Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Şekerli Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Bizim kültürümüzde çayın yeri ayrı ve çok önemli. Kahvaltı ve yemeklerden sonra en çok tercih edilen içecek. Ancak çay çok fazla içildiği için, çok fazla ev kazasına da davetiye çıkarır. Özellikle şekerli çayın farklı yüzeylere dökülmesi aynı zamanda yapışkan bir lekenin oluşmasına neden olur. Şekerli çayın rengi koyu olduğu için döküldüğü yüzeylerde belirgin bir leke bırakır ve hemen yüzeye yayılır. Şekerli çayın yüzeylere yayılmasını önlemek için dökülür, dökülmez lekeye anında müdahale etmeniz gerekir. Çünkü leke kuruduktan sonra çıkarması daha zor olur. Doğru temizlik ürünlerini kullanarak, zorlu çay lekesinden kurtulabilirsiniz.

Halıdan Şekerli Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Lekesi Nasıl Çıkar?

Sudan sonra en çok tercih edilen ve çok sık tüketilen içecekler arasında çay ilk sırada yer alır. Çayı çoğu kişi şekerli içer. Şekerli çay bir şekilde içerken halıya dökülebilir. Eğer halı beyaz renkteyse, şekerli çay hem yapışkan bir yapıda olur hem de halıda belirgin bir iz bırakır. Şekerli çayın zorlu bir lekeye dönüşmemesi için ilk döküldüğü anda halıyı silin. Halıya dökülen çayı temizlemek için, lekenin üzerine kuru bir havluya bastırıp, çayı havluyla çekin. Daha sonra şekerli çay lekesini çıkarmak için lekenin üzerine biraz limon suyu dökün ve lekenin biraz açılması için bekleyin. Leke biraz açıldıktan sonra üzerine tuz dökün ve temiz bir bezle halıyı silin. Şekerli çay lekesi tamamen çıktıktan sonra halıyı suyla durulayın ve kuruması için bekletin.

Koltuktan Şekerli Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuğa kaza sonucu şekerli çay döküldüğü zaman lekeyi hemen temizlemeye başlayın. Çünkü şekerli çay yapışkan ve belirgin bir leke olduğu için kuruduğu zaman daha zor çıkar. İlk olarak fazla çayı emmesi için lekenin üzerine bir havlu koyun ve bastırın. Bu sayede fazla sıvıyı alarak, lekenin koltuktan daha kolay çıkmasını sağlarsınız. Daha sonra küçük bir kovaya su ve sirke koyun. Temiz bir bezi bu karışımın içerisine batırarak, koltuğu silin. Bir süreden sonra koltuktan şekerli çay lekesi tamamen çıkar.

Kumaştan Şekerli Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Lekesi Nasıl Çıkar?

Şekerli çay bir şekilde, kaza sonucu kumaş yüzeye sahip olan yerlere dökülebilir. Şekerli çayın kalıcı bir lekeye dönüşmesini istemiyorsanız, lekeye mümkün olduğunca erken müdahale edin. Eğer kumaşta ya da farklı yüzeylerde şekerli çay lekesi kurursa, lekeyi çıkarmak daha zor olur. Fazla sıvıyı ve lekenin ıslaklığını çekmek için kağıt havlu ya da bez kullanın.

Daha sonra lekenin az bulunduğu alandan, lekenin daha yoğun olduğu kısma doğru silin. Aynı zamanda leke bulaşmamış kısımlara lekenin yayılmasını da önlemeniz gerekir. Aksi durumda kumaşın çoğuna şekerli çay lekesi bulaşabilir. Bir kovanın içerisine su ve karbonat koyun. Temiz bir bezi karışıma batırarak kumaşı silin. Şekerli çay lekesinin kumaştan çıktığını görünceye kadar silmeye devam edin. Leke tamamen çıktıktan sonra suyla durulayın.

Kıyafetten Şekerli Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Lekesi Nasıl Çıkar?

Şekerli çay lekesi inatçı ve çıkarılması zor olan bir leke. Bu nedenle şekerli çayın tüm yüzeyi lekelemesine ve yayılmasına engel olmanız gerekir. Kıyafetinize dökülen lekeyi temizlemek için ıslaklığı çekmek için üzerini bir havluyla iyice bastırın. Leke nemli bir şekle geldiği zaman üzerine biraz sirke dökün ve bekletin. Ancak kıyafetinizin sirkeden etkilenmemesi ve dokusunun bozulmamasına dikkat edin. Lekenin kıyafetten tamamen yok olduğunu görünceye kadar kıyafetinizi bir bezle silin. Leke tamamen çıktıktan sonra suyla durulayın ve kuruması için bekletin.

Kurumuş Şekerli Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Lekesi Nasıl Çıkar?

Şekerli çay bir şekilde farklı yüzeylere sıçrayabilir ya da dökülebilir. Lekeye hemen müdahale etmediğiniz zaman bir süre sonra kurur. Belirgin ve yapışkan bir lekeye dönüşür. Parke, fayans ya da cam gibi yüzeylerde kurumuş olan şekerli çay lekesini çıkarmak için ıslak bir bezle iyice bastırarak silin. Bir süreden sonra leke tamamen çıkar. Şekerli çay kumaş yüzeylere bulaşarak, kurumuş olabilir. Ev hanımlarının özelikle çok korktuğu inatçı ve belirgin bir lekedir.

Şekerli çay lekesini temizlerken, kumaş yüzeylere çok fazla bastırmamak gerekir. Çünkü leke, diğer temiz alanlara yayılabilir. Şekerli çay lekesini kesinlikle çitilemeyin. Eğer çitilerseniz leke daha çok kumaşa işler. Kumaş yüzeylerden lekeyi çıkarmak için ilk olarak limon suyu ile ıslatın. Lekenin bir süre yumuşamasını ve yapışkanlığını kaybetmesini bekleyin. Daha sonra lekeyi bir bezle bastırmadan silin. Leke tamamen yok olunca bol suyla durulayın.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.