Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

ŞEKER HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Şeker hastalığı genelde semptomları göz ardı edilebilen bir hastalıktır. Şeker hastalığının olup olmadığını öğrenmenin en iyi yolu gerekli testleri bir uzman kontrolünde yaptırmaktır. Böylece şeker hastalığının semptomları belirlenip, hastalık teşhisi konulabilmektedir.

Şeker hastalığı kanda bulunan, bir çeşit şeker olan glikozun seviyesine göre değişiklik göstermektedir. Bu hastalığın ilk belirtileri çok hafif belirtilerdir. Bu yüzden fark edilmeyebilir. Özellikle diyabet 2 için geçerli bir durumdur. Bazı insanlarda hastalığın zararları uzun vadede boy göstermedikçe hastalıktan şüphelenmezler. Diyabet 1’in belirtileri genelde birkaç gün ya da birkaç hafta içerisinde, hızlı bir şekilde belli olmaktadır.

Şeker hastalığının belirtileri erken tespit edildiğinde zararsız bir şekilde durdurulması sağlanabilir. Bu yüzden herhangi bir etki gördüğünüzde derhal bir sağlık kuruluşunda gerekli testleri yaptırınız. Böylece erken teşhis ile hastalıktan herhangi bir zarar görmeden kurtulabilirsiniz. Bu hastalığın belirtileri genellikle çabuk susama ve idrar atımı, halsizlik, kilo kaybı, bulanık görme, enfeksiyon kapma, açlık hissi, ağızda kuruluk, mide bulanıklığı, kusma ve ayaklarda acı hissidir. Şimdi de yazımızın devamında bu belirtileri çok daha ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz.

1.Susama ve Üre Atımı

su-icmek

Normal bir vücut işleyişi varsayılacak olduğunda insanlar, günde 4-7 saatte bir idrar atımı ihtiyacı duyarlar. Ancak diyabet hastalığına sahip kişilerde bu ihtiyaç daha fazladır. Peki bu durumun sebebi nedir?

Genelde vücut fazla glikozu absorbe etmez ve böbreklerden akıp gitmesine izin verir. Fakat diyabet kan şekerini yükselttiğinden, vücut tüm glikozu hücrelere almaz. Aksine fazla glikozdan kurtulmak için daha fazla üre atımı ihtiyacı duyar. Bunu sağlamak için vücudun sıvılara olan ihtiyacı artmaktadır. Alınan sıvılar daha fazla atılmak için üre sistemini ve böbrekleri daha çok çalıştırır. Böylece diyabet hastalarında daha fazla susama ve daha sık idrara çıkma eğilimi gözükmektedir.

2.Açlık ve Bitkinlik

halsizlik2

Vücudumuz genel olarak yemiş olduğumuz yiyeceklerden aldıklarını, vücut hücrelerinin kullanacağı enerjiye çevirmektedir. Ancak fazla gelen glikozun seviyesini düşürmek için vücudun insüline ihtiyacı bulunmaktadır. Eğer vücuda gerekli olan insülin salgılanmaz ise, vücut hücreleri yapmış olduğu insüline karşı direnç gösterir. Böylece glikoz seviyesi hücrelere ulaşamaz. Böylece enerjiniz bitmiş olur. Çok daha çabuk yorulursunuz ve bununla doğru orantılı olarak açlık hissi de artar.

3.Bulanık Görme

doubler-vision-iStock_00001

Şeker hastalığının belirtilerinden biri de bulanık görmeye başlamaktır. Diyabet hastalığı görüş kabiliyetini de etkilemektedir. Yüksek seviyede kan şekeri hücrelerden sıvıların çekilmesini sağlamaktadır. Bu duruma gözün tabakaları da dahildir. Gözün tabakalarından suyun çekilmesi durumunda odaklanma kabiliyetinizde azalma meydana gelir ve bulanık görmeye başlarsınız. Ayrıca diyabet retinada yani gözün arka kısmında yeni kan damarlarının oluşmasını sağlar ve bu yeni oluşturulan damarların hasar görmesini sağlar. Çoğu insanda bu erken değişimler, herhangi bir probleme sebep olmazken, önlem alınmaması durumunda görüş kaybına ve körlüğe sebep olabilmektedir.

4.Kilo Verme

kilo

Kanda bulunan şeker miktarının yükselmesi, kilo kaybını da hızlandırır. 2-3 ay gibi bir süreç içerisinde 5-10 kilo arasında bir kilo kaybınız gerçekleşebilir. Ayrıca bu kilo kaybı sağlıklı bir kilo kaybı da değildir. Çünkü insülin hormonu glukozu hücrelere ulaştıramaz. Böylece hücrelerde enerji açığı oluşur. Enerji eksiği oluştuğunda vücut bir nevi kendini aç hisseder. Bu durumun sonucu olarak proteinleri yakmaya başlar. Protein de kas kütlesi demektir. Bu da kas kaybınız olacağı anlamına gelmektedir. Kaslar da vücudun ayakta kalmasını sağlayan yapı taşlarıdır. Bu yüzden kas kaybı vücudunuzu zayıflatacak ve sağlıksız bir ağırlık kaybı yaşamanızı sağlayacaktır. Böylece sağlığınız düşmüş olur.

5.Cilt Sorunları

cilt_sorunlari_dogal_tedavi

Kaşıntılı bir cilt oluşumu, kuru bir cildin ve zayıf bir kan sirkülasyonunun sonucudur. Bu durum da şeker hastalığının bir belirtisidir. Belli bölgelerde kaşıntılar meydana gelir. Bunun sonucu olarak da ciltte kalıcı hasarlar ve lekeler oluşabilir. İnsülin direnci olan kişilerde kan şekeri o kadar yüksek olmayabilir. Bu yüzden herhangi bir belirti gördüğünüzde doktorunuza giderek kan ölçümü yaptırmanız ve kan şekeriniz olup olmadığını öğrenmeniz gerekmektedir.

6.İyileşme Süreci

iyileşme

Kan şekeri yüksek olan kişilerin iyileşme süreci normal insanlardaki gibi gerçekleşmemektedir. Herhangi bir yaralanma olduğunda yaraların kapanması daha uzun bir zaman alır. Enfeksiyonlarda, kesiklerde ve yanıklarda yavaş iyileşme sürecinin olması şeker hastalığının bir diğer belirtisidir. Bu durumun sebebi ise kan damarların geçiş sırasında yüksek miktardaki glikozdan hasar görmesidir. Bu kişilerin yaralanmaları sakıncalı durumlara sebebiyet verebilir.

7.Sinirlilik

sinir

Kan şekeri yüksek olan kişilerin, yüksek kan şekerine maruz kalma sürelerine göre kendilerini iyi hissetmeme durumları meydana gelebilir. Sinirlenme ve asabi olma gibi yan etkiler meydana gelebilir. Yorgun olduğunuz zamanlarda daha sinirli olursunuz ve bu gerginlikten dolayı gece uykularınız bölünüp uyanabilirsiniz. Bu tarz durumlarda lavaboya gidip yüzünüzü yıkamak iyi gelecektir. Çünkü yorgun olduğunuzda vücudunuz ekstra efor sarf eder. Bu durum enerjinin yetmemesi ile alakalı olarak glikoz seviyesi ile de ilgilidir. Yorgun olmak bu yüzden sinirlerin gerilmesine ve asabiyet sorunlarına sebep olur. Kan şekerinin normal seviyelere inmesi durumunda bu sinirlilik hali de normale dönecektir.

8.Karıncalanma ve Uyuşma

karıncalanma

Uyuşma özellikle el ve ayaklarda hemen herkesin başına gelen bir durumdur. Ancak bu durumun çok sık meydana gelmesi ve etkisinin daha fazla olması şeker hastalığının bir işareti olabilir. Bu durum sinirlerin, şeker hastalığı yüzünden hasar görmesi açısından gerçekleşir. Uyuşma etkileri muhtemelen geri dönüştürülebilir sorunlardır. Uyuşma geçse de sinirlerde meydana gelen hasarlar kalıcı olabilir. Bu yüzden şeker hastalığının erken teşhisi büyük önem taşımaktadır. Erken teşhis durumunda zararlı ve kalıcı etkileri de önleme imkanı bulacaksınız.

Kan şekerini kontrol etmek için pek çok test yapılmaktadır. Çünkü tek bir test şeker hastalığının doğruluğunu kesin bir şekilde ifade etmede yüzde yüz etkili sonuçlar vermeyecektir. Bu testlerden biri plazma glikoz testidir. Bu testin yapılması için en az 8 saat aç kalınması gerekmektedir. Böylece kan şekeri değerleri daha net bir şekilde ölçülebilir. Kanda bulunan glikoz seviyesinin desilitre başına 126 miligram olması kan şekerinizin olduğu anlamına gelir. Normalde kabul edilen sınır değeri ise 99 mg/dL’dir. Bu değer kan şekeri için sınır olup, daha yüksek değerler şeker hastalığı tehlikesini tetiklemektedir.

Şeker hastalığı genelde ilerleyen yaşlarda meydana gelmektedir. 45 yaş ve üzeri olan kişiler şeker hastalığı riski taşımaktadır. Bu yüzden test yaptırmak büyük bir önem arz eder. Şeker hastalığının erken teşhis edilmesi kalıcı hasarların önlenmesinde yardımcı olur. Önleyebileceğiniz hasarlar arasında sinir hasarları, kalp sorunları ve diğer komplikasyonlar yer almaktadır. Peki doktorunuza gitmeniz gereken genel kurallar nelerdir?

Midenizde ağrı, zayıflık ve susuz hissettiğiniz durumlar, idrar atımı sıklığınız arttığın, bel ağrısı yaşadığınız durumlar, normale göre daha hızlı ve derin nefes almaya başladığınızı hissettiğiniz ve nefesinizin sürekli kokmaya başladığı durumlar (Keton miktarının yüksek olduğunu gösterir) şeker hastalığının belirtileri olabilir. Bu durumlarda en kısa sürede bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Böylece şeker hastalığının belirtileri ile ilgili bilgiler vermiş olduğumuz yazının sonuna gelmiş bulunmaktayız. Sağlık ilk sırada gelir. Bu yüzden herhangi bir semptom oluştuğunda kontrol ettirmeyi ihmal etmeyiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.