Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Şekere İyi Gelen Yiyecekler

Diyabet insülin hormonunun eksikliği ya da etkisizliği sonucu oluşan ömür boyu süregelen kronik ve insülin üreten hücrelerin azalması ile meydana gelen bir hastalıktır. İnsülin pankreas adını verdiğimiz organ tarafından salgılanan bir hormondur. Normal bir metabolizma da besinler  vücudun başlıca yakıtı olan şekere (glukoz) dönüşmek üzere bağırsaklarımızda parçalanır, glukoz  bağırsaklardan kana geçer  ve kandaki şeker oranı artmaya başlar. Sağlıklı bireylerde kana geçen glukoz pankreastan salgılanan insülin yardımıyla hücrenin içine taşınır . Eğer insülin hormonu vücutta bulunmaması  veya etkisini yitirmesi durumunda glukoz  hücrenin içine taşınamayacağı için glukoz  kanda sürekli  artarak şeker hastalığı dediğimiz  kan şekeri yükselmesi (hiperglisemi) gelişmiş olur .

Tedavi edilmediği takdirde  yaşamı olumsuz etkileyen ciddi sağlık sorunlarına yol açar, bu  hastalık sürekli olarak devam edecek olursa organlarımızda (sinir , göz , kalp, böbrek gibi ) ciddi bozukluklar meydana gelebilir . Dikkat edilmesi gerekir çünkü günümüzde ülkemizde de dahil olmak üzere tüm dünyada en çok karşılaşılan  hastalıklardan biridir.  Birçok nedeni bulunur bunlardan bazıları;

*Her geçen gün biraz daha hareketsiz yaşama tarzının yaygınlaşması

*Hazır gıdaların tüketiminin sürekli artması, fast food alışkanlıkları

*Genetik faktörler

*Düzensiz  beslenme  öğünlerin zamanlarının sarkması   gibi bazı nedenler sebebiyet verebilir önemsenmesi ve hekimden  yardım alınması gereken bir rahatsızlıktır.

Makalemizde  şeker hastalığına ne iyi gelir, şekeri ne düşürür ve hangi bitkiler faydalı olur  bu konu üzerinde duracağız. Birçok hastalığı  şifalı bitkilerle   belirli bir nebze de olsa önlenebilir olmuştur.Ama kesin çözüm değildir takviye olarak kullanılmalıdır.

Şekere İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1. Elma

elma

Günde en az bir elma tüketimi  %28 oranında diyabete yakalanmayı önlemektedir .”Her gün bir elma doktoru uzak tutar.”sözü herkesin dilinde , iyice yıkandıktan sonra kabukları ile yenen elmanın tokluk hissi sağlaması  yanında kabuğa yakın yüzeyde bolca bulunan kuersetin isimli antioksidanlarla şeker hastalığına iyi gelen özelliği öne çıkmaktadır. Elmanın içerdiği lifler ise kan şekerini düşürme konusunda önemli görevler üstlenir. Tarım ilaçlarından arındırılmış temiz sularla yıkanmasına dikkat edilmesi gerekir.

2. Tarçın

tarçın

Tarçının kimyasal yapısı insülin denilen kan şekerini düzenleyen hormona yapısal olarak benzerdir, inslin hormonu gibi davranır. Tarçın içeriğindeki “kumarin ” maddesi insülini  dengede tutar. Tarçın şekeri kontrol edebilme özelliğine sahiptir.Şeker metabolizmasını 20 kata kadar hızlandırır.  Tarçın oksitlenmeye karşı sistemin güçlenmesine yardımcı olur. Oksitlenme şeker hastalarında önemli bir sorundur. Damar yapısının bozulmasında oksitlenme – antioksitlenme  dengesinin bozulmasına yol açar Tarçının içinde bulunan polifenoller önemli bir antioksidan maddedir. Fazla kilolu ve şişmanlarda açlık şekerini düşürür ve insülin etkinliğini artırır.

 3. Kuru Baklagiller

kuru_baklagiller_beslenme

Genelde şeker hastalarında yanlış bir olgu  kuru baklagillerin şekeri yükselteceği ve bu yüzden tüketimini azaltırlar.Bu yanlış bir tutumdur kuru baklagillerin yapısında bulunan posa ve fitonutiriyenlerle  kalp sağlıklarına desteklerinin yanında diyabete karşı savunma geliştirmenize yardımcı olabilecek Kuru baklagiller  (fasulye , mercimek ve bezelye )yüksek oranda suda çözünen lif içerir  ve glisemik indeksleri düşüktür. Besin lifi içeren yiyecekler vücut tarafından işlenmesi zamana yayılır  kan şekerinde ani dalgalanmalar yaşanmadan enerjiye dönüştürür.Kepekli makarna, tam tahıllı çavdar ekmeği ve kepekli tahıllar kan şekerini sabit tutar.

4. Badem

09-badem

Diyabet hastalarında özellikle yemeklerden sonra meydana gelen kan şekeri dalgalanmalarını azaltıcı etkiye sahiptir.Ayrıca badem yüksek glisemik indekse sahip olan gıdaların sebep olduğu dalgalanmaları düzenler. Sağlıklı yağ ve protein deposu olan badem metabolizmayı güçlendirerek, insülin direncinin kontrol edilmesine yardımcı olur. Diyabet riskini azaltmak için  günde 10-15 tane badem tüketilmelidir.

5. Soğan ve sarımsak

kalbin-ilaci-sogan-ve-sarimsak1a45a17bc07d6a2a39f2

Diyabet hastalığının korkulan komplikasyonlarından olan kalp damar tıkanıklığını  önleyici etkileri vardır.Soğanda kuersetin  adı verilen bir madde vardır. Kuersetin
kandaki şekeri düşüren bir özelliği vardır. Sıkılarak elde edilen soğan suyunu yemekten sonra yükselen kan şekerini kontrol altına alır. Soğan ve sarımsak içinde bulunan organik kükürtlü amino asit bileşiklerinin etkili oldukları bilinmektedir. Bu bakımda tansiyon düşürücü ve kan sulandırıcı sarımsak hapı kullanan hastaların kanını kontrol etmeden kan şekerini düşürücü ilaç kullanmamaları doğru olacaktır. Soğan pişirilmeden yendiğinde aynı etkiyi gösterir.

6. Sebze ve meyveler

sebze_1

Mineral  , vitamin bakımından zengin olan aynı zamanda lifli yapılarıyla  kan şekerini sabit kalmasına yardımcı olur. yapılarındaki antioksidanlarla bağışıklık sistemini  de geliştiren sebze ve meyvelerden başlıcaları, lahana, karalahana, portakal , ıhlamur, limon,  şalgam, brokoli, turp, ıspanak,  greyfurt, çilek ve böğürtlen  ilk sıralarda gelmektedir. Şekeri olanların yağ, sos, tuz eklenmiş sebzeleri yüksek miktarda sodyum içeren konserveleri ve turşu tüketmeleri doğru değildir.

7. Çay ve kahve

cay-mi-kahve-mi-composite

Türk milletinin en belirgin alışkanlıklarından olan çay doğru demleme  ve doğru sıklıkta tüketilmesi durumunda oldukça iyi bir antidiyabetik  besin sayılabilir.İçeriğinde bulunan kateşinler ve taninlerle bu faydaları gösteren çay şekersiz içildiğinde korkulacak bir içecek değildir. Kahvenin diyabete karşı koruyucu etkisi tam olarak bilinmesede yapılan araştırmalar doğrultusunda varılan sonuçlar gereği, kahvede bulunan klorogenik asitin  kan şekeri düzeyini dolaylı düzenlediği ve kafeinin pankreastan insülin salgısını  artırdığı bilinmektedir.Kahvede  bulunan potasyum  , magnezyum  ve çeşitli antioksidanların  kan şekerini düzenleyici etkisi vardır. Aşırı ve şekerli tüketilmemesi önerilir.

8. Yağsız Et

urun-dana-yagsiz-kusbasi2

Daha az oranda doymuş yağ içeren yağsız et kolesterol düzeyini düşük tutmak için idealdir, bol miktarda protein içerir. Suda haşlanıp pişirilmeli fakat pişirme suyu asla yenmemelidir. Çünkü etin içindeki zararlı maddeler ve yağlar suya geçer. Bol baharat eklenerek etlerin hazmı kolaylaştırılmalı,  ızgara eti yenmelidir. Koyun etinin hazmı zordur ara sıra yenebilir fakat yağsız  olmalı.

Piliç-tavuk eti  yağsız suda haşlanmış olması gerekir. Kaz eti çok yağlıdır bu nedenle yenmemesi gerekir. Hindi eti yağsız , suda haşlama yenebilir hazmı kolaydır. Balık, yağı diyabet  hastaları için zararlıdır, bu nedenle taze ve hiç yasız olmadıkça şeker hastaları balık tüketmemelidir. Bu etlerin birinde safi et olarak günde sadece 100 gr kadar yenmelidir.

9. Domates Suyu

domates-suyu-tarifi

Domates suyu şeker hastaları için iyi bir kan sulandırıcı özellik taşır, karaciğerdeki yağlanmaları önler. Hazır domates suları yerine taze  sıkılmış domates suyu tercih edilmelidir.

 10. Kırmızı Biber

KIRMIZI_BİBER

Kırmızı pul biberi şekerin ani düşüşlere sebep olan aşırı insülin salınımlarını engeller. Kırmızı benekli yediğimiz yiyecekler insülinin daha dengeli salınımının ve ekonomik kullanımı konusunda metabolizmaya yardımcı olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.