Kan şekeri eksikliği ya da tıbbi adıyla hipogliseminin adıyla da bilinen bir durum olan bu durum, kandaki şekerin sağlıklı düzeylerin altına indiği zaman meydana gelen bir durumdur. Hipogliseminin yani kan şekeri düşüklüğü, direkt olarak bir hastalık değildir. Diğer bazı hastalıkların bir belirtisi, bir sonucu olarak ortaya çıkan bir durumdur. Hipogliseminin, yenilen yiyeceklerin sindirim sürecinden geçirildikten sonra vücutta aktif halde bulunan hücreler sayesinde kullanılacak şekilde ortaya çıkarılan normal şekerdir. Bu ortaya çıkan şekerin bir diğer adı da glikozdur. Eğer kan şekeri durumu vücudunuzda mevcut ise, karaciğerde yer alan glikoz vücut tarafından ortaya çıkarılamıyor ve kan şekeriniz yükselmiyor demektir. Kan şekeri değerleri insandan insana değişen bir durumdur ve belli miktarlarda bir normal değer tam olarak söz konusu değildir. Kan şekeri seviyenizin ölçülmesi için doktora başvurmanız sağlığınız açısından oldukça önemli bir durumdur.

Vücudunuz kan seviyesi düzeylerinin sağlıklı tutulması konusunda tam bir işbirliği içindedir. Vücutta bulunan organlar, hormonlar ve salgılar eş zamanlı çalışarak kan şekeri sağlıklı seviyelerde tutulmaya çalışılır. Ama bireyin sonradan gerçekleştirdiği yanlış tercihler bu düzeyin bozulmasına yol açar. Yanlış beslenme ya da bir hastalık sonucu kan şekerini dengeleyen sistemde sorun meydana gelerek kan şekeri seviyenizde olumsuz etkiler meydana gelebilir. Kandaki şekerin artması, önemli bir hastalık olan diyabetin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunun ilk belirtilerinden biri de hiperglisemidir.

Kan şekerinin yükselmesinin nedenleri olarak ise, vücutta var olan şekerin yani glikozun hızlı şekilde tüketimi, kanda fazla insülin pompalanması ve kana glikozun yavaş karışması sonucu meydana geldiği söylenebilir. Bunların dışında ise, öğün atlanması, yeme bozukluğu, alkol alımı, organların iflası, hormonsal sorunlar, oruç tutmak, belli başlı cerrahi müdahaleler, bazı türlerdeki ilaçlar, aşırı stres gibi durumlarda kan şekerinde sağlıklı düzeylerin yitirilmesinde etkili olduğu söylenebilir.

Şeker Eksikliği Nasıl Olur?

1.Düşük Kan Şekerinin Vücuda Etkileri

11. 11. İnsülin iğnesi ve glukometreyle sıkı dost olmak

Kan şekeri seviyeniz ya da glikoz seviyeniz normal değerlerin altına düştüğünde, bu durum hipogliseminin ya da insülin şok olarak adlandırılır. Düşük kan şekeri, öğün atladığınız zamanlarda meydana gelebilir. Bunun dışında eğer pankreasınız, yemek yedikten sonra yapması gerekenden daha fazla insülin salınımı yaparsa yine düşük kan şekeri durumu ortaya çıkabilir.

Düşük kan şekeri durumunun en yaygın sebebi ise diyabettir. Diyabet türlerinden birinde, pankreas artık insülin salınımı yapamaz. Bir diğer diyabet türünde, pankreas, vücudun yeteri kadar insülin yapmaz ya da bireyin vücudu üretilen ünsülini düzgün şekilde kullanamaz. Kan şekeri seviyesinin aşırı yükselmesinden korumak için, bireyin vücudunun yeterli miktarlarda insüline ihtiyacı olur. Yeterli miktarlardaki insülin ile, bireyin kan şekeri yükselir. Eğer çok fazla alınırsa, bireyin kan şekeri seviyesi düşebilir.

Bir diğer sebebi ise, aşırı alkol tüketimi olarak söylenebilir. Özellikle de alkol aç karnına alındığında kan şekeri seviyesinde düşme meydana gelir. Bu da akciğerlerin kan akışına yeterli miktarda depolanmış glikoz salınımını kötü yönde etkiler. Hepatit ve diğer akciğer problemleri de kan şekerinin düşmesine neden olabilir. Böbrek rahatsızlıkları, iştahsızlık, pankreas tümörü veya böbreküstü bezi hastalıkları da kan şekeri düşüklüğüne yol açar.

Kan şekeri düşüklüğünün çeşitli semptomları bulunur. Ancak, bu çeşitlerin tam olarak neler olduğundan emin olunması için, kan şekeri testi yapılmalıdır.

Genel olarak kan şekeri düzeyi, 70 mg altında ise bu çok düşük olarak kabul edilir. Eğer diyabetiniz varsa, kan şekeri seviyenizi sık sık kontrol etmeniz gereklidir. Düşük kan şekeri, hızlıca oluşur ama yavaşça tedavi edilebilir. Ancak eğer bu sorunun icabına bakılmaz ise, ciddi semptomların oluşmasına neden olabileceği gibi ölümle de sonuçlanabilir.

2.Sindirim, Endokrin ve Dolaşım Sistemleri Üzerindeki Etkisi

6. Sindirim sistemi

Yemeğinizi yedikten sonra, sindirim sisteminiz, karbonhidratları yıkarak onları vücudun enerjisi haline getirmek için glikoza dönüştürür. Şeker seviyeniz yükseldiğinde, pankreasınız insülin adı verilen hormonu salgılar. İnsülin, glikozun kan akışınızda seyahat etmesine yardım eder ve vücudunuzdaki hücrelere ulaştırır. Eğer insüline bağımlı diyabetiniz var ise, gerekli seviyelerde insülin almanız gereklidir. Herhangi bir aşırı glikoz fazlası, karaciğere depolanır.

Saatler boyu yemek yemeden durduğunuzda, kan şekeri seviyeniz düşer. Eğer sağlıklı bir pankreasa sahipseniz, pankreas glukagon adı verilen hormonu salgılar. Bu da, akciğerinizin depolanmış olan şekeri kan akışınıza salınımı anlamına gelir. Eğer her şey olması gerektiği gibi olursa, kan şekeri seviyeniz bir sonraki yemek yemeniz gereken saate kadar normal seviyelerde kalır.

Yetersiz kan seviyesi düşüklüğü, hızlı kalp atışlarına ve kalpte çarpıntıya neden olur. Ancak, eğer diyabetiniz varsa bile, düşük kan seviyesi semptomlarını açıkça göremeyebilirsiniz. Bu durum, hiporglesemi habersizliği olarak adlandırılır. Kan şekeriniz düştüğünde bu durum meydana gelir ve vücudunuz ona tepki verebilmek için değişir. Normalde, kan şekeri seviyenizin düşüklüğü vücudun stres hormonlarının salınımı nedenli olur. Epinefrin adı verilen bu tür hormonlar, açlık gibi durumların erken uyarı sisteminden sorumludur. Kan şekeriniz çok sık şekilde düştüğünde vücudunuz, stres hormonlarını salınımını durdurabilir. Bu yüzden de sık sık kan şekeri seviyesi kontrolü yaptırmanız önemlidir.

3.Merkezi Sinir Sistemi Üzerindeki Etkileri

1. Merkezi sinir sistemi hastalıkları

Vücuttaki her hücre, düzgün şekilde çalışabilmek için şekere ihtiyaç duyar. Şeker, vücudun ana enerji kaynağıdır. Düşük kan şekeri seviyesi, vücudun merkezi sinir sistemi üzerinde çeşitli problemlere neden olabilir. Zayıflık, baş dönmesi gibi erken semptomlar oluşabilir. Gergin ya da sinirli hissedebilirsiniz. Ve muhtemelen aç olacaksınız. Koordinasyon eksikliği, titreme, yapışkan bir cilt ve terleme yaygın bir durumdur. Ağızda karıncalanma ve uyuşma, düşük kan şekeri seviyesinin işaretleridir. Diğer semptomlar ise, görüşte buğulanma, baş ağrısı ve şaşkınlıktır. Basit görevleri bile yerine getiremeyebilirsiniz. Kan şekeri seviyeniz düştüğünde eğer gece ise kabuslar görebilir, uykunuzda ağlayabilir ya da sıradan olmayan davranışlar sergileyebilirsiniz.

Şiddetli olarak kan şekeri düşüklüğü ise bazen insülin şoku olarak adlandırılır. Tedavi edilmez ise, oldukça tehlikeli olabilir ve sonuçta da nöbet geçirebilir, bilincinizi kaybedebilir ya da hatta durum ölümle sonuçlanabilir.