Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Terleme Ve Şeker Düşmesi Arasındaki Bağlantı Nedir?

Kanı oluşturan bazı değerler vardır. Bunlardan biri de hücrelerin yeterli işlevini sağlayabilmesi adına glikozdur. Vücudumuza alınan şeker bildiğimiz ya da hayal ettiğimiz gibi kanda dolaşmaz. En küçük parçalarına ayrılır emilim sağlandıktan sonra kanla beraber dolaşarak hücre içine giriş yapar. Bu şekilde yaşamsal fonksiyonlarımızı yerine getirmiş oluruz. Eğer şeker eksikliği yaşanırsa dolaşım azalır. Çünkü kanın viskozitesi artar. Bu da birçok rahatsızlığın meydana gelmesine neden olur.

Şeker düşmesi pek çoğumuzun yaşadığı ancak kimi zaman fark etmediğimiz durumlardan biridir. Ancak önlem alınması gerekir. Şeker düşmesiyle gelen diğer belirtiler kişinin aniden rahatsızlanmasına neden olarak zamansız kazalara sebebiyet verebilir. Şeker düşmesiyle birlikte yaşanan belirtilerden biri de terlemedir. Şeker düşmesi ve terleme her ne kadar alakasız iki olay gibi görülse de arasında kuvvetli bir bağ vardır. Gelin hep beraber bu bağı inceleyelim.

Şeker Düşmesi Neden Olur?

Halk arasında şeker düşmesi olarak bilinen hipoglisemi durumu genelde insanların hareketsiz kalmasıyla birlikte olur. Özellikle kilolu olan kişilerde şeker düşmesi olayı daha çok görülür. Çünkü yenilen gıdalar bir süre sonra depo edilir ve yağa dönüşür. Bu da kişinin hareketsiz olmasıyla birlikte yakımı zorlaştırarak kanın şeker ihtiyacını doğurur. Şeker hastalarında bu durum daha sık görülebilir.

Hatta insülin iğnesi yapan kişiler aşırı doza kaçtığı zaman daha çok şeker dengelenmesi değil şeker düşüklüğü yaşar. Kişinin yeterince karbonhidrat alamaması da şeker düşüklüğüne neden olur. Çünkü kanın ihtiyacı olan kan şekeri glikozda bulunur. Bu da karbonhidratın yapı taşıdır. Eksik bir şekilde alınan karbonhidrat vücudun tamamına yetemediğinden hızla şeker düşmesi yaşanır. Kimi zaman bazı kimyasal ilaçların yan etkilerinin arasında da şeker düşmesi olabilir.

Şeker Düşmesinin Belirtileri Nelerdir?

Şeker düşmesi belirtileri kişide hissedilir olur. Genelde baş dönmesiyle başlayan şeker düşmesi kişinin şeker takviyesi almamasıyla yerini halsizliğe ve kalp çarpıntısına bırakır. Önce kişide aniden soğuk terlemeler gerçekleşir ve devamında da hastanın ellerinde ayaklarında titremeler olur. Eğer hala önlem alınmıyorsa bulantı ve açlık hissi de oluşur. Çünkü açlık hissi midemizin doluluğuna göre değil kandaki şeker oranına göre beyne sinyal gider. Bu sebepten dolayı da kişi mutlaka önlem almalıdır. Bahsettiğimiz belirtiler görünüyorsa durum ihmal edilmemeli mutlaka hekime başvurmalıdır.

Terleme ve Şeker Düşmesinin Bağlantısı Nedir?

Şeker düşmesi durumunda yaşanan en sık belirtilerden biri de titremedir. Tremor olarak bilinen bu titremeler atak şeklinde gerçekleşir. Genelde bir nesne ele alındığında kişinin titremesi daha hissedilir olur. Bunun sebebi ise kanın yeterince şekere sahip olmaması ve devamında da yaşamsal fonksiyonlarımızı yerine getiren hücrelere gerekli enerjinin iletilmemesidir. Bu da nörolojik olarak titremelere sebebiyet verir. El ayaktaki titremeler kimi zaman son olarak el ayak boşalmalarına dönüşebilir. Bu durum bir krizdir, eğer kişi yeterince glikoz takviyesinde bulunursa geçecektir. Ancak bu süreçte titreme olduğundan dolayı kişinin psikolojisini olumsuz etkileyebilir.

Terleme ve Şeker Düşmesinin Tedavisi

Şeker düşmesinin önüne geçebilmek şeker düşmesine bağlı olarak gelişen terlemenin de önüne geçebilmenizi sağlar. Eğer kişi fazla karbonhidrat alamıyorsa bol miktarda karbonhidrat ağırlıklı beslenmelidir. Eğer karbonhidrat yakımı olmuyorsa da kişi öncelikle mutlaka egzersiz yapmalı devamında da sporla uğraşmalıdır. Kalori yakımı sayesinde kan şekeri normal seviyeye gelir hem de kilo dengenizi korunmuş olur. Kişi insülin iğnesi yapıyorsa mutlaka dozunda yapmalı hatta ayarlayamama durumuna karşılık iğne, uzman biri tarafından yapılmalıdır. Bazı ilaçların şeker düşmesi gibi yan etkileri olabilir.

Şeker düşmesiyle karşılaştığınızda kullandığınız ilaçları mutlaka hekiminize söylemelisiniz. Bu farklı bir tedavi seçeneğinin uygulanmasını sağlar. Hipoglisemi kronik bir rahatsızlıksa kişi şeker düşmesini önleyecek bir iğne tedavisi uygulamalıdır. İnsülin kan şekerini düşürürken glugakon da kan şekerini yükseltir. Kan şekerini yükseltecek iğnelerin desteğiyle bu durumu kontrol altına alabilirsiniz. Fakat bu iğneleri de kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.