir. Alkollü içeceklerin tamamı yüksek oranda şeker içerirler. Alkolün sürekli tüketimi sonucunda karaciğer yağlanması ile başlayan damar yolu problemleri ortaya çıkmaktadır. Ardından veya bütün bu rahatsızlıkları beklemeden şekerin ortaya çıkması muhtemel bir sonuçtur. Alkol tüketimi asla bir şeker hastasının hayatında olmaması gereken başlıca maddelerdendir. Sağlıklı bir insana olan zararı düşünülürse şeker hastası üzerindeki zararını tahmin etmesi güç olmayacaktır. Eğer şeker hastasıysanız ve hayatınızda alkollü içeceklere yer veriyorsanız oldukça ciddi ve kötü sonuçlarla karşılaşmaya kendinizi hazırlamalısınız.

4. Porsiyonlarınızı Aşmayın

bbb

Bir şeker hastasının kendine yapacağı en büyük kötülüklerden biri öğünlük porsiyonlarını aşması olacaktır. Kan şeker miktarınızı düşünerek öğününüzde belirli bir porsiyonu aşmamanız tavsiye edilmektedir. Aksi taktirde kan şekerinizde ani oynamalar sizi oldukça rahatsız edecektir. Üstelik bir şeker hastası için hiç hoş olmayacak sonuçlar doğuracaktır. Bu nedenle uzmanlarca belirlenen porsiyon miktarları dışına çıkmayın. Masadan asla tıka basa doymuş bir şekilde kalkmayın. Ancak masadan asla aç olarak da kalkmayın. Bu durumun her ikisi de ani olarak kan şekeri üzerinde ciddi oynamalara sebep olacaktır. Öğünleriniz dışında ufak kaçamaklara izin vermeyin. Ufak olarak isimlendirdiğiniz kaçamaklar sandığınızın aksine direk olarak kan şekeriniz üzerinde etki ederek tüm sağlığınızı yerle bir etmeye oldukça müsaittir.

5. Denge İçin Su

su-icmek

Su vücudunuzdaki tüm dengeleri korumakla görevlidir. Sağlam bir çözücü olan su besinlerin doğru oranlarda çözülüp içerdikleri maddelerin seyrelerek kana karışmasını sağlamaktadır. Şeker oranı yüksek besinler veya kan şekeri arttırıcı besinler vücudunuzda seyrelmemiş olarak girişi ile şeker dengenizi bozmaktadır. Ancak çözümü oldukça basittir; günlük iki veya iki buçuk litre su. Bünyenizin yapısına göre değişmekle beraber günlük olarak tüketeceğiniz bu miktarlarda su oldukça dengede kalmanızı sağlayacaktır. Ancak dengenizin ne kadarının kan şekeri üzerinde işe yaradığını görmek için düzenli olarak tüketmeniz gerekmektedir.

6. Kurtarıcı Bitki Çayları

bitki2

Şeker hastalığının kurtarıcısı olarak bilinen bitki çayları bir diyabet hastasının diyet listesinden ayırmaması gereken yegane bir içecektir. Doğal veya doğala en yakınları elbette tercih sebebidir. Uzmanların şeker hastaları için önemli bitki karışımları bulunmaktadır. Bu karışımların temeli şeker oranı sıfır bitki ve meyvelere dayanmaktadır. Bu kurala uyduğu sürece her meyve ve bitki çayını tüketmeniz mümkündür. Damak tadınıza uygun olanını seçerek diyet listenize ekleyebilirsiniz. Bitki çayı tüketimi ile günlük su miktarı ihtiyacınızın bir kısmını karşılamış olacaksınız. Ancak sürekli su içmemek için yerine sürekli bitki çayı tüketmek yanlış bir harekete olacaktır. Bu durumda vücudunuz ödem yapabilir. Kuşburnu, yaban mersini, yeşil çay gibi bitki çayları özellikle şeker hastalarına tavsiye edilen bitki çaylarıdır.

Örnek Şeker Diyeti:

  • Sabahları tam buğday unu ile hazırlanmış ekmekler tercih edilmelidir. Yanında yağsız kibrit kutusu büyüklüğünde peynir, yeşil çay ve tatlandırmak için sıfır şekerli marmelatlar tercih edilebilir. Ancak ekmek miktarı hiçbir zaman sınırsız değildir. Ekmeği büyüklüğüne göre bir ya da iki dilim ile sınırlı tutmanız tavsiye edilmektedir.
  • Ara öğünde kabuklu olarak tüketebileceğiniz şeker oranı az bir meyve tercih etmelisiniz. Ara öğünlerinizde kan şekerinize özellikle dikkat etmelisiniz. Ara öğünler kan şekeri üzerinde önemli bir toparlayıcı etki göstermektedirler. Mümkün olduğunca taze içerikli besinlere yönelmelisiniz. Çorba sonrasını tavuk balık veya et ile doldurabilirsiniz. Ancak bunların yağdan uzak ızgara veya fırında pişirilmiş olması önemlidir. Eğer çeşitli soslar ile tüketecekseniz sosların un,şeker gibi besin maddeleri içermediğinden emin olmanız gerekmektedir.
  • Öğlen posa içeriği yüksek tuz oranı ve un oranı düşük mümkünse sıfıra yakın çorbalar tercih edilmelidir. Şeker hastaları mercimek, domates gibi un oranı olmayan çorbalar tüketmeliler. Çorba hazırlanışında kıvam tutturmak için krema ve un kullanımını tamamen hayatlarından çıkartmalılar.
  • Ara öğünde bir kase kepek karıştırılmış yoğurt tüketebilirler. Yerine şekersiz süt tüketmeleri mümkün. Yoğurt içine kuru siyah üzüm veya yaban mersini karıştırabilirler. Süt tüketilecekse yanında bu kuru meyveleri tüketmeleri tavsiye edilmektedir.
  • Akşam yemeğinde öğlen yemeği gibi çorba ve peşinden çeşitli tavuk, balık, et ürünleri tercih edebilirsiniz. Çorba besinlerin emilimi üzerinde sindirim sistemini oldukça düzene soktuğu için öğlen ve akşam öğünlerinizi çorbasız atlamazsanız tükettiğiniz besinlerin aniden kan şekerinizde değişimler yapmasını önlemiş olursunuz. Akşam öğününüzde çorbadan sonra bol bir salata tercih edebilirsiniz. Salatadaki kriter sos kriteridir. Sosunda şekeri tetikleyecek besin maddelerinin olmadığından emin olmalısınız.
  • Akşam yemeğinden sonra yatmaya yakın kuşburnu çayı tüketebilirsiniz. Yanında meyve tüketmemelisiniz. Çünkü belirli bir saatten sonra yavaşlayan metabolizmanız şeker oranına sahip meyvelerin tüketiminde kolay yolu seçerek içeriğindeki şeker miktarı ile direk kan şekerini arttırmaktadır. Ancak kuşburnu çayının yanında tuzsuz olarak tüketebileceğiniz leblebinin bir zararı olmayacaktır. Gece boyu tokluk hissi ile kan şekerinizi belirli bir seviyede seyrettirecektir. Bu sayede sabah uyandığınızda düşmüş bir kan şekeri yerine normal değerlerde seyreden bir kan şekerine sahip olacaksınız.
  • Şeker hastaları özellikle öğünlerinde makarna, pirinç pilavı gibi besinlere yer vermemelidirler. Bu besinler içerikleri sebebi ile kan şekeri üzerinde oldukça olumsuz etki gösterirken beklemediğiniz bir anda şekere bağlı olarak gelişen başka rahatsızlıklara sebebiyet vermektedirler.
  • Beslenme düzeni en çok şeker hastalarının dikkatle üzerinde durması gereken bir konudur. Bu konuda uzmanları takip ederek kendinize belirli bir düzen oturtabilirsiniz. Ancak kendi doktorunuza başvurarak bu konuda değişikliklere gitmeniz tavsiye edilmektedir. Keza şeker hastalığı oldukça hassas bir rahatsızlıktır. Aksi bir durumda başka rahatsızlıklara sebebiyet verebilir veya kendini kötü bir şekilde belli edebilir. Şeker hastalığının ciddiyetinin farkında olarak hayatınıza yön vermeniz tavsiye edilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.