Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Seksin Zararları Nelerdir?

Seks yapmak, insanların rahatlamalarını ve iyi hissetmelerini sağlayan bir eylemdir ve görünen o ki, cinsel aktivitenizi istediğiniz zaman istediğiniz gibi gerçekleştirebilirsiniz. Buraya kadar bir sıkıntı yok. Fakat, bir anda kendinizi seks yapabilmek için günlük işlerinizi erteleyip ya da bunlara hiç vakit ayırmayıp, yatakta vakit geçiriyorken bulabilirsiniz. İşte bu durum gerçekleştiğinde, olması gerekenden çok daha fazla seks yapıyor olmanız hakkında endişelenmeye başlayabilirsiniz. Bilim adamlarının yaptığı çalışmalar, seks yapmanın kişi üzerinde anksiyeteyi gidermek ve ruh halini düzene sokmak gibi faydalı etkileri olduğunu göstermiştir. Fakat seks yapmak günlük hayattaki işleriniz ya da sorumluluklarınızla çakışmaya başladıysa, bu durum sağlığınız açısında da olumsuz haller yaratabilir.

Seksin Zararları Nelerdir?

Seks gibi keyifli ve iyi hissettiren bir aktivitenin zararları ya da yan etkileri olduğunu düşünmek biraz absürt gibi gelebilir. Fakat bu gerçek. Hazırladığımız yazımızda, seks yapmanın potansiyel zararlarını ve yan etkilerini inceleyip, cinsel hayatınızı bu maddeleri dikkate alarak düzenlemek isteyebilirsiniz.

1.Tahrişler ve Ezilmeler

Burada yanıklar ve ezilmeler derken kastettiğimiz, herhangi bir yüzeye sürtünmeden dolayı oluşan yanıklardır. Aslında bu yan etki oldukça tahmin edilebilir, zira seks yaparken diz kapaklarınızın, dirseklerinizin ya da vücudunuzun herhangi bir kısmının bir yerlere sürtünmesi kaçınılmazdır. Bu nedenle vücudun bazı kısımlarının tahriş olması, cinsel aktivitenizi de olumsuz yönde etkileyecek, rahatsız hissetmenize neden olacaktır. Seks yaparken bulunduğunuz yüzeyin vücudunuzu tahriş edecek kadar sert olmamasına dikkat etmelisiniz.

2.Ağrı ve Şişkinlikler

Kadınlar seks yaptıktan sonra ağrı ya da acı hissetmeye erkeklere nazaran daha duyarlı olurlar. Genellikle buna sebep olan durum vajinanın cinsel ilişki sırasında tahriş olmasıdır. Cinsel ilişki sırasında vajina duvarlarının zarar görmesi, kadınlarda seks yaptıktan sonra ağrı ve acı duyulmasına neden olur. Bu durum ayrıca, sonraki denemelerde birleşmenin oldukça acılı geçmesine neden olmaktadır.

3.Dehidrasyon

Seks yapmak, aynı zamanda bir fiziksel aktivite olduğu için, insan seks sırasında çok fazla terleyip vücuttan büyük miktarda su atar. Eğer bu şekilde seks yapmaya devam ederseniz, bu durum vücudunuzdaki suyun azalması ile dehidrasyon yaşamanıza sebep olur. Ayrıca, seks yapmadan önce ya da yapıyorken alkol tüketirseniz, dehidrasyon olma durumunuz daha da artar. Her ne kadar çok zararlı bir durum olmasa da, dehidrasyon seks yapmanın yan etkileri arasında sayılmaktadır.

4.İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu, kişiyi çok rahatsız hatta oldukça acı verici durumlara sokabilen bir tür hastalıktır. Çok fazla seks yapmak özellikle de farklı kişilerle yapmak, idrar yolu enfeksiyonu kapmanıza sebep olabilir. Eğer idrar yolu enfeksiyonuna yakalanmak istemiyorsanız, seks yapmadan önce ve yaptıktan sonra, bol bol su içerek mesanenizin boşalmasını sağlamalısınız. Ayrıca hijyene de dikkat etmek diğer bir önemli ayrıntıdır.

5.Bel Ağrısı

Uzun süre boyunca seks yaptıktan sonra, eğer dikkatsiz davrandıysanız bel ağrıları çekmeniz mümkündür. Basit bir şey gibi görünse de oldukça sıkıntılı durumlar yaratabilir. Eğer bel ağrısı çekiyorsanız, tekrar seks yapmayı denemek bile fiilen imkansız bir hal alabilir. Seks sırasında belinizin ağrımasına neden olmayacak pozisyonlar almayı deneyebilirsiniz, ama önerimiz, beliniz iyileşip ağrılarınız dinene kadar seks yapmaya bir süre ara vermeniz olacaktır. Bel ağrıları seks yapmanın en sık görülen yan etkilerinden biridir.

6.Zarar Görmüş Sinir Uçları

Normal bir insan, seks yapmanın vücutta oluşturduğu her tür uyarımlara dayanabilecek düzeydedir, fakat sinir uçları için aynı şey geçerli değildir. Yoğun bir seks deneyiminden sonra sinir uçları biraz ağrılı bir dönem geçirebilir. Bu nedenle, böyle bir hasar sonrası boşverip devam etmek yerine, kendinizi dizginleyip, seks yapmaya bir süre için ara vermeniz sizin açınızdan daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca ağrıyan noktaya çok fazla doğrudan uyarımdan kaçınmalı, sinir uçlarınızın normale dönmesi için beklemelisiniz.

7.Orgazm Olmakta Sorun

Erkekler, kısa bir süre içerisinde çok fazla seks yaptıklarında, genelde orgazm olmakta güçlük çekerler. Bu durum aslında tamamen normal bir reaksiyondur ve kişinin bu konuyla ilgili endişe yaşamasına hiç gerek yoktur. Orgazm olma güçlüğü genelde, kişi çok yorulmuş hissettiğinde ve seks sonrası sperm ve meni miktarları azaldığında ortaya çıkmaktadır. Aslında vücudun, kendini tekrar cinsel bir aktiviteye hazırlayabilmesi için, yeniden şarj olmaya ihtiyacı vardır. Bu nedenle endişe yaratacak bir durum yoktur.

8.Görme Yetisinde Azalma

Seks yapmanın bir sonucu olarak görme yetisinde azalma doğal olmayan bir durum gibi gelebilir, fakat bu birçok insanın başına gelen bir durumdur. Görme yetisinde azalma durumu, cinsel aktivite sırasında, gözde bulunan kan damarlarının etkilenmesi sonucu oluşur. Eğer bu durum başınıza gelirse endişelenmenize gerek yok. Çünkü zaman geçtikçe bu yan etkinin varlığı kalkacak ve görme duyunuz normale dönecektir.

9.Kasların Kasılması

Diğer bütün fiziksel aktiviteler gibi, seks yapmak da kasların kasılmasına ve gerginleşmesine neden olmaktadır. Seks sonrası kaslarınız böyle kasılması ya da gerginleşmesi, çok fazla acı duymanıza hatta hareketlerinizin kısıtlanmasına bile neden olabilir. Eğer bu yan etkiyle karşılaşırsanız, normale dönene ya da iyileşene kadar seks yapmaktan kaçınmalısınız ya da bir alternatif olarak, gergin kaslarınız üzerinde baskı uygulamayacak pozisyonları tercih edebilirsiniz.

10.Yorgunluk

Yorgunluk hissetmek seks yapmanın yan etkileri ya da zararları arasında sayılmıyor olabilir, fakat hayat kalitenizi düşüreceği kaçınılmaz bir gerçek. Bu yorgunluk ve tükenmişlikle günlük işlerinizi ya da sorumluluklarınız normal bir şekilde yerine getiremeyebilirsiniz. Gün içerisinde çok fazla seks yapmak, bütün enerjinizi bu aktiviteye harcamanıza ve zamanınızın geri kalanında yorgun ve bitkin hissetmenize neden olacaktır. Cinsel aktivite sırasında vücut, kalp atış hızını arttıran ve kandaki glikoz salınımını tetikleyen epinefrin, norepinefrin ve kortizol salınımı yapacaktır. Tüm bunları yapmak vücut için oldukça yorucu olmaktadır ve bunların olmasına sebep olan eylemin yani seksin gün içerisinde defalarca yapılması, vücudun yorgun düşmesine neden olmaktadır.

11.Saç Dökülmesi

Seks yapmak vücutta dihidrotestosteron isimli hormonun seviyesinin artmasına neden olur. Bu hormon, saç dökülmesine neden olmasıyla da bilinir. Dihidrotestosteron hormonu saç foliküllerini öldürerek, erkeklerde saç kaybına ve kelliğe neden olabilmektedir.

12.Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması

Bağışıklık sisteminin zayıflamasını çok fazla seks yapmanın bir yan etkisi olarak sayabiliriz. Prostaglandin E-2 isimli hormon, cinsel ilişki sırasında kan akışına salınır. Çok fazla seks yapmanın sonucu olarak, bu hormonun fazla miktarlarda salınımı bazı problemlere neden olabilir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması, hasarlı dokular oluşması, sinir ve kas ağrıları bu hormonun yarattığı problemler arasında sayılabilir.

13.Kalp Krizi Riski

Kalp krizi riski, çok nadir olsa da, cinsel ilişki sırasında yaşanabilecek durumlar arasındadır. Bazı insanların cinsel ilişki sırasında kalp krizi yaşadığı vakalar kaydedilmiştir. Aslında seks yapmak, diğer fiziksel aktivitelerin yaptığı gibi, kardiyovasküler bir aktivite olduğu için, kalp sağlığı açısından faydalı olarak görülmektedir. Fakat kalp problemleri yaşama riskiniz varsa ya da daha önce yaşamışsanız, seks yaparken kalp rahatsızlıkları yaşama ihtimalinizi göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca aile geçmişinizde kalp hastalıkları yaşanmışsa, sizin de risk grubunda olma ihtimaliniz yüksektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.