Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Şekerin Faydaları Nelerdir?

Günümüzde bir insan yıllık ortalama 24 kg şeker tüketmektedir. Bu miktar endüstrileşmiş ülkelerde 9 kg daha fazla bir ortalamaya sahiptir. Bu da şekeri oldukça popüler bir besin haline getirmektedir. İnsanlar bu yüzden şekerin faydalarını ve zararlarını incelemek üzere çeşitli testler ve deneyler yapmaktadır. Yapılan pek çok araştırma tamamlanmıştır ancak kimi araştırmalar halen devam etmektedir. Bu yüzden şekerin faydalarının, zararlarına göre kanıtlanabilirliği çok daha kolaydır.

Şekerin sağlık açısından pek çok yararı ve zararı bulunmaktadır. Ancak genelde şekerin zararlı özellikleri ön planda tutulmaktadır. Şekerin faydalı özellikleri de oldukça fazladır. Şeker kilo aldırıcıdır. Evet bu doğru bir bilgi ancak sağlıklı olarak kalabilmeniz için vücudunuzun şekere ihtiyacı vardır. Çünkü şeker, gücünüzü ve enerjinizi arttırmak için bir yakıt görevi görür.

Şimdi de şekerin sağlık için faydalarından bahsetmek istiyorum. Şeker temel bir enerji vericidir. Beyniniz şeker olmadan işlevlerini yerine getiremez. Depresyonun etkilerini azaltır. Kan basıncınızı düşürücü etkiler yapar. Cilt sağlığınızı korumada yardımcı olur. Mineral ve besleyicileri içerir. Tüm bu saydığımız faydalar düşünülecek olduğunda şekersiz bir yaşam tabi ki düşünülemez. Ancak sağlığınızı korumak için günlük önerilen miktarları aşmamanız gerekmektedir. Şimdi de siz değerli okurlarımız için şekerin faydalarını çok daha ayrıntılı bir şekilde açıklayacağız.

1.Kalori

seker1680x1120

Kalori denildiğine insanların kafalarında genelde kötü bir izlenim belirmektedir. Ancak kalori denilen şey, enerjidir. Bu enerji yaşamsal faaliyetleri gerçekleştirebilmeniz için olmazsa olmazlardandır. İç organlarınızın, beyninizin ve diğer işlevsel faaliyetlerin gerçekleşmesini sağlar. Şeker de yüksek bir kalori değerine sahiptir. Ancak bu kalori sizlerin yaşamsal işlevlerinizi yapabilmeniz için gerekli enerjiyi sağlar. Fakat bu enerji kısa süreli bir enerjidir ve üretkenliği arttırır. Bir gram şekerin içerisinde 4 kalori bulunmaktadır. Bu yüzden şeker kullanmanız gerekli ancak fazla miktarlarda tüketimi aşırı kalori alımına sebep olacak ve kilo almanıza sebebiyet verecektir.

2.İnsülin

Testing Blood Sugar at home

Birçok hazır gıdanın içerisinde tatlandırıcı olarak glikoz bulunmaktadır. Ancak şekerin içerisinde fruktoz vardır ve işlenmesi çok daha kolaydır. Glikozu işlemek fruktozu işlemekten çok daha zordur. Bu yüzden hazır gıdalar tüketildiğinde kısa vadede insülin seviyeniz artar. Hazır gıdalar yerine fruktoz yani pancar şekerinden yapılmış yerel ürünleri tercih ediniz. Fruktoz sayesinde kendinizi çok daha enerjik ve güçlü hissedersiniz. Ancak bu da kısa süreli bir etkidir. Kanınızdaki dolaşıma katılan şeker, bir süre sonra insülin seviyenizin düşmesine sebep olacak ve açlık hissi oluşacaktır. Şekere daha fazla ihtiyaç duyacaksınız.

3.Mineraller ve Besleyiciler

c-vitamini-bulunan-besinler

Şekerin yapısında bol miktarda besin değeri ve çeşitli mineraller yer almaktadır. Bunlar tamamen doğal kaynak olarak kabul edilirler. Ancak endüstrileşmiş ve işlenmiş şekerin içerisinde fosfor, kalsiyum, demir, magnezyum ve potasyum mineralleri önemli miktarlarda bulunmamaktadır. İşlenme esnası sırasında bu minerallerin faydaları azalmaktadır. Bu yüzden doğal ve işlenmemiş şeker tüketmeye özen gösteriniz. Bu tip şekerlere örnek olarak meyve ve sebzelerde bulunan şekerler verilebilir. Şeker bir karbonhidrattır. Fazla miktarda kullanılan şeker yakılmadığı sürece, karaciğerinizde yağa dönüştürülerek depolanır ve kilo almış olursunuz. Ancak doğal şekerler çok daha çabuk işlenirler. Meyve ve sebzelerden alınan şekerlerin tüketimi sağlığınız için daha faydalı etkiler yapacaktır.

4.Düşük Kan Basıncı

circulation1

Bazı insanların şekere olan ihtiyacı daha fazladır. Bu yüzden kanlarında bulunan şeker miktarı düştüğünde, halsizlik, baş dönmesi ve baygınlık meydana gelebilir. Özellikle dışarıda yürüyen ve araç kullanan kişiler için oldukça tehlikeli kazalara sebep olabilir. Bu kişilerin düşük kan şekeri rahatsızlığının doktorları tarafından onaylanması ile birlikte önlem almaları gerekmektedir. Tescillenen düşük kan şekeri rahatsızlığına önlem olarak yanınızda küp şeker bulundurmanız gereklidir. Kan şekerinizin düştüğünü hissettiğinizde küp şeker yiyerek kan şekerinizi normal seviyelere çekebilirsiniz. Baş dönmesi, halsizlik gibi durumlarda herhangi bir baygınlık durumu oluşmaması için küp şeker tüketebilirsiniz. Böylece oluşabilecek kazaların önlenmesini sağlayabilirsiniz.

5.Beyin Fonksiyonları

h_1405326187

Şekerin bir diğer faydası beyin fonksiyonlarını arttırmak üzerinedir. Beyniniz şekersiz çalışmaz. Beyninizin de enerjiye ihtiyacı vardır ve bu enerjiyi şeker sayesinde alır. Gerekli enerji beyninize iletildiğinde normal çalışma düzenine geri döner. Ancak fazla şeker tüketimi beyninize kötü etkiler bırakır. Bu yüzden şekeri sadece normal ve önerilen miktarlarda tüketiniz. Aşırı tüketimler yapmayınız.

Ayrıca şeker detoxu diye bir tedavi işlemi vardır. Bu işlem, kan şekeri dengenizi kurar, insülin etkilerini düşürür, hormonları dengeler, sindirimi geliştirir ve metabolizmanızı güçlendirir. Sizin için yeni bir yeniden başlat düğmesi işlevi görür. Bu tedavideki amaç herhangi bir besin maddesine bağımlılığınız kalmadan, daha kaliteli bir yaşama sahip olmanızdır. Tedavinin faydaları arasında tokluk hissi, yüksek enerji, para tasarrufu, yeni bir bakış açısı kazanma, kilo verme, enerji dolu olma ve çeşitli hastalıklardan kurtulma yer almaktadır.

Yazımızın şekerin faydaları ile ilgili kısmı sona ermiştir. Şimdi de şekerin tüketilmesinde oluşabilecek sakıncalı durumlardan bahsedeceğiz.

Fazla Şeker Tüketmenin Bir Zararı Var Mıdır?

Modern diyetler içerisinde en zararlı etkiler veren besinlerden biri de şekerdir. Metabolizmanızın yavaşlamasına ve çeşitli hastalıklara sebep olur. İşte size şekeri bırakmanızı veya azaltmanızı sağlayacak zararlı etkileri.

İlk gerekçe dişlerinize olan zararıdır. Eminim daha önce binlerce kez duydunuz ancak tekrarlamakta fayda var. Şeker ilavesi temel besin değerleri haricinde oldukça kalori yüklüdür. İnsanlar günlük kalori ihtiyacının yüzde 10-20 arasını şekerden sağlar. Ayrıca şeker tükettiğinizde ağzınızda bulunan bakteriler için kolay sindirilebilir bir enerji kaynağı sağlamış olursunuz. Bu da ağzınızda bakterilerin çoğalmasına sebep olur. İlerleyen zamanlarda dişlerinizde çeşitli çürümeler meydana gelebilir. Özellikle küçük çocukların şeker tüketiminden uzak durmasını sağlayınız.

Şekerin bir diğer zararlı etkisi akciğerinizde şişkinliğe sebep olmasıdır. Şeker sindirim sistemine katıldığında yıkılır ve 2 farklı hale gelir. Bunlar glikoz ve fruktozdur. Glikoz, dünyada yaşayan her canlının hücrelerinde bulunur. Eğer diyetlerinizde almıyor iseniz, vücut kendi kendine üretir. Fruktoz ise daha farklıdır. Vücutta üretilmez ve herhangi bir psikolojik etkisi yoktur. Fruktoz tüketildiğinde akciğer tarafından belirli bir miktarı işlenebilir. Ancak sadece bir kısmı işlenebilir. Fazlası ise tekrar kullanılana kadar akciğerde glikojen olarak depolanır. Bu miktar sürekli tekrarlanır ise yağa dönüştürülerek depolanır. Bu da akciğerinizde yağlanmalara sebep olur ve zararlı etkiler yapar.

İnsülin vücut için oldukça önemli bir hormondur. Glikozun hücrelere girmesini sağlar ve hücrelere yağ yerine glikoz yakmalarını söyler. Çünkü hücrelerde fazla glikoz bulunması körlük gibi çeşitli diyabetik hastalıklara sebep olur. Glikoz bir toksindir. Zararlıdır ve fazlasının vücuttan atılması gerekir. İnsülin hormonu çalışmaz ise vücutta ciddi sıkıntılar belirmeye başlar. Birçok araştırmaya göre şeker, insülin hormonunu ve direncini düşürücü etkiler yapar. Bu yüzden fazla şeker tüketiminden uzak durmanızı öneririz.

Yiyecek tüketimlerinde her yiyeceğin beyine ve hormonlara çeşitli etkileri olmaktadır. Glikoz ve fruktozun beyine ve hormonlara olan etkileri de aynı değildir. Bir araştırmaya göre bir kişi hem fruktoz-tatlandırıcılı hem de glikoz-tatlandırıcılı besinler tüketmiştir. Fruktoz tatlandırıcılı besinler tükettiğinde beynin fonksiyonlarının tam olarak çalışmadığı ve açlık hissinin varlığı gözlenmiştir. İlerleyen durumlarda fazla şeker tüketimi çeşitli kanser hastalıklarına dahi yol açmaktadır.

Şeker bağımlılık yaratan bir besindir. Asıl problem hazır gıdaların içerisinde bulunması ve dopamin salgısını arttırmasıdır. Bu dopamin salgısı devasa boyutlardadır. Doğada bulunan besinlerden dolayı salgılanan miktarların çok üzerindedir. Bu yüzden hazır gıdaların tüketiminden uzak durunuz. Sağlığınızı korumak adına aşırı miktarda şeker tüketiminden uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Besin Değerleri

Besin Değerleri:     100 gr. 1 Porsiyon (Orta)

Karbonhidrat (g):      89              44.4
Protein (g):                  0                  0
Yağ (g):                         0                  0
Lif (g):                           0                  0
Kolesterol (mg):          0                  0
Sodyum (mg):             0                  0
Potasyum (mg):          4                  2
Kalsiyum:                     2                  1
Vitamin A:                   0                  0
Vitamin C:                  0                  0
Demir:                          1                 0.3

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.