Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Seks Terapisi Ne İşe Yarar?

Cinsellik insanların toplumda sürekli olarak konuşmaktan kaçındığı konulardan bir tanesi olduğu için bu süreçte bazı sorunlar yaşayan çiftler de bunları konuşarak çözmek yerine sorun yokmuş gibi davranmayı tercih edebiliyorlar. Bu durum da insanların ömürleri boyunca mutsuz bir cinsel yaşam ile ya da tamamen cinsellikten yoksun olarak yaşamalarına neden olabiliyor. O yüzden herkesin yaşayabileceği bir durum olan cinsel sorunları partnerlerin birbirleriyle konuşması hatta gerekli görürler ise bu konuda yardım almaları oldukça doğal bir durumdur ve gereklidir.

Örneğin seks terapisi ile cinsel işlev bozuklukları ya da çiftlerin karşılaştıkları cinsel sorunlar çözüme kavuşturulabilir. Seks terapisinde yapılan konuşma seansları ile sorunlar kabul edilir ve bunların tamamen ortadan kaldırılması amaçlanır. Öte yandan seks terapisi ile cinsel sorunlar yüzünden ortaya çıkan negatif duyguların da iyileştirilmesi yoluna gidilir. Üstelik günümüzde pek çok çift, cinsel sorunları ve mutsuzlukları yüzünden bir seks terapisine ihtiyaç duyup seks terapistine başvurabiliyor.

Terapi Sırasında Ne Yapılır?

Seks terapisi ya da cinsel terapi denildiğinde herkesin aklında ilk etapta çok daha farklı şeyler uyandığı için pek çok insan bu kavrama tereddütlü yaklaşabiliyor. Oysa cinsel terapi de denilen seks terapisi tamamen konuşma seanslarından oluşuyor. Çiftler bu terapi sürecinde terapistin kendilerine sorduğu sorulara cevap veriyorlar. Burada amaçlanan şey ise ilk olarak sorunun kökeninde nelerin olduğunun doğru ve açık bir şekilde tespit edilmesi oluyor. Yani ilk etapta akıllarda uyandığı gibi çiftler seks terapisinde kıyafetlerini çıkarmıyorlar ya da terapistin yanında veya terapist yokken odada cinsel ilişkiye girmiyorlar. Bu nedenle seks terapisinde ekstra çekinmeye ya da uzak durmaya gerek yok. Önemli olan sorunu sağlıklı bir şekilde çözebilmek.

Seks Terapisi Seansları

Seks terapisinin ilk seansında terapist çiftlerin ya da partnerleri detaylı bir şekilde tanıyor. Bu tanışma seansının ardından terapist çiftlere video ya da kitap gibi birtakım cinsel eğitim materyalleri veriyor. İlk seansın devamında gelen seanslarda ise kişisel hikayeler anlatılıyor, birtakım testler yapılıyor ve hatta eğer terapist gerekli görür ise çiftlere bazı muayeneler öneriyor. Seks terapisinden tam olarak verim almak ve terapiyi başarılı bir şekilde sonuçlandırmak için başvuruya konu olan problemin fizyolojik temelli mi yoksa psikolojik temelli mi olduğunun doğru ve sağlıklı bir şekilde tespit edilebilmiş olması gerekiyor. Bu süreçte terapist çiftlerin tıbbi muayene yaptırmasını da gerekli görebiliyor.

Seks Terapisinin Faydaları Nelerdir?

Seks terapisi sayesinde çiftler üzerine konuşmadıkları ve adeta yok saydıkları cinsel problemlerini terapist yönlendirmesi ile konuşmaya başlıyorlar. Genellikle bu konularda çiftler baş başa kaldıklarında gerildikleri için iletişim kesintiye uğruyor ve ilerleyemiyor. Fakat seks terapisi esnasında gerginlikler terapist sayesinde azaltılıyor ve nihayetinde tüm gerginlikler ortadan kaldırıyor ve çiftler sorunlarını açık bir şekilde konuşmaya başlıyorlar. Özellikle seks terapisi seanslarında çiftler artık rahat bir şekilde konuşmaya başladıktan sonra ortada bir problemin olduğunu ve bu konuda birbirlerini suçlamanın hiçbir anlamı olmadığını, üstelik bunun hiçbir şeyi çözmediğini kabul ediyorlar. Çiftlerin problemlerini kabul etmesi ile beraber iletişim yolu da doğal olarak açılıyor. Özellikle bu durum seanslarda atlanılması gereken önemli bir aşama olarak görülüyor. Bu sayede çiftler sorunlarının fizyolojik mi yoksa psikolojik mi olduğunu terapistin katkıları ile öğrenip buna uygun çözümler bulmaya da yaklaşıyorlar. O nedenle cinsel yaşamlarında sorun yaşayan kişilerin bir terapistten seks terapisi almalarının faydası da büyük oluyor. Böyle bir yardımdan kaçınmak yalnızca sorunların biraz daha ötelenmesine ve giderek büyümesine sebep oluyor. Seks terapisi sayesinde çiftler hem gündelik hayatlarında hem de cinsel yaşamlarında çiftlerine karşı yaptıkları hataları da keşfedebiliyorlar. Çünkü pek çok kişi partnerine karşı yaptığı yanlış tutumların farkında olmayabiliyorlar. Üstelik bazen bunu partneri bile anlayamayabiliyor. Bu gibi durumlarda da sorun tamamen bilinçaltı ile kaynaklı olarak ortaya çıkabiliyor. Ancak seks terapisinde bu durumlar konuşularak sorun gün yüzüne çıkartılıyor ve terapist bunların çözümü için çiftlere birtakım önerilerde bulunuyorlar. Bu öneriler ışığında bazı yanlışların farkında varan çiftler birbirlerine karşı daha özenli ve daha dikkatli davranmaya başlıyorlar.

Aynı zamanda bazı durumlarda çiftler birbirlerinden beklentilerini ve cinsel anlamda isteklerini dile getiremeyebiliyorlar. Bu da cinsellikte çiftlerin birbirinden soğumasına ya da mutsuz olmalarına neden olabiliyor. Cinsel terapist bunların konuşulmasının da önünü açabiliyor. Bu sayede çiftlerin birbirine karşı hassasiyetleri artıyor ve çiftler beklentilerini daha açık bir dil ile ifade etmeye başlıyorlar. Her ne kadar çiftlerin toplumsal normlar nedeniyle birbirlerine karşı cesur ve cesaretli davranmaları zor gibi görünüyor olsa da seks terapisi sayesinde bu normlar yıkılabiliyor ve çok daha sağlıklı bir cinsel yaşama kavuşmak mümkün kılınıyor. Bu süreçler ile esas olarak amaçlanan şey de çiftlerin her aşamasında zevk aldıkları bir cinsel yaşama sahip olmaları oluyor. Yani çiftler cinsel anlamda doyuma ulaşabildikleri ve huzursuzluklardan kurtuldukları normal olarak tabir edilebilecek bir cinsel yaşama dönüş yapabiliyorlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.