Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Şeker Pancarının Faydaları

Şeker pancarı çok uzun zamandır insanlara deva olmakta, eski çağlardan beri birçok farklı hastalığın şifasında kullanılmakta olan doğal bir kaynak olarak karşımıza çıkar. Bir sebze bu kadar faydalı ve bu kadar derde deva nasıl olabilir diye merak eden kişilerin bu sebzenin içinde yer alan maddelere bir göz atması gerekir. Şeker pancarının içerisinde oldukça fazla miktarda protein, karbonhidrat, diyet lifleri ve yağ bulunur. Diğer yandan K, E, C ve A vitaminleri, tiamin, pridoksin, riboflavin, tiamin ve nisain vitaminleri de bulunur.

Fazla miktarda kalsiyum emilimini engellemekte olan ve buna rağmen doku ve eklem etrafında yer alan birikimler sayesinde artritin de önüne geçer şeker pancarı aynı zamanda suyunun içerisinde yer alan alkalin sayesinde bu birikintilerin önüne geçilmesine de büyük oranda katkı sağlamış olur.

Yetişme döneminde bol nem olgunlaşma döneminde ise bol yağış istemeyen şeker pancarı bu sebeplerden dolayı Doğu Karadeniz Bölgesinde pek yetişmiyor. Şeker pancarı tarımı, diğer bazı tarım ürünlerinin aksine neredeyse tamamen insan emeğine dayalı olur. Şeker pancarı genellikle İç Anadolu Bölgesinde üretilir ve üretildiği yere yakın olan fabrikalarda işlenir. Bununla birlikte ülkemizdeki üretimin neredeyse yarısı İç Anadolu Bölgesinde yetişmiş olur. Sulamanın yetersiz olması sebebi ile Güney Doğu Anadolu bölgesinde yetiştirilmesi zor olur.

Şeker pancarının hasat edilmesinin ardından kısa bir süre içinde işlenmesi gerekir. Bu sebeple de şeker pancarını uzak mesafelere taşımak hem tazeliğini yitirmesine hem de çok daha fazla masrafa yol açacağı için şeker pancarı fabrikaları, şeker pancarı tarlalarının yakınlarına kurulur. Bu nedenle de şeker pancarı ve şeker pancarı fabrikalarının coğrafi açıdan dağılımı birbirlerine yakın seyreder. Küspesi hayvan yemi olarak da kullanılmakta olan şeker pancarı ahır ve besi hayvancılığını şeker fabrikalarının çevresine yoğunlaştırır. Şimdi sizlere şeker pancarının faydalarından detaylı bir şekilde bahsedeceğiz.

Şeker Pancarının Faydaları Nelerdir?

1. Anemiye İyi Gelir

Kandaki hemoglobin seviyesinin düşmesi halinde ortaya çıkan anemi hastalığına karşı kullanılacak olan şeker pancarı içeriğinde yer alan B1, B2, B6 ve bu tür vitaminler ile birlikte, yağ, iyot, bakır, potasyum, kalsiyum ve magnezyum içeriğine sahiptir. Aynı zamanda niasin açısından oldukça zengin olan şeker pancarı, tüm bu vitamin ve mineraller sayesinde anemiye sebep olan durumun önüne geçerek sizlere yardımcı olur.

2. Diyabete Yardımcı Olur

Şeker pancarının içinde yer alan lipoik asit, glikoz seviyesinin düşmesinde rol oynar. Şeker pancarının insüline karşı duyarlılığı arttırmakta olan bir tür antioksidan olduğu da bilinenler arasında yer alır. Şeker pancarının sahip olduğu bu özellik sayesinde diyabet dalgalanmalarının önüne geçilmesinde yardımcı olur.

3. Demans Hastalığına Birebirdir

Demans hastalığı yaşın ilerlemesi ile birlikte kendini gösteren bir tür unutkanlık hastalığı olarak bilinir. Alzheimer başta üzere birçok unutkanlık ve bunama hastalığı demans başlığı altında yer alır. Demans hastalığının ilerlemesi halinde hastaların normal hayatında rutin bir şekilde yaptıkları işleri dahi yapamadıkları görülür. Şeker pancarının ise bu konuda sizlere yardımcı olduğu düşünülür. Bir üniversite tarafından bu konuda yapılmış olan bir çalışmanın sonucunda ham şeker pancarı suyunun tüketilmesi halinde beyne giden oksijende bir artış görüldüğü tespit edilmiş bulunuyor. Bu araştırmadan yola çıkarak şeker pancarı suyunun Demans hastalığına karşı oldukça iyi bir fayda sağlaması olur.

4. Kansere Karşı Direnç Sağlar

Kanser hastalıklarının sebeplerinin en başında yer alan durum serbest radikaller olsa da bunun dışında da meydana gelmekte olan birçok farklı kanser vakası bulunur. Şeker pancarının sahip olduğu anti kanser özellikler sayesinde bünyenin direncini arttırarak birçok farklı hastalığın da önüne geçilmesini sağlar. Şeker pancarının içeriğinde yer alan anti kanserojen bitkisel besinler ile birlikte birçok farklı kanser çeşidine karşı durabildiği t tespit edilmiş bulunuyor. Öyle ki kanser olma olasılığı yüksek olan ve artık kanser olmasına ramak kalmış olan kişilerin şeker pancarı yemesi halinde bu hastalığın önüne geçmesi ve bu noktada sizler yardımcı olması da mümkün oluyor. Yapılan çeşitli bilimsel araştırmalara göre aynı zamanda çoklu organ tümörünün de önüne geçtiği tespit edilen şeker pancarı kullanılarak yapılmakta olan ilaç sayesinde meme, pankreas ve prostat kanserlerinin tedavisinde de kullanıldığı bilinir.

5. Kalbe İyi Gelir

İnsan vücudunun beyinle birlikte en önemli organı olan kalp, insanlar için vazgeçilmez bir organ olarak karşımıza çıkar. Hayatımızın merkezinde yer alan ve biz her zaman duymasak dahi atmaya devam eden kalbe mutlak surette iyi bakmamız gerekir. Şeker pancarı da işte bu noktada devreye girer. Şeker pancarı yiyerek kalp sağlığınızı da güçlendirmeniz mümkün olur. Bu bitkinin aynı amanda kan şekerini, tansiyonu ve kalp hastalıkları düzenleme konusunda da vazgeçilmez faydaları bulunur.

6. Egzersiz İçin Bir Numaralı Sebzedir

Özellikle düzenli bir şekilde egzersiz ya da spor yapmakta olan kişiler için tercih edilebilecek sebzelerin arasında birinci sırada yer alan şeker pancarının yalnızca suyunu içerek dahi birçok faydasından yararlanmanız mümkün olur. Şeker pancarı suyunu günde bir defa içmeyi unutmayın!

7. Kan Damarlarının Genişlemesini Sağlar

Şeker pancarı tüketerek kan damarlarınızın genişlemesini ve böylelikle de kan akış hızını arttırmanız mümkün olur. Ayrıca bu bitkinin damar sertliğine karşı da iyi geldiği biliniyor Pancarın aynı zamanda damar hastalıkları arasında yer alan varis için de oldukça büyük bir öneme sahip olduğunu bilmek gerekir.

8. Sağlık Verir

Diğer yandan şeker pancarının birçok farklı faydası daha bulunur. Örneğin hem saç hem de cilt sağlığına iyi gelen şeker pancarının solunum yolu hastalıklarında da etkiye sahip olduğu bilinir. Bunun için şeker pancarı suyu da içmeniz mümkün. Şeker pancarı tüketerek artrit probleminizde sahip olduğunuz acıları da giderebilmeniz mümkün olur. Şeker pancarı aynı zamanda göz sağlığına da iyi gelir. Diğer bitkiler göre daha fazla oksijen açığa çıkartan şeker pancarı o çevrede yaşayan insanların bu şekilde de korumuş olur. Şeker pancarının aynı zamanda sindirim ve mide sistemini düzene soktuğu, vereme karşı vücudu koruduğu, idrar söktürücü bir etkiye sahip olduğu ve böbrek sağlığını da koruma altına aldığı söylemekte fayda var.

Şeker Pancarı Nasıl Kullanılır?

Sofralarımıza gelen şekerin üretiminde kullanılan malzemlerden birisi de şeker pancarı olarak karşımıza çıkar. Şekerin yemeklerimize, tatlılarımıza ve içeceklerimize geliş öyküsü esasında birden fazla aşamayı da bünyesinde barındırır. Bir kilogram kadar şeker üretiminde 900 gram ağırlığında olan 9 adet şeker pancarının kullanılması gerekir.

Şeker pancarı aynı zamanda birçok farklı yemek yapımında da kullanılır. Birbirinden farklı yemek tariflerini kullanarak şeker pancarından çeşitli şekillerde yararlanabilirsiniz. Diğer yandan şeker pancarın suyunu elde ederek de tüketmeniz mümkün olur.

Şeker pancarından aynı zamanda tatlı da yapılır. Bununla birlikte şeker pancarının çeşitli ilaçların yapımında da kullanıldığı ve böylelikle kanser önleyici etkisinden faydalanıldığı bilinir. Şeker pancarı küspesinden hayvan yemi yapıldığı içi hayvancılığa da katkı sağlar. Diğer yandan silah geliştirme, otomobil ve ilaç alanlarında etil alkole duyulan ihtiyacı şeker pancarı kullanarak karşılamak da mümkün olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.