Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Seks Hayatınızı 10 Maddeyle Daha Sağlıklı Yaşayın!

Fiziksel çekimin zirvesi olan seks, sıklığıyla da süresiyle de her çiftte farklılık gösteriyor. Bununla birlikte ‘sağlıklı’ seksin bazı ipuçları var. Cinsellik deneyimlendikçe öğrenilen bir eylem olduğundan öncelikle tecrübeyle sabit olduğunu belirtelim. Tarafların daha fazla zevk almasıyla duygusal bağı güçlendiren seks, vücut fonksiyonlarının ve hormonların düzenlenmesinde de etkili. Peki, nedir sağlıklı seksin ipuçları? İşte 10 maddede sağlıklı seks.

1. Korunun

1. Korunun

‘Korunun’ kelimesini duyduğunuz anda önyargıya kapılmanızı istemiyoruz. İster tek bir partneriniz olsun ister birden çok, korunmak sağlıklı seksin ilk adımı. Üstelik geliştirilen birçok farklı ürün ‘zevk alamıyorum’ bahanesini rafa kaldıracak cinsten. Bu yüzden kendi sağlığınız kadar partnerinizin de sağlığını korumak için bu konuda gerçek bir yetişkin gibi bilinçli davranarak mutlaka korunun. Böylece aklınızda kalacak soru işaretlerinden ve sağlık problemlerinden kurtulmuş olursunuz.

2. Ön Sevişmeyi Es Geçmeyin

2. Ön sevişmeyi es geçmeyin

Bu konuyla ilgili daha önce en çok söylenmiş sözlerden biri belki de ‘ön sevişmeyi es geçmeyin!’ Bilim bu konuda da yanılmıyor. Ön sevişmeyi uzun tutmak seks boyunca alınan hazla birlikte, çiftler arasındaki tensel uyumu da arttırıyor. Ön sevişmeyi kafanızda ‘şu kadar dakika’ diye hesaplıyorsanız, baştan kaybettiniz demektir. Bunu bir zorunluluk olarak değil keyifli ısınma turları olarak düşünün. Partnerinizin keyif aldığını görmek sizi de ateşleyecektir!

3. İsteklerinizi Dile Getirmekten Çekinmeyin

3. İsteklerinizi dile getirmekten çekinmeyin

Seks sırasında ya da öncesinde isteklerinizi dile getirmekten çekinmeyin. Çiftler arasındaki iletişim ne kadar güçlü olursa, tarafların memnuniyeti de o kadar artırıyor. Eğer açıkça konuşmaktan utanıyorsanız ya da isteklerinizi yeterince net dile getiremediğinizi düşünüyorsanız gün içinde partnerinizin beklemediği herhangi bir anda göndereceğiniz mesajla ya da küçük bir notla bu sorunu çözebilirsiniz. Böylece partnerinizin hayal gücünü heyecanla tetiklemiş olursunuz. Unutmayın, karşı tarafın sizi anlaması için net olmanız şart.

4. ‘Hayır’ Demeyi Öğrenin

4. ‘Hayır’ demeyi öğrenin

Taraflardan birinin o anda seks yapmayı istememesi gayet doğal bir durum. Ancak bunu, bir sonraki sefere ‘hayır’ denme tehdidi olarak algılayıp, o an da hiç istemediğiniz halde yalnızca partneriniz istiyor diye seks yapmak hiç sağlıklı bir eylem değil. Çünkü bu, hem o anda seks isteyen tarafta yeterince arzulanmadığı algısı uyandıracak hem de sizi seksten soğutacaktır. Bu yüzden istemediğiniz durumlarda ‘hayır’ demeyi öğrenin.

5. Yargılamayın

5. Yargılamayın

Belki de yapılan en büyük hatalardan biri bu. Partnerinizi o günkü ruh halinde yaptığı seksle yargılamak ve başkasıyla karşılaştırmak. Bunu dile getirmeseniz de düşünmeniz bile, zamanla içinizde partnerinize karşı bir önyargı oluşturacaktır. O gün stresli bir gün geçirmiş ya da alkolü fazla kaçırmış olabilirsiniz. Veya son zamanlarda kafanızın içinde bir türlü çözemediğiniz sorunlar olabilir. Grip bile olsanız performansınız bundan etkilenir. Çünkü seks her defasında farklı bir deneyimdir. Bu yüzden hem kendinize hem de partnerinize karşı adil olun. Yargılamayın, kıyaslamayın.

6. Hijyene Dikkat

6. Hijyene dikkat

Sağlıklı seksin temel noktası hijyen konusu. Özsaygısı yüksek bireyler partnerlerine de saygı duyacağından daima hijyene özen gösterir. Duş almadan ya da kişisel bakımınızı yapmadan sevişmek özgüveninizi olumsuz yönde etkiler. Seks sonrasında da yine hijyene dikkat etmek gerekiyor. Bu konuya özen gösterdiğinizde hem fiziksel hem de psikolojik olarak kendinizi daha iyi hissedersiniz.

7. Kendinize Özen Gösterin

7. Kendinize özen gösterin

Uzun yıllar süren ilişkilerin baş düşmanı monotonluk. Geçen onca zamanda ne olursa olsun partnerinizin sizi aynı şehvetle arzulayacağını düşünmek büyük hata olur. Sizi her gün pijamayla, bakımsız, kilo almış ve makyajsız gören bir erkeğin düşünceleri gibi; traş olmayan, kişisel bakımına özen göstermeyen ve ‘göbek erkeğin şanındandır’ diyen erkekler hakkında iyi şeyler düşünmemeniz gayet doğal. Sonuç herkes için hüsran oluyor maalesef. Bu konuda gerçekçi olmalı, hem kendinize hem de partnerinize daha iyi hissettirmek için kişisel bakımınıza, giyiminize, kısacası iyi görünmeye özen göstermelisiniz.

8. Partnerinizi Sorulara Boğmayın

8. Partnerinizi sorulara boğmayın

Gerek seks sırasında gerek seks sonrasında soru yağmuru emin olun kimsenin hoşlanmadığı bir durum. Kimi zaman insanın ‘evet, harikasın’ı duyma beklentisi, kimi zamansa seks sırasında konuşmayı sevmesi partnerinin dikkatini dağıtabilir ve bu durum rahatsız edici olabilir. Çünkü her birey seksten farklı şekillerde keyif alır. Bu yüzden partnerinizi soru yağmuruna tutmak yerine gözlemleyin. Yeni bir ilişkiye başladıysanız zaman içinde birbirinizin vücudunu tanıyacaksınızdır. Bu sebeple aceleci davranmamak gerekiyor. Emin olamadığınız konuları seks dışında herhangi bir zamanda öylesine sorup öğrenmeniz daha sevimli olabilir.

9. Kelimelerin Gücünü Sınayın

9. Kelimelerin gücünü sınayın

Az önce bahsettiğimiz gibi bazı kimseler seks boyunca konuşmayı sever. Ancak burada sözünü ettiğimiz ‘kelimelerin gücü’ sekste konuşmayı sevmeyenler için de etkili bir durum. Partnerinizin beğendiğiniz bir özelliğini ona fısıldamak ya da küçük ama gerçekçi iltifatlarda bulunmak heyecanı arttıracaktır. Kimi zaman bir fantezinin parçası olan kelimelerin gücünü sınayın. Farkı göreceksiniz!

10. Yeniliklere Açık Olun

sevişme

Seksin deneyimlerle geliştirilen bir eylem olduğundan bahsetmiştik. Her bireyin farklı zevkleri olduğunu da bildiğimize göre, yeniliklere açık olun. Yeni bir partneriniz varsa ya da küçük seks oyunlarında uzun zamandır birlikte olduğunuz kişinin farklı zevklerini keşfettiyseniz bunu bırakmayın. Yeni heyecanlar ilişkinizi monotonlaşmaktan kurtaracaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.