Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Şekersiz Çikolatalı Puding Tarifi

Şeker tüketimi insanlar için hiç de masum bir alışkanlık değildir. Vücudumuzun zihinsel faaliyetlerini sürdürebilmesi için her ne kadar şekere ihtiyaç yani glikoza ihtiyaç duysa da piyasaya sürülen ve sıkça kullandığımız beyaz toz şeker bu ihtiyaç grubunda yer almaz. Aslında meyve ve sebze bol miktarda vücudumuzun ihtiyacı olan şekeri barındırsa da günlük hayatta sıkça kullandığımız beyaz toz şekerin vücuda oldukça fazla zararı vardır. Gün geçtikçe artık her yayın organından uzmanlar siz değerli vatandaşlara şekerin her ne kadar zararlı olduğu hakkında uyarılar yapsa da şeker kullanmayanların sayısı kullananlara göre oldukça az orandadır. Bu oranın azalması için her ne kadar uygulamalar getirilse de insanların bu kötü alışkanlığından vazgeçmeleri pek kolay olmamaktadır. Bu alışkanlıklarından vazgeçmeyen ve uzun zamandır şeker tüketen kişilerin ise mutlaka bir sağlık sorunu bulunmaktadır.

Şeker; her ne kadar yararlı da olsa fruktozun çeşitli işlemler ile kimyasal işlemler ile beyazlatılıp toz haline getirilmesi oldukça zararlı bir tüketim şeklidir. Bu nedenden dolayı da insanlarda şekere bağlı olarak oldukça ciddi rahatsızlıklar meydana gelmektedir. Şeker günümüzün hastalığı olan aynı zamanda obezitenin de dostudur. Obezite aşırı şeker kullanımının meydana getirdiği ciddi bir hastalıktır. Bir kere obeziteye yakalandıktan sonra vücudun obeziteye karşı direnci düşer, buna ise beyaz toz şeker sebep olur. Şeker aynı zamanda vücudumuzdaki yararlı bakterilerin ve mikro organizmaların da işlevini kaybetmesine sebep olur. Bu direnci düşen organlar ve diğer bakteriler de vücudun bağışıklık sisteminin kuvvetini düşürmektedir. Vücut direnci düşen kişinin her türlü hastalığa yakalanması normaldir. Bunun için şekerden olabildiğince uzak durmaya çalışmalı ve bunu yapmakta zorlanan kişilerin de mutlaka uzman bir hekim tarafından destek alması gerekmektedir.

Çağımızın hastalıklarından biri de karaciğer yetmezliğidir. Karaciğer yetmezliğinin sebebini her ne kadar alkol ve sigara diye düşünsek de aynı zamanda şeker de bu organda toksik etkiye sebep olarak en az alkol ve sigara kadar ciğere zarar verip ciğerin işlevini kaybetmesine sebep olur. Dengesiz beslenmenin zararlarından biri de dışarıda satılan tüm ürünlerde neredeyse tat vermek için bu beyaz toz şekerden yararlanılmasıdır. Bu ürünleri sürekli olarak tüketen biri sadece dengesiz beslenme gibi bir soruna değil aynı zamanda şeker hastalığına ve benzeri hastalıklara da kucak açmaktadır. Şeker beynimizin fonksiyonlarının yerine getirmesi için gerekli olan enerjiyi bizler için sağlamaktadır. Ancak doğal yöntemler ile bunun için gerekli olan şeker ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Zararlı olan şeker ise marketlerde, raflarda rengi ile her ne kadar masum görünse de aslında sessiz bir katil gibi şeker alışkanlığı olan kişileri beklemektedir. Çünkü vücutta işlevini kaybeden organlar birden iflas etmez zaman içerisinde belirtilerini gösterdikten sonra işlevini yitirir. Buna sebep olan şekere olan ihtiyaç ise gün geçtikçe artmaktadır.

Şeker sabahın erken saatlerinden geç vakitlere kadar tükettiğimiz her şeyin içerisinde mevcuttur. Bu sebepten dolayı şekeri hayattan çıkarmak kolay kolay gerçekleşmeyebilir. Ancak şekeri tamamen hayattan çıkarmanız demek aynı zamanda tüm beyin fonksiyonlarınızı da kaybetmeniz anlamına gelmektedir. Bu nedenden dolayı vücut ihtiyacı olan şekeri doğal yollar ile sağladıktan sonra beyne uyarı veren sinyali sağlayan faktörü ortadan kaldıran dolayısı ile de sizlerin yeterine doymadığınızı düşünmenize sebep olan işlenmiş şekeri hayatınızdan çıkarmak için çaylara attığınız şekeri azaltarak ya da atmayarak başlayabilirsiniz. Bir süreden sonra zaten diğer ürünler sizlere oldukça şekerli gelecek ve damak zevkinize uymayacaktır. Beyaz toz şekeri hayatınızdan çıkardığınız zaman geriye yenecek pek bir şey kalmıyor deseniz de sizlere oldukça lezzetli aynı zamanda oldukça sağlıklı bir tarif verebiliriz. Bu tarif ile beraber şekeri hayatınızdan çıkarmanızı kutlayabilirsiniz. Biz de bu yazımızda şekersiz çikolatalı puding tarifini anlatacağız.

Şekersiz Çikolatalı Puding Nasıl Yapılır?


Malzemeler

 • 1 litre kadar doğal süt
 • 2 yemek kaşığı doğal buğday nişastası
 • 2 yemek kaşığı doğal kepeksiz un
 • 5 yemek kaşığı doğal kakao
 • 100 gram kakao yağı
 • 4 cm çubuk vanilya
 • 300 gram hakiki bal

Hazırlanışı

 1. Öncelikle karışım için uygun bir tencere seçin. Bu tencerenin içerisine bir litre doğal sütü ilave edin ve ardından iki yemek kaşığı kadar doğal buğday nişastası, iki yemek kaşığı doğal kepeksiz unu beş yemek kaşığı kadar doğal kakaoyu ve son olarak dört santimetrelik çubuk vanilyayı da bu karışıma ekleyin.
 2. Tüm bu malzemeler birbirleri ile iyice karışana dek sürekli olarak orta dereceli bir ateşte pişirin. Kıvamından emin olduğunuz karışım iyice kaynayınca bu karışımı ocaktan alın.
 3. Daha sonrasında ise bu karışımın içerisine küçük parçalara ayırdığınız kakao yağını ve doğal şeker içeren hakiki balı ilave edin.
 4. Tüm bu malzemeleri ise bir çırpma teli ile ya da mikser ile iyice kıvamlaşana kadar çırpın.

Şekersiz Çikolatalı Pudingin Yararları

Şekersiz pudingi sağlıklı yapan kısmı hem doğal ürünlerin kullanılıyor olması hem de en başta da adını tarife veren şekerin kullanılmamış olmasıdır. Bundan dolayı da şekersiz puding oldukça sağlıklı bir hale dönüşmektedir. Şekersiz puding hem insanların tatlı ihtiyacını karşılayacak hem de şekere olan gereksinimin yerini doldurabileceğinizi sizlere göstererek şekere olan bağımlılığınızı koparacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.